До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Чому наш мозок не видає кредитів на великі звершення

Чому наш мозок не видає кредитів на великі звершення
Джерело матеріалу:

Одне з ключових завдань нашого мозку — це оптимізація діяльності. У світі існує безліч занять, в яких ми можемо або бути успішними, або залишитися ні з чим. Тому наш мозок завжди проводить часто неусвідомлений аналіз ймовірності отримання користі та на його основі видає нам кредит мотивації. Якщо мета визнана гідною і шанси на її досягнення високі, то ми сповнюємося енергією і діємо. За цей процес відповідає дофамінова система мозку, а її нейромедіатор — дофамін — можна умовно розглядати як валюту мозку.

Як і будь-яку валюту, дофамін потрібно заробити, і його завжди бракує. У природних умовах дофамін виробляється тоді, коли ми робимо щось важливе і корисне для себе, прокачуючи свої навички і посилюючи ресурси: пробіглися — дофамін, виспалися — дофамін, дізналися нове — дофамін і таке інше. З кожною дією виділяється трохи, але якісна диверсифікація забезпечує відмінне самопочуття. Зрозуміло, витрачати настільки важко нажиту валюту просто так мозок не збирається. І коли ви говорите собі «треба»: вивчити мову, схуднути або оволодіти новою навичкою, — мозок розуміє, що це потребуватиме великих витрат енергії. Якої, можливо, зараз зовсім немає і яку потрібно брати в кредит. Тому мозку простіше саботувати цілі, ніж залюбки витрачатися на їхні досягнення.

Уявіть собі дофамінову систему як банк, а префронтальну кору вашого мозку як підприємця. Для отримання кредиту важливо мати хороший бізнес-план на майбутнє: відмінну ідею з високими шансами на досягнення результату. Чим ширшим є ваш обрій планування, чим ясніше ви уявляєте, як саме збираєтеся досягти своїх цілей, як будете справлятися з виниклими труднощами, тим імовірніше отримання кредиту довгострокової мотивації.

Покажіть «банку», що справа виграшна, інноваційна й обіцяє великий дохід, поясніть, чому саме ви здатні з цим впоратися! Чим краще ви уявляєте майбутнє, тим імовірніше його досягнення. Якщо ж вам важко уявити, що буде з вами через місяць, то і не сподівайтеся на мотивацію в довгострокових цілях — ваш мозок не дасть енергію, якщо ви живете одним днем. Імовірність неповернення кредиту мотивації настільки висока, що не варто і ризикувати. Зверніть увагу: під ваші фантазії про те, що «одного разу я прокинуся мільйонером» або «вийду заміж за принца», мозок і шеляга ламаного не дасть, потрібні тільки чіткі й реальні плани.

Щоб отримати кредит, потрібно мати хорошу кредитну історію: ви повинні мати досвід набуття таких навичок, нехай і в менших масштабах. Коли ви берете під контроль навіть малий аспект своєї мети і його виконуєте, це дає вам впевненість, а для мозку — покращує вашу кредитну історію. Хм-м-м… змогли бігати і вправлятися раз на тиждень? Отже, можна дати енергії і на заняття двічі. Кредит на меншу суму отримати набагато реальніше, тому знизьте запити і підвищуйте їх потім поступово.

Для отримання кредиту потрібна добра застава і відсутність заборгованостей. Стан нашого здоров'я — це і є наша застава. Якщо ми якісно харчуємося, висипаємося, маємо розвинену м'язову систему, контролюємо стрес, якщо в нашому розпорядженні добре коло спілкування і соціальний статус, то під ці ресурси мозок із задоволенням видасть нам мотивацію на майбутнє. Якщо ж ви насилу дотягуєте до вечора п'ятниці, ледь справляєтеся зі стресом, то вся валюта мозку йтиме на забезпечення щоденного функціонування, без відкладання запасу на майбутнє.

Домовляйтеся, а не вибивати силою. Часто щоб отримати більше ресурсів від свого організму, ми діємо грубо, змушуючи себе щось робити силою волі, примусом. Але зловживання словом «треба» спричиняє падіння рівня дофаміну і великі вольові витрати. Тому на одній силі волі в досягненні довгострокових цілей далеко не заїдеш. Також багато хто намагається обдурити дофамінову систему, вдаючись до різних стимуляторів-халяви. Дофамінов халява — це все, що піднімає рівень дофаміну без реальної роботи, без зусиль. З'їли солодке — настрій піднявся, випили — покращилася суб'єктивна самооцінка. Але друк нічим не забезпечених грошей завжди спричиняє інфляцію. Надлишок дофамінової стимуляції мозку призводить до появи залежності та ще більших розладів мотивації.

Імовірність отримати кредит вища, коли у вас є здібності до того, на що ви його просите. Мозок оцінює це за рівнем задоволення — усвідомленого отримання задоволення при занятті якоюсь справою. Якщо вам тільки «треба», але при цьому зовсім не подобається — то, ймовірно, в кредиті вам відмовлять. А якщо вас до чогось сильно тягне, але ви не отримуєте задоволення, то ризик порушення дофамінової системи помітно зростає.

Не шукайте мотивацію ззовні, все, що вам потрібно, є в вашій голові. Сформуйте хорошу кредитну історію, потренувавшись на дрібницях, навчіться отримувати задоволення від мети, утримайтеся від зайвої стимуляції, заробіть внутрішні резерви. І потім створіть реалістичний і надихаючий бізнес-план з досягнення своєї мети. Тоді ваш мозок дасть вам таке натхнення і мотивацію, що вашій енергійності можна буде лише позаздрити. Вчіться не ламати себе, а вести переговори на рівних.

Андрій Бєловєшкін — кандидат медичних наук, ведучий семінарів і майстер-класів, присвячених здоровому способу життя, автор блогу про здоров'я beloveshkin.com

+1
199
RSS
13:47
+2
Домовитися самому з собою — гармонізувати свій внутрішній світ _чудово
13:51
+2
Отже, "рак свисне" тоді, коли наш мозок сформує добру кредитну історію _сміюсь
19:48
+2
Ключові слова: мозок не дає енергії тим, хто живе одним днем.
Саме тому бачення стратегічної перспективи надзвичайно важливе!

Випадкові Дописи