Повага в стосунках

Повага в стосунках
Джерело матеріалу:

Як проявляється повага в стосунках: 10 ознак

Здорові стосунки в парі будуються насамперед на любові й повазі один до одного. Психолог Ірина Чеснова показує на конкретних прикладах, як цю повагу можна проявити.


Повага до потреб і бажань

Потреба — це необхідність у чомусь дуже хорошому для себе. Потреба у зовнішньому благу. Будь-яка людина має потребу в їжі, безпеці, відпочинку, спілкуванні, прийнятті, любові. Потреби завжди гарні та природні. Немає нічого ганебного в тому, щоб потребувати, наприклад, підтримки. Або визнання. Того, щоб почуватися хорошим і потрібним. І того, щоб побути в тиші й самоті.

Потреби не можна оцінювати критично, не можна вважати, що в іншої людини (або у вас) вони «неправильні» або дурні. Вони правильні завжди! І ставитися до них потрібно з увагою й обережністю. Тому що з реалізованих потреб і складається загальна задоволеність життям і відчуття щастя.

— Я дуже втомився/ласа, мені потрібно півгодини, щоб відпочити.

Що ви відповісте на це?

— Від чого там було втомлюватися? Не лантухи ж вантажив/ла!

У цій фразі немає поваги до потреби іншої людини.

— Звісно, відпочинь, тобі треба відновитися.

А в цій є. Тепер про бажання.

— Дуже хочу піцу з беконом!

— Куди з твоєю вагою ще піцу?

Люди, які поважають одне одного, ніколи не займатимуть позицію «над» в спілкуванні. Повага — це перш за все визнання того, що ваша людська цінність — рівна.

— Дуже хочу піцу з беконом! 

— А я хочу морозива! Хоч і шкідливо дуже. Ну то що, кинемося в усі тяжкі або проявимо силу волі? 

Так виглядає розмова двох людей, які не ставлять себе ні вище, ані нижче іншого.

Повага до особливостей

Ваше спільне життя буде тим більш комфортним і щасливим, чим краще ви зможете бачити і приймати до уваги, яка людина поруч з вами, які її психічні властивості й особливості характеру, на що вона здатна, а в чому її обмеженість.

— Я не можу це зробити / вирішити так швидко, мені потрібно більше часу!

— Ось вічно ти гальмуєш! Треба думати швидше!

Тут ми бачимо роздратування і неприйняття того, що інша людина менш швидка і кмітлива.

— Добре, я зачекаю, коли ти закінчиш. І скажи, якщо я можу тобі в чомусь допомогти? 

Спокійна і поважна фраза, в якій немає конфронтації, а є пропозиція співпраці.

Повага до почуттів і переживань

Ми всі живі люди, не роботи. Іноді нас щось дуже засмучує, виводить з себе, злить.

— Я дуже засмучуюсь, коли ти говориш таке...

— Які ми ніжні! Правда очі ріже?

Це зневага і прагнення вдарити якомога болючіше.

— Я шкодую. Мене теж вся ця ситуація дуже засмучує.

Так ви показуєте: я визнаю твої почуття, ми з тобою в одному човні. І в ваших стосунках не з'являються тріщини.

Повага до інтересів і смаків

Приклади неповаги:

— Чим на риболовлю свою їздити (з квіточками длубатися), краще б книгу якусь розумну прочитав/ла!

— Тільки недалекі жінки дивляться такі серіали.

— Як таке взагалі можна їсти? Виглядає жахливо!

Смаки і коло інтересів будь-якої людини — це особиста, зовсім недоторканна для інших (навіть найближчих) територія. Якщо вам не подобається, що кохана людина занадто багато уваги приділяє своїм пристрастям, це можна і потрібно обговорювати. Але критикувати, висміювати її захоплення «взагалі» — це удар нижче пояса й абсолютно неприпустимі речі в заснованих на повазі стосунках.

Повага до цінностей

Цінності — це те, що має для нас велике значення, у що ми свято віримо, на чому стоїмо. Це наше ставлення до основоположних речей у житті, наші уявлення про допустиму поведінку, наші внутрішні зобов'язання перед самими собою.

— Замість того, щоб до батьків город копати їхати, міг би мене на море відвезти!

Тут проявляється неповага до того, що важливо для чоловіка — допомагати старим батькам, бути хорошим сином.

— Я знаю, що потрібно допомогти твоїм батькам. Але і на море мені теж хочеться. Давай подумаємо, як нам це поєднати, щоб всі залишилися задоволені.

Визнаючи цінність свого партнера, ви можете розраховувати, що і він уважно ставитиметься до того, що дорого для вас.

Повага до точки зору / бачення / картини світу

— Тільки відсталі від життя люди можуть так міркувати!

— Ти нічого не розумієш і життя не нюхав/ла.

Приємно чути таке в розмові, коли ви висловлюєте свою точку зору? Звісно, неприємно. Нікому неприємно. А як можна шанобливо висловити своє бачення, відмінне від бачення іншого? Дуже просто — словами «я маю іншу думку» (далі йде думка, що починається зі слів «я вважаю, що», «я вірю в те, що», «мій досвід говорить про те, що») або «я не згоден / не згодна».

Повага до планів і прагнень

— Я хочу отримати другу освіту.

— Ти при своєму розумі? Стільки часу і грошей на це витрачати! Тобі це не потрібно!

«Немає в тебе права на свій розвиток і своє власне життя, я вирішуватиму, що тобі робити і що добре для тебе» — немовби говорить ця фраза. Тут партнер сприймається не як окрема людина зі своєю свободою волі та правом розпоряджатися собою, а як власність іншого.

— Я хочу отримати другу освіту.

— Я не впевнений/а, що зараз відповідний час для цього, але якщо це твоє рішення — я його підтримаю.

Вам необов'язково з захопленням приймати всі наміри свого партнера, ви можете сумніватися в їхній доцільності та перспективності. Але в будь-якому разі ваша кохана людина — доросла, і сама здатна робити життєві вибори й нести за них відповідальність.

Повага до кола спілкування

— Що у тебе може бути спільного з цими дивними особами, з якими ти спілкуєшся? Вони не варті твого часу!

Коло спілкування, як і смаки, як і коло інтересів, як і погляди на життя — це особисто ваше. Ніхто не може втручатися в цю зону зі своєю думкою і порадами, якщо цих порад не питали. Ми товаришуємо, спілкуємося з кимсь, бо нам з ними цікаво, нас пов'язує якась своя, унікальна історія й емоційна прив'язаність. Ставитися з повагою до цих історій і емоційних уподобань своєї коханої людини — означає з повагою ставитися до неї самої, до її особистого простору.

— Ти ж знаєш, мені не дуже комфортно в компанії твоїх друзів, але тобі ж з ними добре. Ну й гаразд, зустрічайтеся, спілкуйтеся.

Дружба — це прекрасно. Повага до кола спілкування — ще одна нитка, яка зміцнюватиме ваш союз, робитиме його надійним і безпечним.

Повага до вибору

— Подивися, що я собі купив/ла!

— Міг/могла б знайти щось дешевше/практичніше/краще! 

І знов ми чуємо тут зневагу, несхвалення, впевненість, що інший не в змозі зробити хороший вибір, прагнення самоствердитися і за рахунок близької людини знайти душевну рівновагу.

Все, що інший вибирає для себе, — добре, практично, правильно особисто для нього. Вам його вибір може не подобатися, але подумайте, чи потрібно псувати йому настрій своєю думкою? Воно не зблизить вас, а тільки відштовхне.

Повага до часу

— Скільки можна цим займатися?! Ти взагалі на годинник дивишся?

Якщо ви розумієте, що в будь-який момент часу ваш партнер зайнятий чимсь важливим для себе, якщо ви поважаєте це його «важливо», ви ніколи так не скажете. Ви скажете: 

— Вже пізно, ти не міг/могла б відволіктися? Мені потрібна твоя допомога.

Якщо в будь-якій своїй взаємодії ви прагнете до співпраці, якщо ви радієте одне за одного, бережете, [то в такому разі] з увагою і повагою ставтеся до всього, що належить іншому ([до] почуттів, думок, планів, досвіду, поглядів на життя). [Таким чином] ви створюєте той самий надихаючий простір, в якому дуже радісно жити — простір любові.

+3
2018
RSS
07:06
+3
Тут все розбирається дуже докладно, «по кісточках»… Але ж років нанадцять тому нерідко доводилося читати матеріали іншого зразка! Типу, про «правильні» подружні стосунки а-ля Домострой. Коли у кожного своя «лямка» — «чоловіча» у чоловіка, «жіноча» у жінки. Кожен свою «лямку» тягне і мовчить в ганчірочку. І хто краще мовчить — той і молодець. А якщо хтось комусь жаліється, просить співчуття й розуміння — той ой який поганий!..
_стежу
Типу, прийшов чоловік з роботи, сів за стіл, чекає, коли дружина вечерю подасть. А дружина не встигає, з ніг збилася… То чоловік її по сусалам мусить, по сусалам! Бо чоловік теж стомився — але тим не менш, він своє зробив! Мусить і дружина встигати… А якщо не встигає — її провчити треба.
14:46
+3
ПРОСТІР ЛЮБОВІ! Коли він є, то буде все.

Випадкові Дописи