До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Лібертаріанство та Дуров

Лібертаріанство та Дуров
Джерело матеріалу:

Павла Дурова часто називають лібертаріанцем. Та й сам він визначив свої політичні погляди на особистій сторінці ВКонтакте, як «лібертаріанські».

Розбираємося, що це за явище.

Згідно лібертаріанства людина належить тільки сама собі і вільна розпоряджатися собою і своїм майном будь-якими способами, які не завдають прямого збитку іншим людям і їхньому майну.

Лібертаріанці, як прихильники свободи, вважають, що держави близькі за своєю суттю до організованих злочинних угруповань, які існують за рахунок фізичного насильства або його загрози. Сучасні держави — найбільш яскраво виражена форма організованого насильства (агресії), і їх існування невіддільне від порушення прав і свобод.

ВАЖЛИВО: Лібертаріанці не відкидають існування державності і мінімально необхідного «менеджменту». Функції держави в їхньому уявленні обмежуються обороною території, кримінальним судочинством і міжнародної дипломатії. Для прихильників лібертаріанських поглядів найкраща форма правління в Росії — республіка без президента з зосередженням мінімальної виконавчої влади в руках уряду і більш точкове — місцеве самоврядування.

Ми не чули від Павла закликів до політичної революції. Хіба що до цифрової :) Яка ймовірність, що він вирішить стати новим Навальний? Мінімальна, і ось чому:

По-перше, він вже говорив, що не є прихильником ідеї держави і себе вважає громадянином світу. Боротьба за владу як таку суперечить його переконанням. По-друге, ще сім років тому Дуров робив спроби змінити мислення людей. Дописи того часу показують віру в людину, а не в політичний режим. Один з них:

Найкращий шлях — Ваш власний.
«Пам'ятаєте ті випадки, коли Ваша думка йшло повністю врозріз з думкою оточуючих? Це — найцінніші моменти, в які потрібно чіплятися мертвою хваткою. Світ навколо нас розвивається так швидко, що загальноприйняті переконання на наших очах стають знущанням над здоровим глуздом. Опір шуму навколо — стійкий орієнтир для всіх бажаючих внести вагомий внесок у розвиток людства. Слухати внутрішній голос не означає залишатися глухим до думки оточуючих. Однак забудьте про демократію серед тих, хто Вас оточує, — голос мислителя, що змінює світ, повинен бути для Вас стократ більш значущим, ніж голос  обивателя з його правом на думку. Але менш значущий, ніж Ваш власний. Ваша віра в можливість іншого шляху набагато важливіша для людства і для всіх нас, ніж Ваше вміння пристосовуватися і догоджати безликому відгомону конформістів. „

Зірка програми зовсім не економічні кризи, інтелектуальна власність або ставлення до судової системи — ми не знаємо думку Павла Дурова про такі аспекти лібертаріанських поглядів. Але очевидно одне: особисті права і ставлення до них держави — те, за що Дуров готовий боротися.

Головний принцип лібертаріанства, якого дотримується Дуров: «Жодна людина чи структура не мають права зазіхати на приватну власність або особисту інформацію».
Коли ФСБ неодноразово вимагала у Павла Дурова передачі особистої інформації користувачів ВКонтакте, ще в 2013 році він відмовився передавати дані про організаторів груп «Євромайдану», заявивши, що юрисдикція Росії не поширюється на українських користувачів соціальної мережі «ВКонтакте». За його словами, цей жест став би злочином перед мільйонами користувачів з України. З Telegram така ж історія — відмова виконувати вимогу ФСБ про надання доступу до листуванням користувачів через особисті погляди засновника меседжера і спроби відстоювання прав і свобод, гарантованих Конституцією.


Погляди не без вигоди для власного бізнесу, зрозуміло. Дуров — хороший піарник з лояльною думаючою аудиторією. Розуміється в психології, соціальній інженерії і вивчав колись “пропаганду та психологічну війну». Лібертаріанські погляди співвідносяться з діями (принаймні з тим, що транслюється через висловлювання і заяви) і знаходять відображення в готовності приймати удари. Є чутка, що до Дурова особисті претензії у прем'єр-міністра, але ми знаємо лише про те, як віджимати ВКонтакте. Тому що як п'ять років назад Павло відстоював право на таємницю листування, свободу слова і свободу інтернету, так само він робить і сьогодні.

Якщо раніше Твіттер або ВК Дурова трохи нагадував «спало на думку — поділився», то зараз це більш зважені і емоційно стабільні пости.

Можливо, він подорослішав і втратив романтичну віру у внутрішню силу кожної людини. В силу, здатну спровокувати зміни. Можливо, переключив свою увагу на роботу і тепер соціальні мережі — лише канал спілкування з користувачами його продукту Telegram.

Змінити сприйняття світу і є змінити світ. Вірність собі і лідерство — цікаво, який слід Павло залишить в історії і ким запам'ятається.

+3
280
RSS
16:28
+2
Дякую за матеріал! Безперечно, Дуров еволюціонує. Не можу виключати, що еволюція ця відбувається за схемою ребе Хаїма з Цанза:

Казав ребе Хаїм з Цанза: Коли я був молодим, то сподівався врятувати весь світ. Потім став рабином і сподівався врятувати у крайньому разі все своє містечко. Потім, коли став ребе, то сподівався врятувати своїх учнів. Нині всі називають мене цадиком, а я думаю: «Можливо, спроможуся врятувати самого себе?»

Хаїм з Цанза

Щороку меншає віри в те, що кожна людина має достатній потенціал для власного саморозвитку… потім — в кількість таких людей для загальної еволюції людства… повім — для точкової еволюції… І таке інше.
_не_знаю _не_знаю _не_знаю
16:51
+2
Щодо лібертаріанства… Симпатичне вчення. Чимсь нагадує мені анархізм: мінімум втручання держави при максимумі свободи творчого індивіда. Ось класичний вигляд діаграми Нолана:

Існують різні її варіації, але скрізь лібертатіаоство та анархізм стоять поруч:

Але якщо так, то лібертаріанські ідеї так само не можуть бути реалізовані, як і анархічні. Особисто для мене це найкраще ілюструється не життям Нестора Івановича Махна навіть, а найкращим (на мою думку) романом Жуля Верна "Кораблетроща ДЖОНАТАНА".
Кораблетроща ДЖОНАТАНА
Читали?..
18:43
+4
Мені здається, що всіх людей можна поділити на 2 типи:

— тих, які не дотримуються жодних ідеологій, вчень і т.д. а на все мають власну думку, яка формується їхнім досвідом, відчуттями, розумом. Поле для пізнання у таких людей безкінечне.
Але інші намагаючись зрозуміти цих людей постійно хочуть втиснути їхні погляди у якусь вже існуючу систему (вчення, ідеологію).

— тих, які не мають власної думки, а вибирають собі вже готове вчення (теорію, релігію, ідеологію) і намагаються дотримуватися того що там «приписано». Свідомість таких людей звужується тільки до того «вчення» яке вони обрали. Можливості для розвитку обмежені.

Щодо конкретних чітко окреслених вчень (ідеологій, релігій і т.д), то думаю що немає необхідності їх глибоко обговорювати так як кожне з них має свої переваги та недоліки і хотів би ще раз процитувати прем'єр-міністра Ірландії:
«Мій уряд не буде ні лівим, ні правим, тому що ці застарілі поняття не справляються з політичними викликами сьогоднішнього дня. Мета мого уряду — побудувати республіку можливостей»


Пора піднятися над старими поняттями та класифікаціями, а не намагатися їх ще більше поглибити. Тільки так можна рухатися далі!
Я теж не хотів би зайвої політизації Світоча. Теми «Павло Дуров і Telegram» я торкався в зовсім іншому аспекті — хотілось показати, як сучасна мисляча людина легко обігрує застарілу систему, задубілу в своєму дебілізмі.
_сміюсь
Питання про лібертаріанство підняли вже Ви самі в сьогоднішньому матеріалі. Хоча… розбиратися в подібних речах бодай в загальних рисах все ж таки потрібно.
_вибачаюсь
05:21
+2
За допис дякую, друже Доброславе. Мені тут є цікавим порівняння держави із ОЗУ. А от якою ідеологією користуються справжні злочинці — злодії в законі ? В чому саме полягає їхній закон?

Випадкові Дописи