Таємний ключ до самодисципліни

Таємний ключ до самодисципліни
Джерело матеріалу:

До чого веде звичка піддаватися швидкоплинним задоволенням


Щоразу, коли ми дозволяємо собі зайвий шматок торта, напиваємося, прирікаючи себе на ранкові страждання, або просто вкотре переставляємо будильник на 10 хвилин — ми беремо кредит у самих же себе в майбутньому, вважає канадський письменник Девід Кейн. У своєму блозі Raptitude він розмірковує про те, до чого веде звичка віддавати перевагу миттєвим задоволенням і чи є сенс планувати своє життя наперед. «Теорії і практики» публікують переклад його есею.


Попри мої піднесені етичні та фінансові прагнення, цього літа я виявив трагічну пристрасть до морозива. Така поведінка породжує всілякі коротко- і довгострокові проблеми: це шкідливо для здоров'я, це, м'яко кажучи, сумнівно з точки зору моралі, це витратно — жирне «ні» для моєї нової кар'єри письменника-скнари. Мої виправдання завжди були достатньо непереконливими. Я сам себе запевняв, що невдовзі з цим зав'яжу, тому не має значення, з'їм я морозиво зараз чи ні. Дияволу на плечі тільки й варто було сказати: «Але це ж тільки сьогодні. Отож насолоджуйся!» — і ось я вже крокую в супермаркет, і ніщо мене не зупинить.

Якби я дав слово у відповідь Ангелу на іншому плечі, то він би розтлумачив, до чого дурний вибір я роблю. Я отримую 20 хвилин примітивного задоволення. Цим і вичерпуються всі переваги такого рішення. У більш довгостроковій перспективі я втрачаю гроші, гідність, почуття самоконтролю і здоров'я.

Тільки дурень обрав би перший варіант. Але коли я стикаюся ніс до носа з замороженими десертами або іншими швидкоплинними радощами, часто я саме на нього й обертаюся (а можливо, і ви теж). Ознакою дурня є те, що він під відсотки позичає швидкоплинне задоволення у себе ж.


Самодисципліна — це подорож у часі


Просто зараз поруч з моїм ноутбуком лежить чудовий банан. Жодних чорних цяток, жодного зеленого відтінку шкірки. Це в усіх відношеннях досконалий банан, і я знаю, що він виправдає мої очікування, коли я його з'їм.

Він лежить в шести дюймах від одного краю стільниці і за фут від іншого. Я міг би пересунути його на протилежний кінець, перемістити вперед або назад, і це був би все той самий багатообіцяючий банан. Я міг би змінити його положення і в третьому вимірі (наприклад, перекласти його на книжкову полицю) або пересунути по всіх трьох осях — віднести його назад в вазу з фруктами в центрі обіднього столу, і це анітрохи б не зменшило його цінність.

Я справді дуже хочу з'їсти цей банан, і це бажання заважає мені зрозуміти, що я міг би посунути його і в четвертому вимірі, якби з'їв через годину або через чотири, і отримав би приблизно стільки ж задоволення і корисних речовин. Я забуваю, що якщо з'їм його зараз, то у Майбутнього Девіда не буде взагалі ніякого банана для перекусу. Тобто, я нагороджую Теперішнього Девіда за рахунок Майбутнього Девіда. За певних обставин банан був би навіть кориснішим для Майбутнього Девіда, ніж для Теперішнього. Наприклад, якщо зараз він не зовсім стиглий, то завтра він принесе більше задоволення.

Проте Теперішній Девід віддає очевидну перевагу собі ж самому, і ось він уже їсть банан. Я помічаю, що чим дорослішими стаю, тим охочіше Теперішній Девід ділиться зі своїми Майбутніми колегами, — сподіваюся, колись він зможе ставитися до всіх інших Девідів так само, як і до себе.

Теперішній банан і банан Найближчого Майбутнього зазвичай мають одну і ту ж цінність; не те щоб це було поворотним рішенням в житті. Проте буває, що я надаю Теперішньому Девіду невеликі буденні послуги, і це одночасно позбавляє Майбутнього Девіда чогось набагато більш важливого. Наприклад, колись я час від часу витрачав більше, ніж отримував, влізаючи в заробіток бідного Майбутнього Девіда за наступний місяць, хоча очевидно, що і на цілу зарплатню мені іноді було складно прожити.

Бувало, Теперішній Девід п'янів і вирішував, що непогано б пропустити ще пару нічим не прикметних келішків, які майже нічого не додавали до рівня задоволення, але незмінно прирікали Завтрашнього Девіда на жорстокі фізичні страждання. Коли мені було близько 30, Майбутній Девід звернув увагу на цю несправедливість і став плескати Теперішнього Девіда по плечу, коли той був за крок від якоїсь черговий підлоти на кшталт описаної. Прогрес в наявності.

Але все ж я, як і раніше, доволі часто зраджую Майбутнього Девіда, утискаючи його інтереси, щоб Теперішній Девід міг виконати якесь своє Теперішнє бажання. Згодом я розумію: правда в тому, що Теперішній Девід стане Майбутнім Девідом в якийсь реальний момент часу, це не абстракція. Усвідомлюю я це чи ні, але в будь-яку секунду в цьому я — це Майбутній Девід, якого Минулі Девіди зрадили усіма можливими способами. Наприклад, у Теперішнього Девіда було б набагато більше грошей, якби Минулі Девіди не задовольняли свої скороминущі бажання на кшталт морозива і випивки, або, якщо перетрусити зовсім вже далекі часи, — солодощів, баскетбольних карток та ігор для приставки Super Nintendo.


«Теперішні Ми часто звинувачуємо Минулих Нас в розтринькуванні можливостей та ресурсів і при цьому не справляємося із зобов'язаннями перед безпорадними Майбутнім Нами»


Теперішньому Девіду добре б розуміти, як Минулі Девіди його зраджували (а іноді допомагали йому), коли він планує свій день, оскільки багато які Майбутні Девіди залежать від мудрості й дисципліни Теперішнього Девіда (або від їх відсутності). Майбутній Девід молиться про те, щоб Теперішній Девід зрозумів, що його майбутня версія — така ж сама людина з бажаннями і потребами, як і він зараз. Якщо він не може ставитися до інших людей так само добре, як до себе, то, принаймні, він може ставитися до себе так само добре, як до себе, навіть якщо цим собою він стане тільки за якийсь час.

Ось він, таємний ключ до дисципліни — цінувати себе майбутнього так само сильно, як себе теперішнього, хоча б стільки часу, скільки потрібно, щоб змусити Теперішнього cебе поводитися правильно. В момент вибору доріжки бабки й мурашки розходяться.

Мені пригадується нині широко відомий зефірний експеримент, проведений в Стенфорді наприкінці 1960-х. Дослідники поставили перед дітьми тарілку з маршмеллоу і сказали, що якщо вони зможуть не доторкатися до частування 15 хвилин, то потім їм дозволяється взяти одразу дві зефірки, і вийшли з кімнати. Третина дітей почекали 15 хвилин (а для п'ятирічок це ціла вічність) і заробили по дві солодощі. Відтоді експеримент проводили багато разів, і його відеозаписи сміховинні. Як з'ясували вчені 15 років по тому, всі діти, які отримали по два маршмеллоу, стали докторами наук і президентами — або, принаймні, рухалися в цьому напрямі.

Як правило, на кону набагато більше, ніж банани або зефір. В цьому році я вирішив поекспериментувати над своїм життям і поспостерігати, чи зможу я скоротити свої витрати вдвічі в порівнянні з минулим роком та бути все таким же щасливим. Виявилося, що якість життя Девіда Цьогорічного істотно вища, ніж порівняно дурного Торішнього Девіда; безпосередній результат цього в тому, що Теперішній Девід в піжамі зараз — в буденний ранок — фантазує за своїм сонячним домашнім столом, замість того щоб працювати за вказівкою Дяді.


Одна річ — схвально кивати, коли ти обмірковуєш ідею, і зовсім інша — отримати з неї вигоду в реальному житті; так буває з будь-якими задумами. Я знаю дві хитрощі, які допоможуть втілити замислене, не відкладаючи на потім:

  • Визнайте, що просто зараз — це вже майбутнє.Ви проживаєте майбутнє всіх ваших Минулих версій. Рішення, які вони ухвалювали, приносять свої плоди. Якби вам хотілося, щоб ці плоди були смачнішими, перетворіть Теперішнього Себе на людину, яка не забуває розстелити червону килимову доріжку для Майбутнього Себе. Уявіть, що було б, якби хтось вже зробив це для вас. Високодисципліновані люди завжди користуються перевагами, які дісталися їм від мудрих і дбайливих Минулих Себе.
  • Навчіться пізнавати ситуації, коли ви ось-ось зрадите Майбутніх Себе. Ці ситуації часто мають місце, коли ви заходите в магазин. У них часто замішані телевізори або інша, завжди готова прислужитися техніка, в тому числі кнопка, за допомогою якої ви переставляєте будильник на більш пізній час. Також їхньою вірною ознакою часто буває кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози й одноразова упаковка.

Майбутній Ви — це повністю, абсолютно Ви, точно так само як Ви є Собою просто зараз. У майбутньому Ви проживатимете справжні ситуації зі справжніми плюсами і мінусами, обумовленими переважно поведінкою Вас Теперішнього. Через своє невігластво, що спантеличує, Теперішні Ми часто звинувачуємо Минулих Нас в розтраті можливостей та ресурсів і при цьому не справляємося зі своїми зобов'язаннями перед безпорадними Майбутніми Нами. Коли ж ми зрозуміємо, що ми вже й є Майбутні Ми?

Напевно, згодом.

Ксенія Донська

+2
259
RSS
18:21
+2
Можливо, комусь це допоможе…
06:28
+2
Цікавий і корисний допис. Версії МЕНЕ: я зараз і далі я згодом.. Мене вражає психологічний дослід з дітьми і зефіром. Ті 30% дітей, які подолали спокусу з'їсти зараз один зефір, а почекали 15 хв., щоб з'їсти 2 зефіри, через багато років стали директорамм і президентами. От що значить САМОДИСЦИПЛІНА.
Мене більше цікавить, що сталося з тими піддослідними дітьми, які відразу з'їли обидві зефірки, не чекаючи дозволу?
07:03
+1
Вони утворюють суспільний перегній.

Випадкові Дописи