УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Вкрасти буріто у сусіда

Вкрасти буріто у сусіда
Джерело матеріалу:

Від перекладача: Свіжий приклад аналізу маніпуляцій, до яких вдаються російські мас-медіа, демонструє, наскільки широко застосовується цей різновид брехні в сучасних гібридних (або «хитрих», як називає їх друг Анатолій Висота) війнах. Та ще й в сатиричній формі!..


Нью-йоркський журналіст і письменник Наталія Антонова опублікувала статтю «Російське пропагандистське керівництво по крадіжці буріто у вашого сусіда» в формі притчі.

Стаття була опублікована в «Global Comment» і негайно набула популярності серед користувачів соціальних мереж.


11 способів не сказати правду

Антонова захоплююче показує, як типові тактики дезінформації, які використовує Росія в геополітичних іграх, можна використовувати в повсякденному житті, на прикладі конфлікту двох сусідів по кімнаті. Один сусід звинувачує іншого в крадіжці буріто з холодильника; у відповідь інший сусід використовує цілих одинадцять різних контртактик.

Нижче представлені всі види виправдань сусіда по кімнаті, про які пише Антонова, і приклади російської дезінформації, які систематично відстежують і викривають контрпропагандисти ЄС.

 • «Заперечувати, що вкрав буріто»

Просте заперечення події навіть після подання величезної кількості доказів і усунення всіх відволікаючих чинників: така тактика систематично використовується Кремлем і підконтрольними йому ЗМІ, коли вони заперечують провину за теракт проти малайзійського рейсу МН17 над східною Україною.

 • «Звинуватити свого сусіда в крадіжці буріто»

Добре відомий психологічний трюк «звинувачення жертви» займає центральне місце в потоці російської дезінформації. Зокрема, це стосується кампанії проти України, яку Кремль звинувачує як в російському захопленні Криму, так і в розв'язанні війни на сході країни.

 • «Визнати, що буріто вкрадений і зажадати незалежного розслідування»

Вимога організації незалежного розслідування дозволяє виграти час; коли результати незалежного розслідування не влаштовують Кремль, він відмовляється від визнання їх результатів. У випадку з рейсом МН17 Кремль не визнав результати трьох різних незалежних розслідувань.

 • «Перевести стрілки. Сказати, що у тебе з ванної кімнати пропала зубна паста. Зробити драматичну паузу, щоб сусід зрозумів, кого в цьому підозрюють»

Цю тактику ще називає «какнасчетізм» — цей метод використовується, зокрема, в ситуаціях, коли Росію звинувачували у втручанні в вибори в іноземних державах.

 • «Звинуватити того, хто тебе звинувачує, в упередженості»

Назвати тих, хто критикує політику Кремля «русофобами», сказати, що їх версія подій нераціональна і заснована на забобонах. Такий підхід часто використовується як аргумент в риториці Кремля.

 • «Згадати різні події з історії взаємин, які підтримують твою версію подій»

Російська дезінформація ніколи не втрачає можливості навести навіть занадто притягнуті за вуха історичні паралелі на підтримку своєї версії подій. Зокрема, коли Швеція запропонувала підтримати організацію місії ООН на Донбасі й послати туди своїх військовослужбовців, представники Росії заявили, що ця пропозиція — частина прихованого плану помсти за поразку шведського короля Карла XII в битві під Полтавою в 1709 році.

 • «Звинуватити в усьому Хілларі Клінтон»

Колишній державний секретар США і кандидат в президенти звинувачується в багатьох гріхах в рамках кремлівських кампаній по дезінформації. Зокрема, представник російського МЗС намагався видати за справжній знімок зображення, відредаговане в Photoshop, на якому Хілларі Клінтон зображена в компанії з Усамою бін Ладеном.

 • «Теорії змови»

Згідно з нещодавно проведеним дослідженням, різні теорії змови за останні 7 років стали виникати в російських ЗМІ в 6-9 разів частіше. У всіх теоріях змови, як і в пропаганді в цілому, в головних ролях часто опиняються педерасти, євреї, Україна, фашисти та ін.

 • «Намалюйте креслення кухні. За допомогою Photoshop, накладіть на креслення фотографію передбачуваного злодія»

Маніпулювання зображеннями дуже часто використовується в кремлівських кампаніях по дезінформації. Диктатору Північної Кореї Кім Чен Ину підмалювали посмішку, скріншоти комп'ютерних ігор використовувалися в якості «незаперечного підтвердження» бойових дій в Сирії.

 • «Звинуватити сусіда в тому, що він схильний до істерик і висуває нерозумні вимоги»

Найчастіше російська пропаганда називає заклопотаність країн Заходу російською агресією «істерикою». Зокрема, цей підхід використовувався в нещодавньому репортажі з Данії по російському телеканалу НТВ, авторів якого потім звинуватили у спотворенні інтерв'ю, завдання яких була показати, що заклопотаність Росією досягла в Данії рівня істерики.

 • «Поетично поміркувати про природу істини»

Мабуть, найважливішим стратегічним підходом в російських кампаніях по дезінформації є залякування, [це робиться] так, щоб всі подумали, нібито у всіх цих питаннях — щодо Криму, Донбасу, атаки в Солсбері й щодо рейсу МН17 та ін. — правди не дізнаються ніколи.

Відділ моніторингу Кавказ-Центру

+2
380
RSS
11:08
+2
_шкодую І знов про маніпуляції масовою свідомістю з боку «мас-медіа»… _шкодую
13:26
+2
Так і є. Хронічний Брехун знайте ще стільки ж відмазок, щоб виглядати правдивим. Навіть коли його виводять на чисту воду і тоді він знайде собі виправдання. От яким воно буде у випадку зі ЗБИТИМ БОЇНГОМ?
Так вже ж є! _дідько _дідько _дідько Малайзійський літак, що був заздалегідь напханий трупами й летів на автопілоті, був збитий «хохляцьким» БУКом, встановленим на «хохляцькому» винищувачі, на висоті 10 км. А звинувачують чомусь Росію…
_стежу _стежу _стежу

Випадкові Дописи