УВАГА!   З 1 лютого діяльність спільноти "Світоч" переноситься в Telegram.

Сайт буде доступним ще довгий час, проте без нових публікацій.
Підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями на нашому Telegram-каналі @svitoch_in_ua

Розібратися як користуватися Телеграмом або створити власний канал для подальшої участі в спільноті "Світоч" можете за ІНСТРУКЦІЄЮ. З правилами участі можете ознайомитися тут.

Якщо у Вас є якісь запитання, задавайте їх в групі підтримки в Телеграмі тут.

Справжні бажання, приховані за гнівом

Справжні бажання, приховані за гнівом
Джерело матеріалу:

Не можна володіти чимсь, не володіючи, насамперед, самим собою. У цих словах сформульована ілюзія, згідно до якої більшість людей повністю контролюють свою поведінку. Але в більшості випадків ми діємо імпульсивно, до того ж не усвідомлюючи своїх істинних мотивів. Ми не контролюємо себе і не бажаємо контролювати, почасти тому, що нам не хочеться, почасти через побоювання прибрати з життя його непередбачувану чарівність. Нас влаштовує такий стан доти, допоки емоції не перетворяться на некерованого звіра, з яким впоратися буде практично неможливо.


10 емоцій, які необхідно тримати під контролем


Отож давайте ж з ними познайомимося якнайближче. Перша емоція — це Злість...

1. Злість.

Якщо не отримуєш того, чого хочеш, неусвідомлено (інстинктивно) можеш викликати в собі почуття злості, щоб змусити іншу людину підкоритися тобі. Отже, злість допомагає тобі брати контроль над ситуацією. Злість допомагає взяти гору в суперечці, вирівняти рахунок, помститися за свої невдачі. Злість можна також використовувати для захисту своїх прав.

За допомогою гніву даємо супротивнику зрозуміти, що він має відступити.

Злість на себе може бути способом змусити себе щось зробити, взятися за справу або за роботу, якої боїмося. Злість буває також пусковим механізмом для початку дій (сісти на дієту, наприклад). Або способом покарати себе за невдачі.

2. Смуток, туга.

Це наш спосіб висловити невдоволення собою, своїми досягненнями. А також спосіб вихлюпнути своє розчарування іншими людьми або ситуацією. Може бути також формою прояву співчуття. Співчуваєш, що з кимось сталася неприємність, і сумом висловлюєш своє ставлення, свою реакцію.

3. Роздратування.

Це слабка форма злості. З'являється тоді, коли чиясь поведінка провокує і змушує понервувати. Слугує демонстрації невдоволення, зупинці чогось, що нам заважає. Допомагає нам припинити стагнацію і спонукати себе до дії. У всіх випадках за роздратуванням криється бажання взяти ситуацію під свій контроль. Тобто ми дратуємося, коли все робиться не так, як ми сказали.

4. Почуття провини.

Це форма покарання себе. Іноді допомагає нам уникнути відповідальності за свої промахи. Так, відчуваю провину, каюсь — і більш нічого не потрібно робити. Іноді почуття провини є формою прояву переваги: я настільки високорозвинений, що навіть страждаю з приводу своїх помилкових вчинків.

Почуття провини дуже руйнівна емоція, воно сигналізує, що необхідно щось змінити в собі. Потрібно розібратися, звідки воно прийшло: нав'язане нам вихованням і, отже, є безпричинним, або дійсно ми зробили щось непривабливе.

Тоді потрібно проаналізувати причину вчинку, щиро вибачити себе і пообіцяти, що таке більше не повториться. Буде добре, якщо ми компенсуємо збитки або вибачимося перед тими, кого образили.

5. Розчарування.

Призначено для прояву невдоволення в тих ситуаціях, коли не отримуємо того, чого хочемо.

6. Страх або занепокоєння.

Ці емоції пов'язані з інстинктом самозбереження. Їхнє завдання — захистити нас, запобігти виникненню небезпечних ситуацій.

Страх «малює» картини неприємних сюрпризів і перешкод, нашого провалу, банкрутства. Але його завдання — не заважати вам, а допомогти: попередити про небезпеку, показати реальну ситуацію, вказати, де можуть ховатися підводні камені, щоб ми були готові до труднощів. Тому нерозумно ігнорувати страх і йти напролом. А неспокій може бути передчуттям.

Варто знайти раціональне зерно в цих емоціях. Тоді вони змінюють полярність, заряджають нас енергією і спонукають до дії.

7. Відчай.

З'являється тоді, коли багаторазові спроби і зусилля домогтися чогось не принесли бажаних результатів. Відчай — це глибокий смуток, який «дає нам право» відмовитися від подальших спроб.

8. Апатія.

Це делікатна слабка форма бунту проти чогось. Виявляють, як правило, ті, хто не має сили або можливості бунтувати відкрито. Пасивна демонстрація сили і незгоди.

9. Депресія.

Також є формою прийняття контролю. Відсторонюєшся від справ, випадаєш з потоку життя. Довколишні нічого не можуть від тебе домогтися, і змушені прийняти на себе твої обов'язки. Іноді депресія є пасивною формою вираження люті. Стає знаряддям витонченої маніпуляції довколишніми, і прекрасно спрацьовує, викликаючи почуття провини у людини, якій вона адресована.

10. Зневіра.

Означає, що ви зобов'язані дозволити собі зробити перерву в діяльності. Або є наполеглива внутрішня потреба відмовитися від чогось. Можливо, ви просто втомилися.

Ігор Іванілов

+2
302
RSS
12:22
+2
За гнівом можуть ховатися найрізноманітніші емоції. Важливо вміти їх розпізнати _чудово
20:28
+2
Почуття провини — це форма покарання себе. М'яка кара.

Випадкові Дописи