Історія однієї перемоги: казка поруч з трагедією

Історія однієї перемоги: казка поруч з трагедією
Джерело матеріалу:

Пам'ятаєте майже чарівну, казкову перемогу збірної Данії на Євро 92? У цієї казки є і інша сторона, але вона не весела, більш того страшна, але божественна.

У 1992 році з політичних причин збірна Югославії була відсторонена від участі в турнірі, що проходив в Швеції. Ця подія типовий «Чорний лебідь», призвела до того, що збірна Данії, яка не потрапила на турнір і проводила відпустку на курортах, була запрошена замінити югославів.

Спочатку ніхто в Данії не повірив в цю новину, всі думали це розіграш. Потім не вірив в це тренер данців Ріхард Меллер-Нільсон, пізніше, коли вже стало ясно, що це не розіграш, стали збирати датських футболістів з усіх курортів світу, справа ця було дуже складною, хоча б тому, що і футболісти думали, що це розіграш і вішали трубки. З великими труднощами тренеру вдалося умовити футболістів прибути в розташування збірної. Наприклад Міхаель Лаудруп не приїхав, він, конфліктував з тренером, і не хотів переривати свій відпочинок, тим більше всі в світі розуміли, що Данія їде на турнір в ролі статистів.

Це розумів і Меллер-Нільсон, тому він попросив футболістів не переривати відпочинок, оскільки після трьох ігор кожен зміг би його продовжити. У команди не було ні плану тренувань, ні аналізу суперників, взагалі нічого не було. Ідея була в тому, що вийдемо на поле, торкнемося м'яча, а там видно буде, що робити далі.

Так само від Чемпіонату спочатку відмовився Кім Вільфорт, причина жахлива, його маленька дочка вмирала в лікарні для хворих на рак. Тренер і команда розуміли, в якому жахливому стані перебуває батько Вільфорт. Йому було запропоновано будь-які умови, які він сам вибере. Він відмовився. Але, хворій дівчинці стало краще, і вона разом з дружиною Кіма попросила його поїхати на Чемпіонат. Тренер Нільсон дозволив Вільфорту після матчу відразу повертатися в Данію, благо все було дуже близько.

Перший матч Данія грає внічию з англійцями, в другому програє Швеції, дитині стає погано, і в перерві дружина просить Вільфорта терміново повернутися в Копенгаген. Вільфорт збирає валізу, їде, і просить товаришів його не чекати, він прийняв рішення покинути турнір. Все, всі розуміють, Кім їде. Матч з Францією він дивиться вже в лікарні разом з дочкою. Данія відкриває рахунок, Франція вирівнює, все йшло до вильоту, але в самому кінці Ельструп забиває Франції переможний гол.

Вільфорт бачить, як вся лікарня наповнюється щасливими криками: хворі, нещасні люди, яким залишилося жити майже нічого, ті люди, які стогнали, а хто плакав від страшних болів, лисі, худі, знесилені, що втратили блиск в очах, раптом оживають, і він бачить навколо щасливих людей. Він бачить як у всіх палатах радіють, він бачить свою щасливу дочку. Вони забули про свою смертельну хворобу, вони щасливі, хоча б під час матчу, вони забули про свої муки. Вільфорт замикається в туалеті і ридає. Серце Вільфорта розривалося від радості і болі.

У півфіналі Данію чекає майже непереможна Голландія, це головний претендент на перемогу. У складі Ван Бастен, Райкард, Куман, Гулліт, Бергкамп, Блінд, Франк де Бур, Ван Брекелен, вони жадають перемоги, їм немає рівних. Вільфорт після прозріння в лікарні, і на прохання хворих, на прохання дочки повертається у збірну. Він знає, він пам'ятає, для кого Данія грає, для кого він повинен забити, він пам'ятає, що саме зробить смертельно хворих людей хоч трохи щасливішими. Після основного часу: 2-2.

Б'ють пенальті, Бастен пробиває жахливо. До точки підходить втомлений, змарнілий, весь на стресах, у важкому психологічному стані Кім Вільфорт. Він дивиться в небо, дивиться в бік Копенгагена, б'є і забиває. На його очах сльози, адже він знає, що дочка і всі хворі зараз там в просочених смертю палатах щасливі, і забули всі свої нещастя перед телевізором.  

Після матчу він відразу їде до Данії, дочці стало зовсім погано. Семирічна Лін Вільфорт вмирала. Вільфорт відмовляється грати в фіналі, але його рідні і всі хворі клініки буквально виганяють його з палати і вимагають повернуться і виграти для них кубок Європи. Цього вимагає і дочка, коли знаходить в собі сили говорити.

Ви всі пам'ятаєте фінал з Німеччиною, данці рано відкривають рахунок, потім їх пресують німці, вони вже були близькі, щоб зрівняти рахунок, але за 11 хвилин до кінця матчу Кім Вільфорт забиває свій найважливіший м'яч в житті, і робить мрію всієї нації реальністю. Але він думав, тільки про тих, хто зараз там вмираючи від болю і безвиході в ракових палатах, святкують успіх. Він розумів, що футбол і перемога виривали людей з їх болісного пекла. Він, ні, всі вони, вся команда, зробили це для них, для всіх них, і для вмираючої Лін.

Гол Кіма у фіналі німцям вважається одним з найбільш емоційних і трагічних голів в історії футболу.

Літня казка збірної Данії увійде в «золотий фонд» історії футболу.

Лін Вільфорт померла через кілька днів після фіналу. В останні години життя вона сказала, що пишається батьком. Її мрія збулася: Данія виграла, а, тато був сильним. Вона мріяла перед смертю побачити літню казку збірної Данії, і вона її побачила. Це була казка написана для неї, і для таких же як вона. Вони були щасливі тим літом.

Рік по тому після чемпіонату Європи у Кіма і Міни Вільфорт народилася дочка Рікке.

Ровшан Керімов

+4
433
RSS
13:05 (відредаговано)
+4
Такий гарний життєстверджуючий допис. Дякую, друже Доброславе. Я дивився той чемпіонат. Виграш чемпіонства Данією — то справжнє диво. Добре б знайти і подивитися тепер в записі ту фінальну гру.
13:06
+4
Щось схоже було цього року на чемпіонаті світу по футболу. Коли Хорватія з боями дійшла до фіналу і програла Франції.
13:12
+5
Короткий огляд того історичного матчу можна тут подивитися. Гол Вільфорта на першій хвилині 30 секунді.
13:28
+4
Я теж знайшов самостійно і теж подивився нарізку найкращих моментів тієї гри: rutube.ru/video/c8f2c1d2c5f8f10bbe9d9a07a93bc00d/
13:35
+4
У моєму посиланні більше гострих моментів.
14:49
+3
_наляканий От що таке надпотужна мотивація! _наляканий
Вау!!! ТАКА історія! Сюжет для книжки й фільму вже готовий. А ще це цікавий матеріал для астрологічного аналізу. Правда я до спортивної астрології ще не дійшла.
_шкодую І навіть до літературної теж не дійшли… _шкодую
Тут проблема з моїм вчителем, який не має часу пояснити мені методологію дослідження. Обіцяв зайти через місяць. Але то вже п'ята обіцянка.
08:35
+2
Дуже гарна стаття, дякую Доброславе! Хоча тоді я вболівала за Німеччину і було дивом перемога маленької Данії

Випадкові Дописи