Про шахи з котом, про віру і про логіку

Про шахи з котом, про віру і про логіку
Джерело матеріалу:

Інтерв'ю з Джоном Фроулі. Про шахи з котом, про віру і про логіку

Ексклюзивне інтерв'ю для сайту Астроменю видатного британського астролога Джона Фроулі.

Бесіда відбулася після проведеного ним триденного семінару з традиційних технік в натальной астрології.

Київ, квітень 2018

Про помилки

Іноді вам задають питання, ви будуєте карту. Складнощів не виникає, ситуація зрозуміла, відповідь проста, двозначні тлумачення виключені. А потім клієнт говорить — ви помилилися, в реальності все склалося зовсім інакше. Ви дивитеся карту ще раз — так ні ж, помилок немає, по карті я мав рацію. І тим не менш…

У вас так буває? І як ви пояснюєте для себе такі ситуації? В чому причина? Недосконалість астрологічних технік, щось ще?

Звичайно, буває. Я помиляюся, я всього лише людина. Я не знаю всього, взагалі ніхто не знає всього.

Але ми бачимо, проте, що астрологічні техніки працюють. Хоча нам завжди є чому вчитися.

В описаній ситуації, можливо, це помилка в розумінні питання. Іноді ми неправильно розуміємо клієнта. Часто дуже складно зрозуміти, про що говорить клієнт, у чому його реальний інтерес.

Типова ситуація: хтось питає — коли я можу отримати роботу в цій компанії. Запитує ще і ще раз щось подібне, що відноситься ніби-то до роботи. А реальний інтерес це стосунки — в компанії працює хтось, хто цікавить її по-справжньому, не через роботу.

(Перегукується з моєю статтею «Нещирі питання в хорарній астрології»)

Про доказову астрологію

Чи можливо в якійсь перспективі створення доказової бази в астрології. За аналогією з медициною, наприклад, — чи можлива доказова астрологія як така?

На мій погляд, цього не буде ніколи. Астрологія використовує в роботі іншу філософію.

Про астрологію, шахи і IQ

У 1997 році комп'ютер IBM Deep Blue обіграв Каспарова (хоча там були спірні моменти). Якщо ми використовуємо правильні астрологічні техніки, то теоретично ми можемо закласти їх в програму і комп'ютер буде давати відповіді клієнту. Гаразд, нехай не завтра, але в якійсь віддаленій перспективі — це можливо?

У мене є фото сорокарічної давності, де я сиджу і граю в шахи з моїм котом. Він дійсно рухав фігури на дошці.

В основі шахів, як гри лежить не логіка. Це більше, ніж механічний розрахунок.

Тобто, ви не думаєте, що одного разу комп'ютер замінить астролога?

Ні, не думаю. Давайте подумаємо, навіщо нам це. Нас приваблює комп'ютер тим, що він не робить помилок, розраховуючи прості алгоритми, правильно будує карту. Але спілкування з живою людиною набагато складніше. Не можна вкласти в програму розуміння астрології. Це знову більше, ніж механічний розрахунок.

Це як в історії з IQ тестами, про яку я розповідав на семінарі. Адже ці тести хтось розробляв. Але я особисто зустрічав людей з високими результатами IQ і при цьому по-справжньому дуже дурних.

Тести не завжди працюють, їх результати можуть не мати сенсу для когось, для якихось ситуацій.

Про віру

Ви католик, і неодноразово говорили в ранніх інтерв'ю і в своїх книгах про роль віри в астрологічній практиці.

Розділю це питання на кілька пунктів.

По-перше, чи може, на ваш погляд, ефективно практикувати астрологію агностик або атеїст?

Немає агностиків і атеїстів, немає такого поняття. Люди просто думають, що вони атеїсти, але це одна з форм віри. Просто вони вірять у щось інше.

Тобто, все-таки віра відіграє роль? Чому я питаю. Ваші книги, крім опису астрологічних технік, вчать думати. Ви акцентуєте на важливості критичного мислення. У той же час, в наших умовах віра і критичне мислення часто розводять людей по діаметрально протилежних позиціях. Яку сторону все-таки ви приймаєте?

Це пов'язані речі, насправді. Це нормально, коли в основі логічного мислення лежить віра. Ненормально — віра без розуму, без орієнтації на логіку.

Це помилка — думати, що це взаємовиключні речі. Думка, розум не менш важливі. Якщо немає логіки, ми не можемо мислити. Але там, де немає віри в основі — там хитка підстава для логічного мислення.

У сучасній науці відбувається щось схоже — ми будуємо багатоповерховий будинок без нижнього поверху. Тут є скрутні моменти — у них немає віри в підгрунтті, це проблема. Така конструкція нестійка.

Про філософію

Якщо ми говоримо про віру і філософську базу в астрології, що б ви порекомендували почитати?

Класику — «Суму теології» Фоми Аквінського і Маймоніда (середньовічний єврейський філософ і теолог, його основна робота «Путівник розгублених» перекладена російською)

Про війну і про астрологію як інструменті для маніпуляцій

Зараз в Україні ми живемо в умовах політичної кризи і воєнних дій на Сході. Крім іншого, ми бачимо публічні судження різних астрологів, розведених по різні боки політичних барикад. Ці судження абсолютно протилежні, але як би грунтуються на якихось астрологічних техніках.

Питання: чи можливо в принципі в умовах громадянської кризи сидіти у вежі зі слонової кістки і давати прогнози? Чи варто взагалі це робити, якщо ви вже прийняли чиюсь сторону?

Ви говорили про альманах Гедбері, коли згадували про Ліллі, про громадянську війну і його ставлення до неї, що там немає астрології, тільки політика, тільки упередженість.

Так, в тих прикладах будь-яка карта розглядається через політичне сприйняття астролога.

Той же Ліллі наводить приклад в Християнській Астрології. Як буде страчений Архієпископ Кентерберійський. Повішений чи обезголовлений. Він дуже погана людина, просто жахливий. Він це бачить в карті. Але він не настільки поганий, щоб бути повішеним і потрапити в пекло, таким чином. Гуманніше буде його обезголовити. Парламент повинен прийняти рішення. Це він теж бачить в карті.

Насправді, це погляд крізь призму політичної упередженості. Йшла громадянська війна і Ліллі прийняв одну зі сторін.

Потім монархія була відновлена і Гедбері відігрався.

Тут немає астрології.

Це стосується не тільки війни і політики.

Завжди дуже складно судити про теми, в які я емоційно залучений або зацікавлений.

Перед побаченням дивишся в карту і питаєш: вона дійсно любить мене? О так звісно. А після невдалого побачення — о ні, я ж бачу в карті, що ніякої любові там не було.

Ми занадто часто бачимо те, що хочемо.

Подібне виникає часто в натальних консультаціях.

Адже люди, які зважилися прийти, вони дуже вірять астрологу. І астролог каже: ти хороша людина, у тебе велике серце, ти добрий і турботливий. І людина думає — так, звичайно, це про мене. Людині дуже легко в це повірити.

Про людей, про правду і про дзеркало

В такому випадку наступне питання. Всі ми добре знаємо, що насправді мало хто хоче знати правду, особливо — правду про себе, що б вони не говорили на словах. Серед людей, що йдуть до астролога, таких багато. Таких взагалі переважна більшість.

Як з такими людьми йде справа у вас?

До мене приходять ті, кому потрібна саме правда. Такі люди є.

У загальній натальній консультації легше обійти неприємні моменти, про які людині не хочеться чути.

І коли я починав хорарні консультації, мені дуже не хотілося відповідати на неприємні запитання.

Це дуже важко — говорити про смерть, про смерть близьких або коли помре ваша кішка. Я не хотів працювати з такими питаннями, але люди з ними приходили. І у мене не було проблем з клієнтами, коли мені доводилося говорити їм щось погане. Іноді людині потрібно почути підтвердження за допомогою об'єктивних методів, що те, що з ним відбувається — це не результат хаосу, безглуздого виру подій, що це результат якогось усталеного порядку.

Астрологічна консультація — це як стояти перед дзеркалом. Ми ж не пред'являємо претензії дзеркалу за те, що погано виглядаємо і не хвалимо його, коли ми собі подобаємося.

Про гроші

В якомусь зі своїх інтерв'ю, здається, воно стосувалося спортивної астрології, або в книзі ви говорили, що націленість на фінансовий результат заважає грамотному судженню. Але є люди, які заробляють собі на життя саме за допомогою астрології. Це погано?

Це не пов'язано безпосередньо. Ні, всі зацікавлені в грошах, це люди різних професій, але деякі з них чесно роблять свою роботу, їм цікава їхня робота. Для них гроші — це наслідок хорошої роботи, а не мета.

Якщо астролог працював або працює по-справжньому, а не щоб зробити приємне королю чи сучасному клієнту, то гроші не заважають.

Про демократію і політику

Розкажіть про ваші політичні погляди.

Сміється і не говорить.

Ну, хоч якось позначте — ви правий або лівий, не створюйте інтригу

Знаєте, в Англії була дуже відома людина — Скрімінг Лорд Сатч. Він починав в 60-х. Це була музична рок-тусовка. Коли він робив записи для Джиммі Пейджа — це було одне, але коли став співати сам, то схопився за голову.

І він заснував політичну партію. Називалася вона Official Monster Raving Loony Party (Офіційна партія схиблених монстрів, що марять). Партія ніколи не набирала більше 0,1% голосів. Але мені здавалося, цей хлопець — мій дідусь. Хоча я ніколи його не бачив, але мені хотілося так думати.

Якщо серйозно, то я абсолютний монархіст.

Якщо є король, то є шанс на гарне правління. А хороший політик — це проблематично в принципі.

Мені дійсно близька ідея Аристотеля: ті, що прагнуть до влади не повинні правити. Їх не можна пускати до влади.

Я дуже багато читав з дитинства. Але недавно з подивом констатував, що автор, якого я найбільше читаю в останні 10 років, це Фроулі. Це не улюблена поезія і не вічна класика, найчастіше я звертаюся до ваших книг. Як так вийшло?

Мені приємно це чути. Напевно, це тому, що я дуже давно працюю

+2
374
RSS
13:20
+1
Дякую, Дзвінко, почав читати.
19:17
+2
Мені подобається порівняння: астрологія як дзеркало.
Я астрологію порівнюю з медичними аналізами. Коли вам погано, ви йдете до лікаря, і він призначає аналізи. А вже за результатами аналізів ставить діагноз і призначає ліки. І ви спокійно сприймаєте погані аналізи, бо вони лише пояснюють, чому вам погано.
00:40
+1
Типова ситуація: хтось питає — коли я можу отримати роботу в цій компанії. Запитує ще і ще раз щось подібне, що відноситься ніби-то до роботи.

Божечки! Хто ж людям винен, що вони — кретини, якщо йдуть з подібною фігнею до професійного астролога?! Це приблизно так само, якби я спитав Дзвінку Сопілкарку, на який рік, місяць і день мені в натальній карті розписано отримання Шевченківської, Пулітцерівської та/або Нобелівської премії з літератури… Ставити запитання таким чином означає зв'язувати вищу волю Всемогутнього — а Він такого зв'язування, мабуть що, не допустить…
_стежу

У мене є фото сорокарічної давності, де я сиджу і граю в шахи з моїм котом. Він дійсно рухав фігури на дошці.


А коти ще й музичні концерти грають:Це як в історії з IQ тестами, про яку я розповідав на семінарі. Адже ці тести хтось розробляв. Але я особисто зустрічав людей з високими результатами IQ і при цьому по-справжньому дуже дурних.

Є різні види інтелектів…

в наших умовах віра і критичне мислення часто розводять людей по діаметрально протилежних позиціях.

Знов-таки людям ніхто не винен, якщо вони не вміють думати…

Класику — «Суму теології» Фоми Аквінського і Маймоніда

Маймоніда?! Що, правда?! Ого!!! За такі слова наш спільний знайомий К. записав би цього Джона Фроулі щонайменше до когорти «жидівствуючих»…
_сміюсь

приклад в Християнській Астрології.

А що, і така астрологія теж є?!

Всі ми добре знаємо, що насправді мало хто хоче знати правду, особливо — правду про себе, що б вони не говорили на словах.

Я хочу знати правду про себе. У мене навіть був випадок, коли лікарка почала мені «втирати» дещо про обнадійливі перспективи заради того, щоб «поберегти» мене — мовляв, на цьому ґрунтується лікарська етика. Я її на цьому упіймав і таки витягнув з неї думку правильну, а не таку, яка мала би бути з точки зору лікарської етики. Але після того до послуг тієї лікарки вже не звертався.

Ми ж не пред'являємо претензії дзеркалу за те, що погано виглядаємо і не хвалимо його, коли ми собі подобаємося.Мені дійсно близька ідея Аристотеля: ті, що прагнуть до влади не повинні правити. Їх не можна пускати до влади.

Ух ти!!! В такому разі, В.І.Ульянова-Леніна допускати до влади не можна було в принципі… Не дивно, що про ці слова Аристотеля радянські школярі навіть не чули! _сміюсь
приклад в Християнській Астрології. А що, і така астрологія теж є?!

Є звичайно. Це мало що не Біблія всіх західних астрологів.

Випадкові Дописи