Як передаються переживання

Як передаються переживання
Джерело матеріалу:

Найчастіше ми впевнені, що самі відповідаємо за свої емоції, але чи так це насправді?


Емоційне зараження — це ситуація, при якій психологічний стан передається від одних людей до інших. Брати участь в такому процесі можуть як окремі персонажі, так і групи осіб. Щоб зараження здійснилося, потрібен безпосередній контакт.


Найчастіше наводять в якості прикладу психологію натовпу, що панікує як одна людина, проте також можна «заразитися» через віртуальне спілкування та інші види взаємодії. Так чи інакше, результатом стане передача стану психіки.

Одна з точок зору на питання, що розробляється американським соціальним психологом Елейн Хатфілд, говорить, що емоційне зараження здійснюється за допомогою автоматичного наслідування і синхронізації виразу обличчя, звучання голосу, пози і рухів з іншими людьми.

Несвідомо «віддзеркалюючи» прояв емоцій інших людей, ми дійсно починаємо відчувати ті ж емоції, що і вони. Не дивно, адже дослідження говорять про те, що навіть поза може впливати на наше самопочуття. Елейн Хатфілд розділяє процес емоційного зараження на два етапи. 

  • Крок 1:Ми наслідуємо людям. Наприклад, якщо хтось посміхається вам, ви посміхаєтеся у відповідь, і часто це відбувається поза нашою волею. 
  • Крок 2:Наші власні емоційні переживання змінюються на основі невербальних сигналів емоційного характеру. Наприклад, посмішка допомагає почуватися щасливіше, а от похмурий вираз обличчя псує настрій.

Емоційне зараження тісно пов'язане з емпатією, хоча ці поняття і не збігаються в повній мірі. У роботі «Мистецтво любити» Еріх Фромм зазначає, що емпатія передбачає певний ступінь автономії, тоді як емоційне зараження — це безпосередня реакція, що меншою мірою сприяє розділенню особистісних і зовнішніх переживань.

Крім Елейн Хатфілд, вивченням емоційного зараження займалися психологи Джон Касіопо і Річард Рапсон. Їхні дослідження показали, що свідомі оцінки, які люди дають своїм переживанням, в значній мірі залежать від того, що говорили інші. На інтенсивність, з якою проявляється цей феномен, впливає ряд факторів: те, наскільки людина залежна від інших соціально, міцність зв'язків усередині групи, в якій воно відбувається, особистісні властивості людини, ряд демографічних характеристик.

Як уже згадувалося вище, для того, щоб розділити емоції інших людей, необов'язково бачити їх особисто. Експерименти, які проводилися на базі Facebook і Twitter, показали, що емоції транслюються і в віртуальному просторі.

Цікаво, що в цьому випадку зараження відбувається без участі невербальних сигналів. Однак неможливість бачити пози і вирази облич, а також чути голос інших людей, компенсується новими засобами вираження емоцій, що використовуються при спілкуванні в інтернеті.

Це певна стилістика (ви точно знаєте кількох людей, що зловживають КАПСЛОКОМ і знаками пунктуації), характерні помилки, які люди роблять, коли нервують і поспішають, а також специфіка використання емотиконів і стікерів. Ця царина ще чекає на своїх дослідників — даруємо ідею.

ЗСЕРЕДИНИ АБО ЗЗОВНІ? Чи дізналися б ми, як саме веселитися, як відчувати провину і як сумувати без належної частки соціального навчання? Є дві точки зору на природу емоційного зараження, відмінність яких сходить до вічної дискусії про співвідношення біологічного і соціального в людині.

Згідно з однією з них (Хатфілд), цей тип взаємодії являє собою автоматичну і несвідому поведінку. Процес починається з того, що «відправник» висловлює емоції, «одержувач» їх зчитує і автоматично імітує, а завдяки аферентному (сенсорному) зворотному зв'язку перетворюється в ту ж емоцію, яку відчуває «відправник».

Інша думка, заснована на теорії соціального порівняння, передбачає, що емоційне зараження — це більш свідомий і опосередкований процес. Люди беруть участь в соціальному порівнянні, щоб зрозуміти, наскільки їхня поведінка є доречною. Щоб зрозуміти, наскільки для нас важлива думка оточуючих, і наскільки визначальним вона є для того, щоб вирішити, які дії соціально прийнятні, достатньо згадати класичний експеримент з лялькою Бобо, стенфордський тюремний експеримент або тест Аша. В СТРУКТУРАХ МОЗКУ З нейробологічної точки зору прояв емоційного зараження пов'язують з активністю дзеркальних нейронів. Вітторіо Галлезе з Пармського Університету виявив в премоторній корі [мозку] макак клас нейронів, які активізуються у випадках, коли мавпи виконують цілеспрямовані рухи рук, а також — коли спостерігають, як таку саму дію роблять інші.

Дослідження на людях показують активацію премоторної кори і тім'яної зони мозку в момент сприйняття чужих переживань. Галлезе передбачає, що спостерігач отримує безпосереднє емпіричне розуміння того, що переживає ближній, за рахунок нейронної активації.

Амігдала — одна із структур мозку, що лежить в основі емпатії, дозволяючи здійснитися емоційному зараженню. Базальні зони беруть участь у створенні біологічного зв'язку, завдяки якому одна людина може відтворювати фізіологічний стан іншої. Психолог Говард Фрідман вважає, що завдяки цьому одні люди можуть надихати інших своїми діями: вираз обличчя, жести, тілесна мова промовця передає аудиторії його емоції.

У деяких випадках емоційним зараженням можна управляти свідомо. Зазвичай йдеться про те, що лідер думок або група осіб, переслідуючи власні цілі, прагнуть викликати у суспільства якісь емоції. Як відомо, велика влада народжує велику відповідальність, так що від лідера повністю залежить, чи використовуватиме він вплив для того, аби надихати людей на творчу діяльність або, скажімо, сіяти паніку, після чого пропонувати «ліки» (така стратегія використовується для того, щоб отримати більше контролю).

Можливість емоційного зараження відкриває простір для маніпуляцій, в тому числі в міжособистісних стосунках. Люди можуть агресивно включати інших в простір власних переживань, щоб отримати увагу і якісь блага для себе. Важливо розділяти прохання про підтримку і прагнення керувати іншими.

Втім, іноді маніпуляції, як і схильність їм піддаватися, бувають неусвідомленими. Визнання емоцій і визнання їх походження може бути одним із способів уникнути емоційного зараження.

Сама по собі можливість емоційного зараження не є негативною або позитивною. Це особливість нашої психофізіології, адже люди насамперед — соціальні тварини.

Саме здатність помічати стан родичів і швидко на нього реагувати, а також сигналізувати про свій стан стала важливим фактором розвитку людського виду. Попереджати інших про небезпеку, надихати на спільну діяльність або захоплювати грою — всього цього ми навчилися ще на зорі людства.

Однак з розвитком інтелекту і суспільства стало можливим усвідомлене управління цими процесами. Саме тому в деяких випадках краще дозволити собі проявити емоції, а в деяких — стриматися. Особливо це стосується керівників, викладачів та працівників ЗМІ. І, звісно, вміння контролювати себе важливе для особистих і сімейних відносин. Коли люди перебувають в тісному емоційного зв'язку, їхні переживання неминуче впливають на переживання один одного.

Неприємні емоції швидше спричиняють зараження настроєм, ніж приємні. Однак поділяння [з іншим] негативних емоцій може бути корисним, адже висловити їх — це вже зробити крок до подолання ситуації.

Це помітно в національних ритуалах і релігійних практиках. Наприклад, плакальниці на похоронах задають тон загальному стражданню, дозволяють іншим людям відкрито прожити своє горе (при цьому не важливо навіть, наскільки люди, які вбиваються вголос, є щирими — плакальниці часто наймалися за гроші). Сьогодні у нас майже немає виражених регламентів для вираження емоцій, так що доводиться справлятися [з різними ситуаціями] самостійно.

І все ж «заразити» інших можна і натхненням, і веселощами. Іноді ми просто не можемо перестати реготати, коли сміється хтось інший — саме тому дивитися комедії або стендап-шоу буває особливо добре в компанії людей зі схожим почуттям гумору.

Часто ми самі відмовляємо собі в синхронії позитивних переживань, побоюючись явно проявити почуття, керуючись комплексами і страхами. Переживання спільних позитивних емоцій з іншими людьми — це величезне задоволення, а щирі моменти, яке воно приносить, лягають в основу міцних емоційних зв'язків.

Аліса Загрядська

+3
905
RSS
15:29
+2
До теми синхронії _чудово
14:46
+3
Не даром кажуть що сміх заразний _танцюю
18:28
+2
Емоційне зараження. Слово зараження має негатив. Чим би його замінити, щоб зберегти суть?
Заємствування емоцій.
Поділ емоцій.
Передача емоцій.
Емоційна передача.
Емоційне наслідування.
Емоційне заємствування.

Випадкові Дописи