УВАГА!   З 1 лютого діяльність спільноти "Світоч" переноситься в Telegram.

Сайт буде доступним ще довгий час, проте без нових публікацій.
Підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями на нашому Telegram-каналі @svitoch_in_ua

Розібратися як користуватися Телеграмом або створити власний канал для подальшої участі в спільноті "Світоч" можете за ІНСТРУКЦІЄЮ. З правилами участі можете ознайомитися тут.

Якщо у Вас є якісь запитання, задавайте їх в групі підтримки в Телеграмі тут.

Пастки похвали: 5 причин перестати говорити молодець своїм дітям

Пастки похвали: 5 причин перестати говорити молодець своїм дітям
Джерело матеріалу:

Елфі Коен по праву вважається одним з провідних фахівців в прогресивній освіті, він читає лекції в університетах, виступає на професійних конференціях і в батьківських групах. У своїх книгах Елфі Коен піддає критиці багато традиційних аспектів виховання, освіти і сучасне американське суспільство в цілому, спираючись в кожному випадку на соціологічні дослідження.

Багато його тверджень не безпідставні і спочатку викликають опір, але Ельфі Коен наполегливо спирається на наукові дослідження і аналізує факти.

Пройдіться по дитячому майданчику, зайдіть в школу або будьтее присутніми на дні народження дитини, і ви можете бути абсолютно впевнені в тому, що неодноразово почуєте в тій чи іншій формі: “Молодець!”. Навіть зовсім маленьких, коли вони тільки лише плещуть у долоні, хвалять: “Молодці! Добре плещите”.Багато з нас кажуть дітям “Молодець!” таку кількість разів, що його вже можна вважати словом-паразитом.

Багато книг і статей написано про протидію насильству та відмову від покарань, прочуханки та ізоляції. Інші попросить нас ще раз подумати, перш ніж використовувати стікери і смачну їжу в якості підкупу. І вам буде важко знайти тих, хто стане заперечувати проти того, що сором’язливо зветься позитивним підкріпленням.

Щоб не було непорозумінь, давайте відразу обмовимося, що в даній статті ми ні в якому разі не ставимо під сумнів важливість підтримки та схвалення дітей, як і необхідність їх любити, обіймати їх і допомагати їм знайти стійку позитивну самооцінку.

Однак, похвала – це зовсім інша історія, і ось чому.

1. Маніпуляція дітьми

Припустимо, ви хвалите дворічного малюка за те, що він не проливає суп, або п’ятирічного за те, що він прибирає свої іграшки. Хто у виграші? Може бути, фраза “Молодець!” скоріше спрямована на нашу зручність, чим пов’язана з емоційними потребами дітей?

Рита Ді Врайс (Rheta DeVries), професор педагогіки в університеті Північної Айови, називає це “підсолодженим контролем”. Дуже схоже. Такі нагороди, як, втім, і покарання, є способом зробити так, щоб діти відповідали нашим очікуванням. Ця тактика може бути ефективна для отримання конкретного результату (принаймі, на якийсь час), але вона вона сильно відрізняється від роботи з дітьми, наприклад, залучаючи їх до розмови про те, що таке обов’язки в класі або в сім’ї, або про те, як наші вчинки (що ми зробили, або що не зробили) можуть впливати на інших людей.

Такий підхід є не тільки більш поважним, але і з більшою ймовірністю допоможе дітям навчитися думати.

Причиною того, що похвала може мати короткостроковий ефект полягає в тому, що діти бажають нашого схвалення. Але у нас є обов’язок – не використовувати цю залежність для власної зручності. “Молодець!”, Це якраз та фраза, яка робить наше життя легшим, але при цьому ми використовуємо залежність наших дітей.Діти також відчувають, що це маніпуляція, хоча і не можуть пояснити, чому.

2. Створення “похвало-залежності”

Звичайно ж, не всяка похвала передбачає контроль дитячої поведінки. Іноді ми хвалимо дітей просто тому, що щиро радіємо їхнім вчинкам. Однак, і в цьому випадку нам необхідно бути дуже уважними. Замість того, щоб зміцнити в дитині відчуття власної гідності, похвала може зробити його ще більш залежним від нас.Чим частіше ми говоримо: “Мені подобається, як ти …”, або “Ти добре зробив …”, тим менше вони вчаться формувати власні судження, і тим більше звикають покладатися тільки на наші оцінки, наші думки про те, що добре, а що погано. Це спонукає їх вимірювати свою власну цінність мірою наших усмішок і схвалень.

Дослідник Мері Бадд Роу (Mary Budd Rowe) з Університету Флориди, виявила, що діти, яких педагоги щедро хвалили, були менш упевнені в своїх відповідях і більш схильні до використання питальних інтонацій в своїх відповідях ( “М-м, сім?”).Вони, як правило, швидко відступали від своїх думок, коли дорослі не погоджувалися з ними. Вони виявилися менш схильні до завзятості у вирішенні складних завдань, як і до готовності поділитися своєю думкою з іншими учнями.

Коротше кажучи, “Молодець!” зовсім не зміцнює дітей, а в кінцевому рахунку, навіть підвищує їх тривожність. При цьому може виникнути порочне коло: чим більше товстим шаром ми будемо намазувати похвалу, тим більше діти будуть мати потребу в тому, щоб ми хвалили їх ще більше. На жаль, але деякі з цих дітей стануть дорослими, які також потребуватимуть тому, щоб хто-небудь погладив їх по голівці і сказав їм, що вони все зробили правильно. Звичайно, це не те, чого б ми хотіли для своїх дочок і синів.

3. Крадіжка дитячого задоволення

Але крім небезпеки виникнення залежності, існує ще одне питання: дитина має право отримувати задоволення від власних досягнень, відчувати гордість за те, що вона навчилася робити. Крім того, вона заслуговує право самостійно вибирати, які почуття їй відчувати. Адже кожного разу, коли ми вимовляємо “Молодець!”, Ми, тим самим, говоримо дитині, що вона повинна відчувати.

Звичайно, бувають випадки, коли наші оцінки доречні і керівництво необхідно, особливо малюкам і дошкільнятам. Але постійний потік оціночних суджень не є ні корисним, ні необхідним для розвитку дітей. На жаль, ми не можемо зрозуміти, що “Молодець!” є такою самою оцінкою, як і “Дуже погано!”. Особливістю позитивного судження є не те, що воно позитивне, а то, що воно судження. А люди, в тому числі і діти, не люблять, коли їх судять.

Я дорожу моментами, коли у моєї дочки щось виходить зробити в перший раз, або вона щось зробила краще, ніж раніше. Але я намагаюся встояти перед рефлекторним “Молодець!”, тому що не хочу розбавляти її радість. Я хочу, щоб вона поділилася своєю радістю зі мною, а не дивилася на мене в очікуванні вердикту. Я хочу, щоб вона вигукнула: “Я зробила це!” (що вона часто і робить), а не питала невпевнено у мене: “Це добре?”.

4. Втрата цікавості

Фраза “Хороший малюнок!” може стимулювати дітей, які будуть малювати лише до тих пір, поки ми будемо дивитися і хвалити. І, як попереджає Ліліан Кац, одна з провідних фахівців країни з дошкільної освіти, “якщо увага до діяльності дитини припиняється, багато дітей перестають цим займатися.” Дійсно, значний обсяг наукових досліджень показує, що чим більше ми винагороджуємо людей за те, що вони роблять, тим більше вони втрачають інтерес до того, що вони повинні зробити, щоб отримати нагороду. І зараз ми говоримо не про читання, малювання, мислення або творчость, ми говоримо про отримання «цукерки», будь то морозиво, стікер або “Молодець!”

Тривожні результати отримані в результаті дослідження проведеного Джоан Грусек в Університеті Торонто: маленькі діти, яких часто хвалили за їх щедрість, в повсякденному житті виявилися менш щедрі, ніж інші діти. Кожен раз коли вони чули “Молодець, що поділився” або “Я так пишаюся тобою”, вони ставали менш зацікавлені поділитися або допомогти. Щедрість стала сприйматися ними не як самостійна цінність, а як спосіб отримати бажану реакцію дорослого. Вона стала засобом для досягнення мети.

Чи мотивує похвала дітей? Звичайно! Вона мотивує дітей на отримання … похвали.І, на жаль, часто за рахунок прихильності до тих дій, які її викликають ..

5. Зниження досягнень

Здавалося б, уже досить, що “Молодець!” може підірвати незалежність, задоволення і цікавість, але це може заважати дитині добре виконувати його повсякденну роботу. Вчені виявили, що діти, яких похвалили за виконання творчого завдання, як правило, зупиняються на наступному і не виконують його, на відміну від дітей, яких не хвалили з самого початку.

Чому це відбувається? Частково тому, що похвала тисне на дитину “будь молодцем”, яка і заважає виконанню завдання. Ще й тому, що їх цікавість до цієї діяльності знизилася. Вони більш не схильні йти на ризик – необхідна умова творчості – оскільки починають турбуватися про збереження вже отриманих позитивних коментарів.

Таким чином, “Молодець!” – це рудимент тієї психології, яка зводила все життя людини до видимій і змінюючій поведінці. На жаль, цей підхід ігнорує думки, почуття і цінності, які лежать в основі поведінки. Наприклад, дитина може поділитися бутербродом з другом з різних причин: тому що вона хоче, щоб його похвалили, чи щоб переконатися в тому, що той ситий. Хвалячи за цей вчинок, ми ігноруємо різноманітність його спонукальних мотивів. Найгірше те, що це фактично підкріплює менш бажану мотивацію, що спонукає дітей до пошуку похвали.

Коли ви почнете бачити похвалу такою, яка вона є і її вплив, то ці маленькі оціночні виверження дорослих почнуть виробляти на вас такий же ефект, як і скрегіт нігтів до шкільної дошки. Ви почнете вболівати за дитину, а щоб дати його вчителям і батькам відчути смак їх власної патоки, обертатися до них і вимовляти таким же солодкуватим голосом: “Хороша похвала!”.

Однак, від цієї звички не так легко позбутися. На початку це може здатися дивним, але, припинивши хвалити, ви будете відчувати себе сухими і манірними, або що ви постійно утримуєте себе від чогось. Але незабаром ви помітите, що починаєте хвалити більше лише тому, що це у вас є ця потреба, а не тому, що діти хочуть від вас це чути. Кожен раз, коли ви переконаєтеся, що це правда, вам буде необхідно переглянути свої дії.

Чого насправді потребують діти, так це абсолютної підтримки і в безумовної любові. Це не просто відмінність від похвали – це її протилежність. “Молодець!” – це лише умовність, яка означає, що ми пропонуємо увагу, визнання і схвалення натомість прагненню вгадати і підтвердити наші очікування.

Зверніть увагу, ця точка зору істотно відрізняється від тієї критики, яка часто звучить і звинувачує нас у тому, що ми дуже багато і легко роздаємо дітям схвалення. Такі рекомендації закликають нас стати більш скупими на похвалу і вимагати від дітей, щоб вони її “заслужили”. Але реальна проблема не в тому, що діти розраховують цілими днями отримувати похвали за все, що вони роблять.Проблема в тому, що нас провокують на те, щоб ми зрізали кути і маніпулювали дітьми за допомогою нагород, замість пояснення і допомоги в розвитку необхідних навичок і вмінь.

Яка ж альтернатива? Все залежить від ситуації, але незалежно від того, що ми вирішуємо сказати, необхідно щоб це було пов’язано з цією прихильністю і любов’ю, тому що вони діти, а не тому, що вони щось зробили. Коли присутня безумовна підтримка, “Молодець!” не потрібно, коли ж її немає, “Молодець!”допомогти не зможе.

Якщо ми використовуємо похвалу, як спосіб припинити погану поведінку дитини, то навряд чи такий ефект буде тривалим. І навіть коли це працює, ми не можемо з упевненістю сказати, що це дитина “поводить себе так”, чи “похвала поводить” дитину. В якості альтернативи тут слід працювати з дитиною, щоб з’ясувати причини її поведінки. Можливо нам доведеться переглянути власні вимоги, а не просто знайти спосіб змусити дітей слухатися. (Замість похвали “Молодець!”, яка змусить чотирирічну дитину сидіти тихо протягом усього заняття або сімейної вечері, можливо варто було б запитати себе: чи розумно очікувати такої поведінки від дитини).

Нам так само слід включити дітей в процес прийняття рішень. Якщо дитина робить щось, що заважає іншим, то слід сісти поруч з нею і спитати: “як ти думаєш, що нам слід зробити, щоб вирішити цю проблему?” Ймовірно, це буде більш ефективно, ніж підкуп або погрози. Цей також допоможе дитині навчитися вирішувати проблеми і покаже, що думки і почуття важливі. Звичайно, цей процес вимагає часу, таланту, терпіння і мужності. Коли поведінка дитини відповідає нашим уявленням, ми коротко кидаємо йому: “Молодець!”, і не замислюємося, чому стратегія «роби, щоб” набагато більш популярна, ніж “працюй з”.

А що ми можемо сказати дитині, коли він зробить щось дійсно вражаюче? Розглянемо три можливих варіанти:

Не сказати нічого. Деякі вважають, що хороша дія обов’язково повинна бути “підкріплена”, тому що в глибині душі чи підсвідомо вони вважають, що це випадковість. Якщо в дітях з самого початку закладено зло, тоді дійсно, їм потрібна штучна причина, щоб бути хорошими, а саме – словесна винагорода. Але якщо такий цинізм не обгрунтований, а багато досліджень показують, що це так, то в похвалі немає необхідності.

Сказати, що ви бачите. Просте, безоціночне висловлювання ( “ти сам одягнув черевики”, або навіть “ти зробив це”) покаже дитині, що ви це помітили. Воно також дозволить йому пишатися тим, що він зробив. В інших випадках може мати сенс більш докладний опис побаченого. Якщо ваша дитина малює картину, ви можете дати йому безоціночний зворотний зв’язок про те, що ви бачите: “ці гори величезні!”, “упевнений, ти сьогодні використовував багато фіолетової фарби!”

Коли дитина проявила турботу або щедрість, ви можете обережно звернути його увагу на той вплив, який його вчинок зробив на іншу людину: “подивися на обличчя Абігайль! Тепер вона виглядає дуже щасливою, коли ти поділився з нею!”Це абсолютно відрізняється від похвали, де основний упор робиться на ваше ставлення до вчинку.

Менше говорити, більше питати. Це навіть краще, ніж опис побаченого. Чому б не запитати у дитини, що йому подобається в його малюнку найбільше, замість того, щоб самим розповідати про те, яка частина його малюнка вас найбільше вразила? Запитайте “яка частина малюнка була найважчою?” або “як ти здогадався, якого розміру слід намалювати ноги?” Так ви, швидше за все, зміцните його цікавість до малювання. Фраза “Молодець!”, Як ми з’ясували, може мати прямо протилежний ефект.

Звичайно, це не означає, що всі компліменти, всі подяки, всі вирази захоплення шкідливі. Зовсім ні, але нам слід усвідомлювати наші мотиви, коли ми вимовляємо ті чи інші слова (щире вираження ентузіазму краще за бажання маніпулювати майбутньою поведінкою дитини), а також їх можливі наслідки …

Чи допомагають дитині наші реакції відчути контроль над своїм життям, чи він буде постійно звертатися до нас у пошуках підтримки? Чи допомагають вони їй більше включитися в життя, бути більш активною і самостійною, чи перетворюють її життя на щось, що хочеться просто пройти, отримуючи погладжування по голівці.

Таким чином, всі питання не в запам’ятовуванні нового сценарію наших дій, набагато важливіше уявити довгострокові цілі наших дітей і спостерігати за ефектом слів, які ми вимовляємо. Погана новина полягає в тому, що використання позитивного підкріплення, насправді, не так позитивно. А гарною новиною є те, що вам більше не потрібно оцінювати своїх дітей, щоб заохотити їх.

+1
460
RSS
16:30
+2
Переклад жахливий _шкодую це заважає оцінити всі переваги й недоліки статті. Мені вона здалася трохи зарозумілою. Наприклад, оцей фрагмент:

Нам так само слід включити дітей в процес прийняття рішень. Якщо дитина робить щось, що заважає іншим, то слід сісти поруч з нею і спитати: “як ти думаєш, що нам слід зробити, щоб вирішити цю проблему?”

Наприклад… Наприклад, дитина сунула пальці в розетку, а я сідаю поруч з нею та запитую: «Як ти думаєш, що нам слід зробити, щоб вирішити цю проблему?» — якось воно свінтопрульно виглядає…
_стежу _стежу _стежу
Переклад дійсно жахлий, але це перепублікація з українського сайту, тому я його не поправляла.
Наприклад, дитина сунула пальці в розетку,

Якщо дитина сунула пальці в розетку, то це її проблема, але це не дуже заважає іншим. _сміюсь
А от коли дитина не може спокійно всидіти на місці в кіно чи кафе, крутиться, кричить, кидає на землю всі предмети в межах досяжного, то це буде заважати оточуючим, але самій дитині шкоди не завдасть.
В першому випадку її варто різко відтягнути від розетки, бо це врятує її життя.
А от в другому, варто спробувати достукатися до її свідомості.
Достукатися до свідомості дитини варто в будь-якому разі. Ця проблема ширша за цю статтю. Але цього прагнутимуть далеко не всі батьки, бо для цього треба бачити дитину рівною собі — хоча б в обмеженому колі питань. Батькам це видається диким, бо вони думають: «Як це?! Я і мій шморкач — і раптом говорити на рівних?! Не бувати такому».
_шкодую
Дорослі зазвичай егоїстично занурені в себе, в свій світ і не звертають на дитину належної уваги. Головне — це дорослі з «дорослими» проблемами, а дитина… це так… Чимсь там зайнята — і добре. А що там з дитиною насправді відбувається? Щось «дурнувато-дитяче» за визначенням…

21:03
+2
В контексті статті згадав оцей сюжет з "Єралашу":_сміюсь _сміюсь _сміюсь
08:25
+2
Люди є соціальними істотами і взаємодіють між собою постійно. І постійно потребують оцінки своїх дій: швидше похвали аніж осуду. Українські діти, особливо сільські, обділені увагою дорослих. Тому проста похвала: молодець! ще й як потрібна. Обділені увагою і оцінкою і дорослі. Ось ми пишемо свої дописи і потребуємо оцінки. Коментар це відгук і оцінка разом. Як на мене, то краще похвалити, ніж промовчати. А щодо структури позвали, то нам би ці їхні західні проблеми.
Як на мене, то краще похвалити, ніж промовчати.

1. Похвалити незаслужено — це ведмежа послуга.
2. Якщо треба зробити зауваження — краще його таки зробити, ніж промовчати.
3. Однак якщо маєш справу з такими манірно-випещеними «нарцисами», як, наприклад, Артанія — треба бути вкрай обережним: вони не переносять найменших зауважень на свою адресу! Особисто мені ця пані написала, що не бажає читати мої каменти під її постами, а потім ще й Модератору поскаржилася. Якби навпаки — я б її ще якось зрозумів. А так — де логіка?! Я вже прочитав її побажання, все зрозумів, її в спокої залишив — навіщо після цього Модераторові скаржитися?!
Отож тепер всі пости й каменти Артанії я читаю, але ніщо не змусить мене написати хоч слово на її адресу. Вона — те саме виключення, що підтверджує правило.
17:52
+2
Дякую, Дзвінко, заглянув на сайт ТУТКА. Чимало дописів. І оформлення хороше, коментарів і обговорень значно менше ніж на СВІТОЧІ. Хто стоїть за цим сайтом?
Не маю зеленого поняття. Мене на цей сайт часом закидає з Фейсбуку, коли хтось з друзів поширює їхні статті.
Наскільки я зрозумів, веб-ресурс "Туткатамка" створений Українською Мульти-Медіакомпанією:
Телефон (київський) — (044)428-89-07
Мейл: upsavb@ukr.net
Зокрема, туди ж входить Громадське телебачення
06:21
+2
О, якщо у супрязі громадське телебачення, то там нема олігархії

Випадкові Дописи