До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Шпаргалка з почуттів та емоцій для НЕ-психологів

Шпаргалка з почуттів та емоцій для НЕ-психологів
Джерело матеріалу:

Якщо ви добре обізнані на своїх почуттях, можете легко сказати, що відчуваєте, назвати ці переживання, то ви вже знаєте все, що тут написано.

А написано це для іншої категорії людей. Для тих, хто погано відрізняє, що саме він відчуває. Точніше, не вміє назвати свої емоції, розрізнити їх, і хто, через це, боїться своїх і чужих почуттів. Погано справляється з їхнім перебігом, вважає за краще тікати, відгороджуватися, раціоналізувати.

Для початку дайте відповідь, будь ласка, на запитання: що ви зараз відчуваєте? Запишіть свою відповідь.

Тепер, мабуть, почнемо розбиратися.

У відповідь на таке запитання люди зазвичай називають різні стани, які можуть визначити. Це можуть бути:

 • Відчуття — те, що відбувається в тілі людини. 

Наприклад, я напружена. Або відчуваю, що трусяться руки. Відчуваю грудку в грудях. У мене підгинаються коліна. Мене всього трусить. Сухість в роті. Палають щоки. Твердий край столу впирається в руку. 

 • Емоції — швидка суб'єктивна інтегральна оцінка того, що є і зараз, і прогнозу на майбутнє.

Наприклад, колеги заходять в кабінет і говорять вам, що несподівано відділу видали велику премію і треба піти терміново отримати. Ваш внутрішній відгук — радість, здивування або страх, що пожартували, і буде поточними емоціями. Миттєво ваш мозок оцінив ситуацію як сприятливу, і дав оцінку подальшим подіям.

Емоції гарантували виживання нашого виду. Вони дають не тільки миттєву цілісну оцінку ситуації та її розвитку, вони дають і необхідну енергію для дій.

Тому і сила, інтенсивність емоцій може бути різною, від найлегшої, ледь помітної до насиченої, аж до афекту.

Побачив предок людини тигра — відчув жахливий паралізуючий страх, впав каменем, тигр (ситий), пройшов повз нього. Або побачив тигра — згадав зжерту половину племені, відчув дику лють, гнів, прибив смугастого, став вождем. Перебільшую, звісно, але схема роботи емоцій саме така.

У стані афекту всі ресурси організму витрачаються на боротьбу за виживання. Ніякого аналізу. Людина спалює себе заради найефективнішої дії, перемоги.

 • Настрій повідомляє нам про загальний стан. 

Наприклад, у вас прекрасний настрій від самого ранку. Ви здорові, в родині все відмінно, ви збираєтеся у відпустку, на роботі чекає підвищення і тут якась нехороша людина, проїжджаючи на своєму авто повз вас, форсувала калюжу і забризкала ваші улюблені туфлі. Будете непокоїтися? Найшвидше, так. Дуже? Навряд чи. Ви відчуєте емоції — наприклад, гнів. Але в цілому ваш настрій буде, як і раніше, відмінним. Адже загальний стан і прогноз подальших подій — тішать.

Найбільш серйозний і глибокий прояв нашої емоційної сфери — це почуття. 

 • Почуття відображають нашу оцінку соціальних відносин, відносин між людьми, ставлення до смислів, створених людьми.

Любов до картин Сальвадора Далі, любов до конкретної людини, любов до музики. Почуття, як правило, достатньо тривалі в часі й потужні за інтенсивністю переживання. Як крайній ступінь почуття, можна назвати пристрасть.

Отже, відповіддю на запитання «що ви відчуваєте зараз» буде миттєва оцінка того, що є, і прогнозу на майбутнє, яку ми переживаємо як емоцію, почуття, пристрасть, афект, настрій. 

Це переживання має забарвлення, тон — воно сприймається як приємне, нейтральне або неприємне. І воно дає нам життєву енергію для дій. Точніше, емоційні прояви — це і є одночасна оцінка подій, готовність діяти й енергія для активності.

Може статися і так, що людина проскакує усвідомлення своїх переживань, й одразу видає щось на кшталт: хочу його стукнути, прибила б, хочу кинути все і піти, хочу лягти, заснути й ніколи не прокидатися, взагалі нічого не відчуваю тощо. Подібні люди дуже жорсткі та прямолінійні в діях, вони, як-то кажуть, емоційно глухі як до своєї душі, так і до інших людей.

А можливо, навпаки, людина відчуває багато-багато різних емоцій, але не обдумує їх сигнали раціонально, не реалізує наявну енергію для благополуччя себе і близьких. Виходить такий собі вогник під вітром: начебто і горить, але особливо нікого не гріє, навіщо горить — не зрозуміло, та й ризик пожежі величезний. І так — при такому способі ставлення до своїх емоцій, ймовірність емоційного вигорання висока.

Трохи розібравшись з інтенсивністю, спрямованістю і тривалістю проявів емоційної сфери, перейдемо до практичної частини: які бувають емоції і почуття та що з ними робити?

У психології існує безліч теорій, що пояснюють різні прояви почуттів людини. Ми не будемо їх розглядати і вже тим паче обговорювати достовірність та правильність виділення конкретного числа базових емоцій тощо. Ми станемо дотримуватися принципу зручності застосування інформації й її практичної цінності.

1. Отже, дуже укрупнено: вам або добре, або зле, або «ніяк». І, четвертий варіант — незрозуміло що, або амбівалентно.

Ще раз повторимо: в дуже грубому наближенні, ви можете сказати:

 • Добре; 
 • Зле; 
 • Не добре і не погано; 
 • Місцями добре, місцями зле.

2. Тепер відділяємо відчуття в тілі від, власне, емоційних переживань.

Так, так, так! Вони пов'язані. І пов'язані безпосередньо. При сильному голоді або болю — дратівливість гарантована. Коли організм стомлений, тиск впав, людина хоче спати — вона стає спокійною, сумною тощо.

Проте, [чи] ваші «добре, зле, нерозумійщо й ніяк» пов'язані з тілом? Або з якимись подіями реальними чи уявними?

Ви напружені, тому що м'язи застоялися, засиділися? Або щось сталося, і ви напружилися?

Визначаємо, де і що ви відчуваєте:

 • відчуття в тілі; 
 • емоції і почуття.

3. Розшифровуємо переживання, називаємо його, визначаємо його інтенсивність.

Спочатку, поки ви вчитеся називати свої почуття, можна користуватися списком емоцій. Звісно ж, ви можете доповнити список почуттів і емоцій своїми індивідуальними назвами переживань. Можете вписати їх в список, з огляду на інтенсивність переживання.

Відраза: легка огида, огида, легке презирство, презирство, відраза, неприязнь, антипатія, ненависть.

Страх: тінь сумнівів, що промайнув страх, сумнів, легкий страх, трепет, страх, сильний страх, хвилювання, побоювання, легка тривога, тривога, сильна тривога, легкий жах, жах, паралізуючий жах, переляк, запаморочливий жах, паніка.

Гнів: легке роздратування, незадоволення, невдоволення, легка досада, досада, роздратування, обурення, озлоблення, вируючий гнів, злість, запальність, гнів, лють, сказ, несамовитість, остервеніння, біла лють.

Горе: легке засмучення, розчарування, засмучення, ой лишенько, гіркота, пригніченість, смуток, жалість, журба, біль, жаль, горе, скорбота, гірке горе, справжнє горе.

Сором: легкий сором, засоромленість, незручність, збентеження, сором, приниження, сором'язливість, ганьба (позамежний сором), провина.

Подив: розгубленість, безпорадність, безсилля, замішання, здивування, подив, острах, шок.

Інтерес: апатія, нудьга, байдужість, азарт, бадьорість, інтерес, натхнення, наснага, заздрість, зацікавленість, захопленість, цікавість, зібраність, ентузіазм, енергійність.

Задоволення: безтурботність, спокій, вдячність, умиротворення, розчулення, достаток, драйв, радість, іронія, ніжність, захоплення, захват, гордість, гординя, щастя, ейфорія, екзальтація, екстаз, любов.

Є емоції, які переживаються усіма людьми, незалежно від їхньої культури, країни, виховання. Їх називають базовими. Є прості, елементарні емоції, в яких вже неможливо виділити складові частини. Наприклад, страх. Їх називають елементарними.

Досить часто ми відчуваємо складні, складані почуття й емоції — наприклад, образу (суміш із засмучення, розчарування і злості), зловтіху (злість і задоволення), провину (страх, сором, гнів і горе) або складні, тонкі переживання на кшталт світлого смутку або радості з нотками смутку.

Подивіться, будь ласка, на записану вами відповідь. Тепер знову дайте відповідь на запитання «що ви відчуваєте?», користуючись шпаргалкою зі списком емоцій.

4. Ви визначили, що відчуваєте. Що з цим можна зробити?

 • Проігнорувати. 

Ми ж розуміємо, що це дуже невдалий вибір? Ігнорувати свої почуття можна, коли того вимагає ситуація. Але так краще вчиняти зрідка і короткостроково.

 • Проемоціонувати. 

Ось [він] — той самий «вогник під вітром», про який ми говорили вище.

 • Висловити. 

Відмінність від попереднього пункту — в усвідомленості й осмисленості. Наприклад, ви не просто висловлюєте свою любов до когось, а робите це на його мові, покращуючи його життя, радуючи його.

Ви не ганяєтеся за дитиною, яка принесла двійку, із злісним оскалом на обличчі й капцем в руках, а висловлюєте свої почуття: злість, біль, розчарування, страх за її майбутнє, турботу про неї та любов до неї — словами, щиро і просто. І це дає приголомшливий ефект — дитина вас чує.

 • Пережити (перетерпіти). 

Іноді в житті ми відчуваємо почуття, які можна тільки пережити. Згодом вони минуть, але це буває далеко не одразу. І не завжди. Наприклад, туга за Батьківщиною в еміграції або при переїзді в інше місце проживання. Сама наявність подібних переживань робить нас людьми, справжніми й живими.

 • Проаналізувати й ефективно використати.

[Без коментарів]

 • Прожити. 

Поринути в почуття й активно його прожити, висловлюючи, переживаючи, використовуючи, реалізуючи активність в різні, навіть і не пов'язані сфери життя. Багато які творчі особистості прагнуть досягти стану закоханості, потім, захвату своїх глядачів і шанувальників, проживаючи його так — блискуче, красиво, творчо.

Розуміючи, що саме ми відчуваємо, ми отримуємо можливість управляти своєю емоційною сферою і чути її повідомлення, мислити і діяти ефективніше. Ми перебуваємо в злагоді зі своєю душею, зі своїм серцем.

Олександра Павловська, психолог

+1
1063
RSS
12:53
+1
_чудово Поради професійного психолога _чудово
17:40
+1
Дякую. Будемо знати.

Випадкові Дописи