Дім без рахунків за електрику

Дім без рахунків за електрику

Уявіть майбутнє без рахунків за електрику. Будинок повністю забезпечує себе енергією за допомогою сонця, вітру і тепла з надр землі. І це можливо навіть на півночі Фінляндії.

Будинок нульової енергії, або, так званий, активний будинок, сам виробляє стільки енергії, скільки споживає. Річна витрата енергії — круглий нуль. Вироблені влітку надлишки енергії продаються до електромереж, через які взимку купується необхідну кількість електрики.

Північний клімат створює свої складності для будівництва активних будинків. Довгі, темні і холодні зими вимагають наявності добре спланованої системи рекуперації енергії, теплоізоляційного обладнання та якісних гідроізоляційних матеріалів.

Незважаючи ні на що, будівництво активних будинків можливе завдяки новим будівельним матеріалам, сучасним технологіям і активній науково-дослідній роботі. Цим питанням займаються десятки університетів з різних країн світу, в тому числі і фінський університет Аалто.

Ефективність пропонованих рішень спочатку тестують на експериментальних будинках. Перший фінський експериментальний будинок під назвою «Луукку» (люк) був спроектований студентами архітектурного факультету університету Аалто.

Будинок — електростанція

Активний будинок виробляє необхідну йому енергію за допомогою геотермального тепла, а також сонячної і вітрової енергії. Активному дому зовсім не обов'язково виділятися на тлі інших вуличних будівель, тому що всю необхідну техніку можна непомітно інтегрувати в його конструкцію.

Проектування починається з вибору підходящого місця, де буде побудований будинок. Наприклад, для рекуперації сонячної енергії поблизу не повинно бути великої кількості дерев, які відкидають тінь, а вікна найкраще звертати на південь.

Витрата енергії доведений до мінімуму

З точки зору ефективності, важливо подбати і про мінімізацію обсягів енергоспоживання. Це не означає, що мешканцеві доведеться відмовлятися від зручностей — в активному будинку можна жити, як в будь-якому іншому.

Витрати знижуються за рахунок технічних рішень. Будинок будується щільним з високою теплоізоляцією. У ньому встановлюється потужна вентиляційна система, до якої приєднується система вторинного використання тепла, що відходить. Свіже внутрішнє повітря, до всього іншого, покращує комфорт.

Будинок гранично простий за архітектурною формою легко зробити енергоефективним, з тієї причини, що відсутність зайвих виступів дозволяє мінімізувати втрату тепла. Будівництво активних будинків, таким чином, добре поєднується з фінськими функціональними архітектурними традиціями.

Техніка вже застосовується

У Фінляндії вже є активні будинки — один з них був побудований в місті Куопіо, що в центральній частині країни. Другий будинок знаходиться в Ярвенпяя, недалеко від Гельсінкі.

Будинок в Куопіо — це студентський гуртожиток з 47 квартирами. У користуванні мешканців є тренажерний зал, а також парова і інфрачервона сауна. Будинок сам виробляє споживану енергію за допомогою сонячних батарей і системи геотермального опалення.

Активний багатоповерховий будинок в Ярвенпяя побудували влітку 2011 року. У ньому 44 квартири для літніх людей. У будинку функціонує система геотермального опалення. Сонячні батареї, в свою чергу, нагрівають воду і постачають будинок електрикою. Навіть енергія гальмування ліфтів використовується для вироблення електрики.

Вентиляційна система збирає майже 80% теплової енергії для вторинного опалення. За зробленими підрахунками, будинок в Ярвенпяя виробляє навіть більше енергії, ніж витрачає. Таким чином, мова йде, судячи з усього, про перший в Фінляндії активний будинок з плюсовою енергією. Сьогодні компанія, яка побудувала будинок в Ярвенпяя, пишається результатами своєї роботи: кілька років експлуатації довели, що технологія ефективна.

У Фінляндії вже цілком можливо замовити собі будівництво приватного активного будинку. Ще на житловому ярмарку в Тампере влітку 2012 року була представлена модель активного будинку, готова до широкого продажу. Будинок, який отримав назву «Лантті» (монета), сконструйований на основі досвіду експлуатації будинку «Луукку» університету Аалто.

Загальні цілі зобов'язують

Витрата енергії на житло становить близько 40% від всієї енергетичної потреби ЄС. Це означає, що країни могли б зупинити кліматичні зміни за рахунок ефективного використання активних будинків.

У травні 2010 року була прийнята директива про енергетично ефективне будівництво, згідно з якою, країни ЄС зобов'язуються виконати мінімальні вимоги по будівництву активних будинків до 2020 року.

В основі статті використане інтерв'ю архітектора Киммо Люлюкангаса, який спеціалізується на будівництві будинків з нульовим споживанням зовнішніх джерел енергії.

Текст: Ханні Хювярінен

+2
634
RSS
Придумають платню за обслуговування геотермального енергогенератора, сонячних панелей чи «вітряка». Коротше, придумають, за що гроші стягувати, не сумнівайтесь!
Хороша стаття, Дзвінко. Дякую. Хто скаже, чому досі АКТИВНІ БУДИНКИ не будують масово, не впроваджують в життя? Як, наприклад, винахід електрики?
Бо люди звикли бути рабами СИСТЕМИ. А активний будинок робить людину ВІЛЬНОЮ.
СИСТЕМІ це теж не вигідно. Активні будинки та інші сучасні технології руйнують симбіоз Держави і Підданого. Це вихід з Матриці. Для цього треба вийти на новий рівень самоусвідомлення.
Усе ще попереду!
Можу лише повторити: Система шукатиме нові прив'язки! Наприклад, через ліцензування, повірки обладнання й його обслуговування.
Саме так. Це довгий шлях. І ще надто мало людей, готових по ньому йти.
І я згоден. Моя дружина каже: Людей тримають на КОРОТКОМУ ПОВІДКУ. Ідеологія панування владної меншості над підневільною більшістю в постійному ОБМЕЖЕННІ підневільних і у впровадженні їхньої залежності від влади. Ось чому й досі не впроваджується ГЕНЕРАТОР РОССІ, ось чому тримають в секреті технологію АВТОТРОФНОГО ХАРЧУВАННЯ. Інше можете ви додати. Але є й надія: Дзвінка обіцяє: ВСЕ ЩЕ ПОПЕРЕДУ.
Одне уточнення: при владі — меншість, а підневільний народ — це більшість.
Друже Тимуре, дякую тобі що помітив мою помилку. Я її виправив. Це так добре, Доброславе, що функція РЕДАГУВАТИ діє на СВІТОЧІ постійно на відміну від НО.

Випадкові Дописи