Психологічне айкідо як необхідність для безконфліктного спілкування

Скажіть мені, будь-ласка, чи є серед читачів хоч одна людина, яка ніколи не конфліктувала вдома, на роботі, на вулиці чи будь-де інде?
Якщо ви саме такий, то раджу вам не витрачати час на прочитання цієї статті, а краще прочитайте якусь іншу кориснішу для вас статтю. Якщо ж ви хоч іноді конфліктували, то дуже рекомендую дочитати статтю до кінця!
З психологічним айкідо я познайомився відносно нещодавно (менше року тому), але з того часу ця техніка стала невід’ємною частиною мого життя.
Отож, давайте не будемо розтягувати і розглянемо, що ж це за чудова техніка і я спробую вам навести кілька прикладів, щоб ви зрозуміли, наскільки це практичний та сильний інструмент.
Психологічне айкідо базується на миттєвому погодженні з аргументами співбесідника і складається з трьох етапів:
- Погодження зі співбесідником;
- Підсилення аргументів співбесідника;
- Пропозиція або запитання про шлях вирішення виниклої ситуації.
Тепер для більш наглядного пояснення наведу приклад.
Чоловік затримався на роботі і прийшов дуже пізно додому, а жінка невдоволено його зустрічає зі словами:
— Ти де ходиш до такої години, ти забув, що ти мав сьогодні мені допомогти по дому?!
А чоловік відповідає:
— Так, я, справді, дуже пізно прийшов додому і зовсім забув про те, що мав допомогти тобі по дому. Більше того, я вже третій день підряд тобі обіцяю прийти швидше і допомогти, але не дотримуюсь слова. Скажи мені, будь-ласка, що я можу зробити вже зараз, щоб виправити ситуацію?
Звичайно, цей діалог, можливо, трішки затягнеться, але якщо ви будете притримуватись описаного принципу, то зовсім скоро розгоріле полум’я дружини погасне і вона щось запропонує для загладження вашої провини або ви запропонуєте щось таке, що її влаштує.
На жаль, в більшості ситуацій діалог відбувається трішки по-іншому. Давайте змоделюємо ситуацію, яка, на жаль, досить типова для сімейних пар. Можливо, ви вже з цим стикались або стикались ваші батьки.
— Жінка: Ти де ходиш до такої години, ти забув, що ти мав сьогодні мені допомогти по дому?!
— Чоловік: Що ти постійно зі своїми претензіями мене зустрічаєш? Скільки можна мене «пиляти»? Я важко працював на роботі з ранку до ночі, а замість подяки лише звинувачення?
— Жінка: Скільки можна мені морочити голову? Ти взагалі негідник. Для тебе робота завжди важливіша!
— Та я ходжу на роботу заради тебе, щоб тоді догоджати! Якби не ти, я б узагалі звільнився з цієї роботи!
— Ах, так це ще я винувата?!.. І т. д.
Ось така розмова може затягнутись надовго, бо обидвоє будуть розмовляти про своє, не слухаючи один одного. І конфлікт буде розгоратись як багаття, в яке підливають бензин. І рано чи пізно це багаття може, навіть, вибухнути, якщо хтось вкине туди цілу каністру з бензином :)
Вам потрібно навчитись погоджуватись навіть з тими звинуваченнями, які для вас неприйнятні, адже це принесе вам хороші плоди в майбутньому і стосунки з людьми будуть набагато кращими.
Пам’ятаєте бравого солдата Швейка? Ні? Тоді обов’язково прочитайте цю книгу: Ярослав Гашек «Пригоди бравого солдата Швейка під час світової війни».
Його можна взяти за зразок для тих, хто хоче оволодіти мистецтвом безконфліктного спілкування. На будь-які образливі запитання або ствердження Швейк погоджувався.
Один із яскравих епізодів книги:
«Шредер зупинився перед Швейком і взявся його розглядати. Результати своїх спостережень полковник резюмував одним словом:
— Ідіот!
— Осмілюсь доповісти, пане полковнику, ідіот! — Відповів Швейк» :)
Ось так ви повинні погоджуватись:
- вам кажуть «Ти запізнився», ви відповідаєте «Так, я запізнився»;
- вам кажуть «Ти незграбний», ви відповідаєте «Так, дуже незграбний»;
- вам кажуть «Ви нічого не вмієте», ви відповідаєте «Так, я абсолютно нічого не вмію! А звідки ви знаєте?» :)
Співрозмовник, який говорить вам неприємні фрази, очікує, що ви будете оправдовуватись і у нього вже про запас є ще кілька аргументів, щоб остаточно вас «добити». А ви раз, і погодились, і опонент вже не знає, що робити і говорити, може бути, навіть, стан невизначеності, тишини, коли співрозмовник підбирає слова, бо те, що він зробив своєю «домашньою заготовкою», вже недоречне. Ви одразу погодились і тим самим обеззброїли людину, яка хотіла ще стільки всього «хорошого» вам сказати :)
Саме тому і була вибрана назва айкідо, оскільки співбесідник отримує перемогу, навіть, не доторкаючись до противника і не вв’язуючись в боротьбу, він просто обеззброює опонента.
Тому користуйтесь, на здоров’я, цією технікою вдома, на роботі, на вулиці, на відпочинку і буде вам щастя :)
Напишіть, будь-ласка, в коментарях, чи випробували ви вже цю техніку на собі? Наскільки ви залишились нею задоволені?
Щиро ваш,
Юрій Холоденко
Сьогодні в одній дискусії на Ютубі знов застосував «психологічне айкідо» — і знов успішно! Отож поспішаю поділитися цим на Світочі. Корисна штука!