Усвідомлення. Що це таке?

Усвідомлення. Що це таке?
Джерело матеріалу:

«Якщо ви хочете зрозуміти красу птаха, мухи, листа або людини, ви повинні спрямувати на неї всю вашу увагу. Це і буде усвідомленням. А спрямувати всю свою увагу на щось ви можете тільки тоді, коли ви зацікавлені. Це означає, що коли ви дійсно хочете щось зрозуміти, ви віддаєте з'ясуванню цього весь свій розум і серце».

Дж. Крішнамурті


«Усвідомити — це не просто зрозуміти або погодитися, але вже і прийняти те, що необхідно душі».

Вл. Хорошин


«Свідомість людини починається з усвідомлення свого буття. Мудра людина шукає сенс, спрямована — усвідомлення. Коли ми усвідомлюємо своє знання, то можемо його передавати іншим. Знання, що приходить без послідовного переживання, не має і практичного застосування».

Вл. Хорошин


«Усвідомлення і зіткнення з дійсністю. Спостерігати за внутрішнім і зовнішнім світом, сприймати події відсторонено, не змішуватися з ними, не коментувати і не оцінювати їх, не намагатися нічого змінити, тільки спостерігати. Якщо ви зможете просто спостерігати, ви побачите, що всередині вас відбувається процес дезінтеграції».

Ентоні де Мелло, «Усвідомлення»


«Знання та усвідомлення, усвідомлення та інформованість — далеко не одне й те саме. Нещодавно я сказав, що той, хто живе свідомо, не здатен на злочин. Але той, хто лише поінформований про різницю між добром і злом, хто знає, який вчинок вважається поганим, — той здійснити злочин може».

Ентоні де Мелло, «Усвідомлення»


Як бачите, не існує чіткого визначення — що таке усвідомлення.

Перше, що можна виділити: Усвідомлення — це бачення того, що відбувається у внутрішньому і зовнішньому світі.

Просто спостереження за думками, почуттями, відчуттями і діями, які є результатом деяких почуттів і думок. Безоціночне спостереження. І про нього неможливо щось сказати, в нього можна тільки увійти і бачити те, що є.

Друге: Це цілісне і безпосереднє переживання того, що відбувається, а не обдумування того, що відбувається.

Це не думка, не почуття, не відчуття і не дія. Це скоріше те, що їх об'єднує.

Нашому розуму, що оцінює і визначає, це не зрозуміло. І напевно простіше для розуму — сказати, що ж не є усвідомленням.

Роздуми або діяльність розуму — це не усвідомлення. Це швидше рефлексія, коли відбувається оцінка, судження, обдумування, пошук мотивів, визначення — чому саме це, а не те й ін. Ще це іноді називають ментальним усвідомленням або розумінням.

Третє: Усвідомлення включає дію.

При рефлексії ви робите вибір. А при усвідомленні вибір не відбувається — одразу виникає єдино правильне для вас рішення. Якщо ви щось розумієте, то вже не стоїть питання — як і що робити, усвідомлення вже включає дію.

Якщо у вас немає такого досвіду, то словами пояснити це неможливо. Усвідомлення відбувається як спалах, як квантовий стрибок свідомості, коли людина починає глибоко бачити — що з нею відбувається.

При ментальному розумінні ви можете розуміти щось фрагментарно. Ви можете усвідомлювати свої думки, але при цьому абсолютно не усвідомлювати свої почуття і дії. При такому розумінні у вас відбувається неузгодженість того, що ви говорите, що відчуваєте і що робите. Ви можете сказати, що ви щось розумієте, але при цьому не можете сказати — що ви відчуваєте, як почуваєтеся, які дії це спричиняє.

Наприклад, ви розумієте, що в момент сварки вам не треба підвищувати голос, тому що це завжди призводить до небажаного результату. Є ментальне усвідомлення, але відбувається сварка, і ви на автоматі підвищуєте голос, можна сказати, що робите все як завжди. При повному усвідомленні (тотальному) дії, ваші слова і почуття відразу будуть спрямовані на вирішення конфлікту.

Дуже важливо зрозуміти, що розумові конструкції не призводять до усвідомлення, все, що вони можуть — це збільшити ваше знання. А усвідомлення — це вихід за межі знання і розуму.

Або інший приклад. Дуже часто люди полюбляють говорити про безумовну любов і переконувати інших, що це і є справжня любов, що тільки так і треба жити. Але чи є у тих, хто переконує, ці переживання? Чи здатні вони самі діяти так, що їхні вчинки можна назвати безумовною любов'ю? Найчастіше насправді виявляється, що це тільки ментальні конструкції і не більше, а до усвідомлення ще дуже і дуже далеко. Немає узгодженості внутрішнього і зовнішнього.

Четверте: Усвідомлення — узгодженість внутрішнього і зовнішнього.

Ще один з критеріїв усвідомлення — узгодженість внутрішнього і зовнішнього або, як було сказано вище, узгодженість думок, почуттів і дій. Коли людина стає просто свідком всіх своїх дій, внутрішніх станів і думок.

Стан спостерігача, повторюю, без оцінок і без судження, коли ми можемо побачити, як з'являється думка, як вона викликає певні почуття, як далі відбувається дія. Людина «бачить» (усвідомлює на всіх трьох рівнях — ментальному, фізичному та емоційному) свої шаблони поведінки, стереотипні реакції, те, що спочатку стає звичкою, а потім і характером. З боку спостерігає за тим, що відбувається у внутрішньому світі думок, почуттів і відчуттів, за всіма уявленнями, які виникають в розумі. Усвідомлювати себе — бачити свою особистість такою, яка вона є. І одне це вже починає змінювати вашу особистість. Тому що коли ви спостерігаєте, ви вже можете змінювати те, за чим ви спостерігаєте.


Притча в тему:

Найвідоміший багдадський крадій прийшов до майстра:

— Ти такий просвітлений, ти багато знаєш і я дуже багато про тебе чув. А чи знаєш ти, хто я?

— Так, я знаю. Ти багдадський крадій, — відповів майстер.

— Так, я один з найкращих крадіїв, немає краще за мене. Найближчим часом я збираюся пограбувати шаха. Це не добре, але я це все одно зроблю. Що ти можеш на це сказати?

— Добре, роби, я не проти. Але тільки коли ти це робитимеш, то усвідомлюй, що робиш, все усвідомлюй, все, що робиш, — сказав майстер.

— Добре, — сказав крадій і пішов.

За деякий час крадій знову приходить до майстра і каже:

— Ну, ти й хитрун! Я не зміг вкрасти. Коли я почав все усвідомлювати, то не зміг вкрасти!


Ще можна сказати, що усвідомлення — це немов поворот уваги всередину себе. Ви починаєте бачити себе, свої уявлення про себе, ви починаєте бачити, що говорите про одне, а насправді відбувається зовсім інше. Ви починаєте бачити, що ваші методи, реакції та стереотипи не працюють так, як ви хочете. Ви бачите те, що ви робите, і до чого це призводить. І ваше життя починає змінюватися без якихось додаткових зусиль. Ви докладаєте тільки одне зусилля — неупереджене, неототожнюване спостереження.

І не потрібні ніякі філософські розмови — правильно це чи неправильно, потрібно вам щось чи ні. Ніякі курси з підвищення самооцінки, з розвитку впевненості або зі збільшення любові не потрібні. Усвідомлення народжує в вас силу, яка легко відрізнить те, що потрібно для вас від того, що не потрібно, те, що правильно для вас від того, що неправильно.

Уявіть собі двері, на дверях замок. Ви підходите з ключем, вставляєте ключ в замок і повертаєте його тільки наполовину. Ви намагаєтеся повернути ключ до кінця, щоб двері відчинилися, але ключ не провертається і двері не відчиняються. Ви знов і знов робите спроби відкрити двері наявним у вас ключем. А раптом?

Уявили?

А тепер все те ж саме, тільки на замок закритий наш світ внутрішньої гармонії, а ключ, яким ми намагаємося відкрити цей замок — ментальне розуміння або ментальна конструкція, або ментальна концепція. Саме цим ключем ми і намагаємося відкрити двері в світ нашої внутрішньої гармонії, здійснюючи все нові й нові спроби. Здається, ось зараз ще це зрозумію, пізнаю і буду щасливою і задоволеною. Але цього не стається… Можливо, час вийти з ілюзій і побачити, що ключ не підходить, взяти інший ключ — усвідомлення, який і призначений для цього замка?

Тетяна Ушакова

+2
5855
RSS
21:55
+2
Матеріал привабив мене тим, що подібне бачення виникає у мене… перед написанням літературного твору! Я можу не бачити певних деталей чи поворотів сюжету — але в одну-єдину мить я усвідомлюю твір в цілому і те, як він в цілому (а також окремими частинами) впливатиме на читачів.
_вибачаюсь
Іноді таке бувало і в журналістиці. Але частіше не із статтями, а з моєю поведінкою в складних ситуаціях. А що вони бувають складними, то це вже повірте!..
11:07
+3
Це гарний матеріал — спроба розібратись з усвідомленістю. Тільки тут все дещо звалене на кучу, перемішані незалежні фактори, як то: усвідомленість і внутрішній спостерігач, усвідомленість і чуттєвість… Але це і не дивно, бо саме питання досить таки складне і таке, що вислизає, коли хочеш його піймати розумінням.
14:42
+2
Чи усвідомлення можливе в техніці?
20:27
+3
Ви маєте на увазі — у комп'ютері, бо зараз активно мусують думку про штучний інтелект, який перевершить людський.
23:00
+2
Так, штучний інтелект, Олександре.

Випадкові Дописи