До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Царська так'я

Царська так'я
Джерело матеріалу:

Шапка Мономаха — жіноче головне вбрання?

Існує цікава версія походження шапки Мономаха: головна регалія російських великих князів і царів може виявитися татарським жіночим головним вбранням. Дослідники вважають, що її візантійське походження сумнівно, а ретельний аналіз технології скані дозволяє зробити висновок про її татарське походження.

Ймовірно, що головна регалії російських царів — це не просто подарунок хана Узбека Івану Калиті, а татарське жіноче головне вбрання. Можливо, воно належало сестрі хана Узбека Кончаці, яка вийшла заміж за московського князя Юрія Даниловича. Раніше я писав у статті щодо жіночої краси в Московії про те, що макіяж жінок на [Московській] Русі був також запозичений із Золотої Орди.


Г.Ф.Валєєва-Сулейманова,
кандидат мистецтвознавства,
старший науковий співробітник Інституту мови, літератури та історії
АН Республіки Таджикістан

«Казанська шапка»:

На нашу думку, шапка Мономаха, перш ніж потрапила до російських князів, була жіночою, належала шляхетній татарській особі. Доказом цього є, по-перше, підвіски, що існували раніше (свідоцтво С. Герберштейна), які були характерними для жіночого головного вбрання тюркських народів. По-друге, деталі золотоординських жіночих головних прикрас зі знаменитого Сімферопольського скарбу, що знаходиться в фондах Державного історичного музею в Москві. У скарбі були знайдені фрагменти золотого жіночого головного вбрання і срібного навершя від головної прикраси, декоровані перлами і коштовними каменями. Вражає схожість кріплення каменів до верхівки і в гнізда шатонів, а також орнаментація шатонів сканими завитками у вигляді кіл на деталях головного вбрання із скарбу і шапки Мономаха.

Ібн Батута — арабський мандрівник, який побував в містах Золотої Орди, повідомляє, що «шляхетні татарські жінки на верхівці шапки носили золоте кружальце, прикрашене павиними пір'ям і усипане коштовними каменями». Іспанський посол Рюї Гонзалес де Клавіхо, який побував у ставці Тимура, залишив опис головного вбрання старшої цариці — Сараї-Мульк-ханим. Це був рід високого шолому, красиво прикрашений різними самоцвітами, над якими була немов «маленька альтанка» з трьома рубінами, Звідки виходив білий султан, чиї пір'я були перев'язані золотою ниткою з китицею із пташиного пір'я, з камінням і перлами на кінці. Опис навершя нагадує форму навершя з коштовних каменів шапки Мономаха. Прикметно, що зворотні боки блях-медальйонів від шапки Сімферопольського скарбу також були прикрашені зображеннями лотоса, що підтверджує версію про знаковий характер даного мотиву, що має цілком ймовірно етносоціальний зміст.

Шапка з підвісками або у вигляді усіченого конусу напівсферичної форми відповідає формі тюркських головних уборів, відомих у татар під назвою так'я, у туркменів — тахья. Зустрічається така форма також у інших народів Поволжя — удмуртів, чувашів, башкирів, у яких вона також має назву так'ї або хушпу. Подібна форма головного вбрання, з нашитими монетами і закріпленим на верхівці срібним куполком, була відома ногайцям як дівоча шапочка-так'ия.

Основною прикрасою тахьї туркмен була гупба — срібне навершя у вигляді куполку, з трубочкою посередині, що стирчить вгору, і срібні підвіски. Це головне вбрання туркменські жінки носили до виходу заміж і заміни його жіночим головним вбранням. У трубочку гупби вставлялися пір'я сови або пугача. Якщо в дівочій шапочці не було пір'я, це означало, що дівчина засватана. На думку дослідників, манера прикрашати шапочки пір'ям сови і пугача, відома також казахам, киргизам, напівкочовим узбекам, пов'язана з кіпчацьким етнічним шаром цих народів.


Гупба — основа туркменського жіночого головного вбрання. Подібність цього елемента головного вбрання туркмен з шапкою Мономаха є очевидною.


Більш імовірною видається версія про те, що шапка потрапила в спадок до Івана Калити після смерті його рідного брата — московського князя Юрія Даниловича. Належала ж вона Кончаці — сестрі татарського хана Узбека. Кончака, в хрещенні Агафія, була видана заміж за Юрія Московського. Він жив в Орді, «вмів зблизитися з сімейством хана і одружився з сестрою його, Кончакою… Ханський зять повернувся в Русь з могутніми послами татарськими...». Кончака померла в Твері в 1317 році, потрапивши в полон до тверського князя Михайла, де її, згідно з чутками, отруїли. Юрій Данилович був убитий згодом, в 1325 році, тверським князем Дмитром Михайловичем, який, щоб виправдати себе, повідомив хана Узбека, що Юрій збирав данину і утримував її у себе. Спадкоємцем Юрія Даниловича, оскільки у нього не було дітей, міг бути тільки його брат — Іван Данилович — Калита. Таким чином, припущення, вперше висловлене Г.Вернадським, про те, що шапка належала ханові Узбеку, має під собою досить вагомі підстави.


Тахья у туркменок може носитися також з золоченим кокошником:

+2
299
RSS
02:49
+2
Про те, що шапка Мономаха не має до Візантії жодного відношення, я чув і раніше. Але версію про те, що це елемент жіночого вбрання, чую вперше. По це виходить, що всі російські князі, а згодом і частина царів (до виготовлення імперської корони) вінчалися на царство жіночим головним вбранням?! Нічого собі!!!
_стежу _сміх _стежу _сміх _стежу
04:45
+2
Нічого свого: все запозичене або вкрадене.

Випадкові Дописи