УВАГА!   З 1 лютого діяльність спільноти "Світоч" переноситься в Telegram.

Сайт буде доступним ще довгий час, проте без нових публікацій.
Підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями на нашому Telegram-каналі @svitoch_in_ua

Розібратися як користуватися Телеграмом або створити власний канал для подальшої участі в спільноті "Світоч" можете за ІНСТРУКЦІЄЮ. З правилами участі можете ознайомитися тут.

Якщо у Вас є якісь запитання, задавайте їх в групі підтримки в Телеграмі тут.

До доньки підповз хлопчик-інвалід і сказав: Не плач...

До доньки підповз хлопчик-інвалід і сказав: Не плач...
Джерело матеріалу:

Навіщо народжувати таких хворих дітей, як хлопчик без ніг може стати прекрасним принцем для вашої дочки і чому насправді страждають інваліди — розповідає автор статті.

ТІЛЬКИ МУЧАЮТЬСЯ

— Я не розумію, навіщо народжувати таких хворих дітей.

— Так-так… У наш час калік майже не було. Тільки мучаються...

Дві бабусі читали днями нашу храмову стінгазету, де я розповіла про те, що у нас народилася дочка з синдромом Дауна, і обговорювали. А я проходила повз і почула.

Ви думаєте, це були випадкові «захожі»? Модні бабусі з яким-небудь гідроперитом на голові і намальованими синіми бровами? Які є в храмі тільки для того, щоб освятити паски, покритикувати попів на мерседесах і обуритися, які тут всі злі?

Ні! Це були місцеві бабульки. У хусточках. Які, як свічечки, відстояли всю всенічну. Хрестилися, кланялися, підійшли до помазання і смачно поцілували руку батюшці. І ось тепер з почуттям виконаного християнського обов’язку обговорювали, кому жити, а кому ні.

Я, звичайно ж, хотіла «втрутитися», але розуміла, що, якщо відкрию рот, вже не зупинюся.

НЕ ПЛАЧ, ДАВАЙ ГРАТИСЬ

Я відійшла… І згадала, як одного разу на дитячий майданчик прийшла мама з сином-інвалідом. На вигляд йому було років шість, але він зовсім не ходив. Він пересувався повзучи, відштовхуючись ліктями і тягнучи по землі абсолютно нерухомі тонесенькі ніжки. Було видно, що це щось вроджене.

Одні діти сміялися (а мами на них шикали), інші здивовано дивилися. Але з ним ніхто не хотів гратись. Я попросила своїх дочок познайомитися з ним, але вони сприйняли це без ентузіазму.

У якийсь момент до моєї Соні (їй тоді було років зо три) підбіг хлопчисько, штовхнув і відняв у неї чи то лопатку, то чи відерце, не пам'ятаю вже, і помчав. Соня почала несамовито плакати. «Колеги по пісочниці», включаючи мою старшу, Варю, продовжували грати, не звертаючи на неї уваги.

І тут до Соні підповз той хлопчик-інвалід. Він простягнув їй якусь свою іграшку і, посміхнувшись, сказав:

— На, не плач. Мене звати Рома.

Цю посмішку я запам'ятала назавжди. Стільки в ній було чистоти. Якоїсь справжньої, безгрішної, дитячої чистоти.

Соня перестала плакати.

— Давай гратись, — продовжив він. — Ти будеш прекрасною принцесою, а я — прекрасним принцем.

І вони грались, довго, весело. До них приєдналася Варя, потім інші діти. Вони повзали по майданчику, все в піску, бруді, і було так добре, тепло. І центром цього тепла був хлопчик-інвалід Рома...

«Навіщо народжувати хворих дітей?» — дивувалася бабуся. Напевно, потім, щоб повзаючий на животі і ніколи не встаючий на ноги Рома виявився дійсно прекрасним принцем. Справжнім. Прекрасною душею, яка вміє жаліти, любити, дружити і радіти життю. І хіба це не головне? Але чи зрозуміє це та бабуся?

ПСИХ ЯКИЙСЬ

Іноді до нас на подвір'я забігає хлопчик. Саме забігає, тому що пересувається він чомусь тільки так. Він на бігу каже, на бігу хреститься, на бігу щось жує. Я не знаю, як його звуть. Деякі називають його «Божа людина». У нього зовсім дитячі очі, веде він себе як дитина, а на вигляд йому можна дати від 25 до 40 років. Я не знаю, що у нього, але явно видно, що він не зовсім здоровий. У нашому стандартному розумінні.

Пам'ятаю, ще коли була вагітною Машенькою, я прийшла попрацювати в наш «Миколин куточок» — пункт прийому та видачі речей.

У той день до нас як раз привезли величезні мішки з речами, які потрібно було знести в підвал.

— Ви мені не допоможете? — звернулася я до якогось чоловіка. Дуже здорового на вигляд.

— Знайдіть кого-небудь іншого, я не вантажник, — несподівано відповів він.

А тут як раз повз пробігала ця «Божа людина», махав руками і над чимось голосно сміявся.

— Дурдом, а не храм! — сказав чоловік. — Псих якийсь...

Я сама потягла мішок… Хлопчина підбіг до мене і вихопив його.

— Не можна! Не можна! — показав він на мій живіт. І почав тягати речі.

Чоловік почервонів.

— Вибачте, — вичавив він. — Я допоможу…

… А недавно я бачила, як цей хлопчина дивиться на небо. Там пливли хмари, білі, пухнасті… Він стояв, дивився і посміхався. І посмішка у нього була, як у того Роми. Чиста, безгрішна. Він бачив красу і був щасливий. Як може бути щасливою тільки Божа людина, дивлячись на Боже творіння. І йому більше нічого було не треба.

Навіщо народжувати хворих дітей? Чому Бог дає життя «психа?» Напевно, тому, що «дурник» часто виявляється справжнім чоловіком і просто справжньою людиною. Який відразу приходить на допомогу і радіє якимось безглуздим хмарам. І вміє бути щасливим. Дивлячись на таких людей, ми можемо стати кращими.

ЛЬОХА-ДУРЕНЬ

Я пам'ятаю «Льоху-дурня»… Він уже помер. Я якось розповідала про нього.

Було це багато років тому. Я була ще дівчиськом. У нас була велика дружна компанія. Ми тинялися по району (де я зараз і живу) і вважали себе найкрутішими.

Одного разу ми сиділи на лавочці, вели якісь свої бесіди, жартували, сміялися.

— Давайте дружити, — пролунав раптом голос.

Ми замовкли і обернулися. Це був Льоха-дурень, хлопець років на три старший за нас. Не знаю, чи народився він таким або щось трапилося потім, але він був, як ми говорили, «хворим на всю голову».

Зараз я розумію, що у нього було сильне відставання в розвитку і він поводився як маленька дитина, цілими днями блукав по вулиці і до всіх приставав.

— Давайте дружити, — повторив Льоха-дурень. І посміхнувся якийсь боязкою посмішкою. Чистою, «Роминою» посмішкою.

Ми перезирнулися.

— З ким? З тобою? — виступив вперед один хлопчик. І голосно заржав. — Ти ж дурень!

— Дурень! Дурень! — підхихикнула дівчата. І я разом з ними.

Льоха розгублено дивився на нас.

— А ну пішов геть! — вигукнув той перший хлопець. Підійшов і штовхнув його.

— Пішов, пішов, — підхопили ми.

Льоха заплакав...

… Ще пам'ятаю. Ми так само гуляли, і нам так само було весело.

— А у мене собака, — підійшов до нас Льоха-дурень. В руках у нього був маленьке щеня. І він знову посміхався своєю дурною, дитячою посмішкою. — Хочете погладити?

— Ти дурень! І собака твоя — дура! — вигукнув хтось.

— Не дура! Не дура! — закричав у відповідь Льоха і несподівано кинувся на нас.

Дівчата з вереском побігли врозтіч. А хлопчаки схопили хто — палицю, хто — камінь і встали «в позу».

— Моя собака не дура! — продовжував кричати Льоха.

Тут в нього полетіло каміння. А я? А що я… Я ж теж була крута. І я теж схопила камінь і кинула в нього. Добре пам'ятаю, що він потрапив йому в плече і хлопець скрикнув від болю. Ще пам'ятаю, як він зігнувся, закриваючи собою цуценя. А потім повернув до мене залите сльозами обличчя.

— Ти… Ти… Мєлкая! — крикнув Льоха...

Ми завжди сміялися над ним, і він почав обходити нас стороною...

…Пройшло багато років. Моє життя сильно змінилася. І ось я зустріла його в нашому храмі. Постарілого, посивілого. І злякалася, що він мене впізнає. Мені стало дуже соромно.

— Тебе як звуть? — запитав він.

— Лєна.

«Не впізнав», — полегшено подумала я.

— Твої дівчата?

— Мої.

Льоха порився в розтягнутій кишені старої куртки, дістав якісь солодощі і простягнув одній з моїх дочок:

— Давай дружити!

— Давай, — відповіла вона.

Кожен раз при зустрічі я також боялася, що він мене впізнає, але Льоха нічого не говорив, всміхався своєю дитячою посмішкою і простягав моїм дівчатам то печеньку, то цукерку.

«Забув», — полегшено думала я.

Але одного разу він посміхнувся і сказав:

— А я тебе пам'ятаю! Ти — Мєлкая!

Я готова була провалитися крізь землю.

— Вибач! — видавила я.

Він дістав з кишені якийсь льодяник і простягнув мені.

— Давай дружити, — читала я в його дитячих очах...

Навіщо потрібні «дурні»? А я не знаю, хто з нас дурень — я або Льоха. Я, яка злісним підлітком труїла хворого беззахисного хлопця? Яка сама ображається на будь-яку дрібницю і пам'ятає кожного кривдника? І тому на душі часто неспокійно. Або він, який умів прощати, любити і дружити? І пішов з життя з цією своєю дитячою чистою посмішкою. Ох, не знаю. Але знаю точно одне. Льоха був в моєму житті, щоб я навчилася тому, що вмів він.

А ще я знаю, що «каліки» не страждають, про що сильно переживала одна з бабусь на початку моєї розповіді. Мучимо їх ми, ніби здорові.

НЕ ТРЕБАПСУВАТИ ГЕНОФОНД

Пригадую одну вельми церковну бабусю. Теж в хусточці, як ті, перші, і з таким же перманентним почуттям виконаного християнського обов’язку. Посмішка, яка при вигляді батюшок приторно розпливається далеко за межі обличчя. І яка з самовідданим шипінням ганяє всіх, хто, на її думку, не надто «християноподібний» і усміхнений.

Одного разу вона, розглядаючи сім'ю з хлопчиком-аутистом, дивувалася: «І чому батьки його не здадуть?» Тобто людина днює і ночує в храмі, молиться, постить, читає Євангеліє, «православно» виглядає і при цьому впевнена, що хвору дитину можна просто «здати» і тим самим вирішити проблему...

Якось ця ж бабуся, показуючи на жінку-інваліда з абсолютно здоровим чоловіком і довірливо посміхаючись своєю приклеєною безрозмірною посмішкою, сказала мені: «Ну так, Боженька, звичайно, дає життя, кому вважає за потрібне. Але я б заборонила таким інвалідам виходити заміж і народжувати. Навіщо псувати генофонд?»...

А у мене є одна хороша знайома. Жінка з ДЦП і одночасно багатодітна мати. Я б з радістю і гордістю назвала її подругою. Але через банальну нестачу часу бачимося і спілкуємося ми уривками. І тому не знаю, чи можу.

Вона, людина з інвалідністю та, повторю, багатодітна мати, не раз пропонувала мені допомогу, аргументуючи це тим, що я можу втомлюватися. Не я, здорова, без ДЦП, пропонувала допомогу їй. А вона мені, розумієте?

Вона постійно робить мені подарунки і пригощає «смакотою».

Я весь час нию і скаржуся то на головний біль, то на тиск, то незрозуміло на що. На все, в цілому. А вона каже: «Я ніколи не відчувала себе інвалідом!» І у неї можна повчитися життєрадісності, життєлюбності і уважного людського відношення до оточуючих.

І у мене виникає питання: хто «псує генофонд»? Люди, які впевнені, що хворих дітей можна кудись здати і жити спокійно? Які вважають, що людина без ноги не має права дихати на повні груди, жити щасливим життям, любити, виходити заміж і народжувати дітей. Якщо у тебе чотири кінцівки, то ласкаво просимо в наш прекрасний світ. А якщо кінцівок раптом стало менше, то краще і зовсім не жити. Або ті, хто, здавалося б, слабкіший, а на ділі виявляється сильнішим? І, напевно, щасливішим.

ІНВАЛІДНІСТЬ ДУШІ

Що я хочу всім цим сказати? Так, напевно, нічого особливого.

Просто з тих пір, як в нашій родині з'явилася дитина-інвалід, я багато думаю про все це. Пригадую, переглядаю. Я стикаюся з різним ставленням і до нас, і до особливих людей взагалі… Гарного, звичайно, набагато більше. І про це я обов'язково ще напишу. Але є таке, від чого волосся стає дибки. І чого бути не повинно. Не тільки тому, що це не по-християнськи і просто не по-людськи. І слабкому треба поспівчувати і допомогти, а не добити і «здати».

А ще й тому, що ці «слабкі» люди на ділі часто виявляються сильнішими і кращими за нас. І щасливішими. Ні, я не тішу себе. Зрозуміло, що бути здоровим краще, ніж бути хворим. І народити здорову дитину краще, ніж хворого.

Але набагато страшніше інвалідності фізичної — інвалідність душі. Коли ми вважаємо себе кращими тільки тому, що біда поки обійшла нас стороною. І коли вирішуємо, кому варто жити, а кому ні. А коли це говорить людина, яка вважає себе віруючою — страшніше подвійно.

Олена Кучеренко

+4
223
RSS
14:55
+2
Матеріал дуже й дуже пронизливий, тому я не ризикнув коментувати його одразу ж по прочитанні. Бо то були б суцільні емоції.
_шкодую
Що тут скажеш…
1. Життя наше таке, що проблема інвалідності та пов'язаних з нею обмежених можливостей може торохнути пропиленим лантухом по голові будь-кого в будь-який момент.
Добре, коли ти розумієш це, все ще перебуваючи в здоровому стані.
Зовсім добре, якщо сприяєш вирішенню цієї проблеми іншими та допомозі іншим.
І зовсім зле, коли раніше ти, здоровий і в усьому спроможний, сам тиснув на інших — а тепер раптово потрапляєш під тиск, опинившись в іншій позиції…
Я на все надивився, різні ситуації спостерігав…
_шкодую
2. Іноді інваліди справді бувають душевно світлішими від здорових людей. У мене теж виникало пов'язане з цим питання: а хто ж в такому разі кращий і… здоровіший?!
_шкодую
3. В будь-якому разі:
— екологія Землі погіршується — це негативно впливатиме на нові покоління людей;
— медицина й фармацевтика розвиваються — отже, частину захворювань вдається долати чи притамовувати їхній розвиток… а отже, це відкриває дорогу розвитку інших захворювань (хочуть того люди чи ні)!
Таким чином, в майбутньому людство ставатиме дедалі більш хворобливим. Тільки якщо не поліпшиться кардинально духовність людства — але я не бачу передумов для цього…
_шкодую
Отже, треба готуватися до того, що надалі питома вага людей з інвалідністю в суспільстві зростатиме. Отже, треба подбати про соціальну адаптацію таких людей.
15:57
+2
В нас діти плачуть, верещать, але не РЕВУТЬ. Треба виправити.
А я тут до чого?! В моєму коментарі ніхто не «реве», ти сплутав з матеріалом, перекладеним Доброславом:

Соня почала несамовито ревіти.

Я матеріал виправити не можу, це до Доброслава, будь ласка… _шкодую
13:00
+2
тому я не ризикнув коментувати його одразу ж по прочитанні. Бо то були б суцільні емоції.

Зачекати доки вщухнуть емоції і оцінити все на «холодну голову» — це правильний підхід, який вберігає від багатьох неприємностей в житті.
От тільки в житті не завжди є час на повільне охолодження емоцій! Бувають ситуації, коли треба реагувати миттєво — тоді придушувати емоції доводиться зусиллям волі. Я це також можу, просто на таке силове придушення емоцій витрачається багато енергії. Зате я досі живий…
_сміх _сміюсь _сміх _сміюсь _сміх
15:56
+2
Так, допис щемливий. Не можна принижувати людей, навіть осудливим поглядом. Знаю ж це, а іноді й сам не втерплю… Інвалідність душі.
17:36
+2
Немає інвалідів є лише різні люди
Вау!!! Дякую, Доброславе, за цю статтю.

Випадкові Дописи