УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

​Баба-яга

​Баба-яга
Джерело матеріалу:

Баба-яга (Баба Яга, Яга, Яга Віївна) — темна чаклунка з давньослов'янської міфології, дочка Вія, дружина Велеса. Багато казок, написані в ті часи, коли наші предки вже втратили споконвічний сенс міфологічних образів давнини, показують Бабу-Ягу в образі старої страшної жінки, яка живе в Хатинці-на-курячих-ніжках на самому кордоні Темного лісу. Тим часом, сутність цього легендарного персонажа представляється набагато більш цікавим клубком різнопланової і часом суперечливої інформації.

Яга, будучи дочкою Вія, владики серединного царства Наві, мала необмежений доступ до самого верхнього царства, в якому до пори до часу господаря не було. Завдяки цій можливості Яга, яка, до речі кажучи, за красою не поступалася ні Ладі, ні Девані, під час свого віковічного блукання по підземному царству здобула унікальний дар — вона стала розуміти мови практично всіх породжень Нави. Також Яга вважалася могутнім воїном, здатним самотужки протистояти безлічі ворогів. У справи богів Яга ніколи не втручалася і не брала участь ні в одній війні між Ясунями і Дасунями. Вона вважала, що все це дрібниці, не варті уваги божественного створіння (яким вона, без сумніву, була, як і всі боги Місячного пантеону). Ймовірно, саме тому Яга і Велес так швидко зійшлися і стали жити, як чоловік і дружина. Це сталося, коли Велес, за зраду Перуна, був вигнаний з Прави і безцільно блукаючи по світу забрів в Верхнє царство Наві. Там він і зустрів Ягу, з якою спочатку зійшовся у двобої, а потім щиро полюбив (хоча, деякі легенди стверджують, що зовсім не щиро, а, так би мовити, за розрахунком). Батько Яги, Вій, довго не міг видати дочку заміж, бо та присягнулася, що вийде лише за того, хто зуміє здолати її в чесному бою. Строго кажучи, бій з Ягою апріорі не міг бути чесним, бо підземна войовниця набагато краще володіла темною магією, ніж мечем, а тому не соромилася обрушувати всю міць своїх знань на самовпевнених опонентів. І тільки великий Велес зумів здолати Ягу.

Згодом образ богині, яка фактично стала володаркою Верхнього підземного царства, зазнав значних змін. Верхнє царство Наві ще не було самим світом мертвих, але вже і до світу живих не мало ніякого відношення. Тобто фактично цей світ перебував на самому кордоні Яви і Нави. Саме звідси і виник образ чаклунки, що живе десь між світом людей і Темним лісом (світом антагоністів людини, негативних персонажів). Звідси ж і образ кістяної ноги (або деяких інших кістяних частин тіла), який надає Бабі-Язі схожість з живим мерцем, істотою, що знаходяться на межі світів.

Разом з тим, Яга є одним з небагатьох персонажів давньослов'янської міфології, при детальному описі якого використовується залізо. Цей метал споконвічно служив головною зброєю проти нечисті поряд з сріблом, тому факт його наявності у цього персонажа (залізні зуби і, в деяких легендах, залізні… вже вибачте, груди) говорить про те, що до істот Нави Яга не відноситься. Але і до живих людей зарахувати її не можна. По-перше, вона безсмертна. По-друге, занадто великі для смертної її знання, якщо навіть Мара пару раз приходила до неї за допомогою.

Яга також знає мови тварин і рослин, управляє стихіями (як мінімум, повітряною стихією, адже в багатьох легендах підкреслюється її здатність до левітації, тобто вільного ширяння в повітрі). Нерідко Яга допомагає головному герою легенди (казки), а також постачає його магічними предметами — артефактами (прудконогий кінь, меч-самосік, чоботи-скороходи, клубок, який вказує дорогу до мети).

У пізніх слов'янських переказах Яга описується вже не як вічно молода і могутня темна войовниця, але як старезна баба, яка одним своїм виглядом вселяє жах на будь-кого. Деякі легенди пояснюють це прокляттям Ірійський богів, яке спіткало Ягу, коли за її намовою Велес викрав з Прави небесних корів. З тих пір, стверджують легенди, вічно молода Яга постаріла і вже не могла знайти колишню красу, хоча і постійно намагалася, харчуючись душами людей, які їй в сплату за допомогу приносила Мара.

Таким чином, образ Баби-Яги є занадто неоднозначним і різноплановим, щоб його можна було трактувати однозначно. Хоча очевидно, що початковий образ цього міфологічного персонажа був подібний Велесу — апофеоз божественної мудрості, здатний усвідомити фундаментальні закони цього світу.

+3
546
RSS
Цікавий погляд на казкового персонажа.
До речі, я вже давно намагаюся розібратися в генеалогії давніх українських богів. І самостійно знайти якусь цілісну картину не можу, тільки ось такі уривки.
Може хтось порадить, що почитати на цю тему? Буду вдячна.
05:07
+2
В закладки колись собі брала, та все ніколи сісти почитати, ділюсь посиланням
Заголовок посилання...
Войтович Валерій. Генеалогія богів давньої України (2007) [pdf]
А це, часом, не родич Левка Войтовича — фахівця з української генеалогії?..
Дякую, скачала. Може колись осилю.
19:15 (відредаговано)
+2
Як вистачить сили і часу, то це МАГА ВІРА Лева Силенка.
А щось покоротше є? Ну, типу той з тою одружився, у них були такі-то діти іт.д. Той з тим воював, той того переміг…
Бо про Праву, Яву і Наву я щось трохи читала. Але тепер виявляється, що в Наві було ТРИ царства. А в Праві тоді скільки?
05:39 (відредаговано)
+2
Дзвінко, є ще СВІТОГЛЯД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ Івана Нечуя-Левицького.
07:15 (відредаговано)
+2
Але це теж книжечка брошурного типу.

Світогляд українського народу

Світогляд українського народу

Десь у мене вдома отака є…
_соромлюсь _соромлюсь _соромлюсь

Світогляд українського народу

Там все дещо схематично, але ж це брошура… Як зараз кажуть — наукпоп.
І цю скачала. Може колись осилю.
_божевільний
Шукаючи Мага Віру натрапила на ваше оповідання, пане Тимуре.
_шкодую На яке?! _шкодую Там посилання не клікабельне… _шкодую
А їх там виявляється кілька. Сайт javalibre.com.ua
16:14 (відредаговано)
+1
_стежу _здивований _наляканий _здивований _стежу
Почитав список тих творів.
Знайшов серед них "Автобіографію", яку…
НІКОЛИ НЕ ПИСАВ!!! Тим паче, в 1925 році…
_стежу _здивований _наляканий _здивований _стежу
Святий Гугль, несповідимі шляхи твої…
Покопався і встановив, що це автобіографія… Григорія Косинки (1899-1934)!
_сміюсь _сміюсь _сміюсь _сміюсь _сміюсь _сміюсь
20:36
+2
і, в деяких легендах, залізні… вже вибачте, груди

Агааа, то от хто бюстгальтер винайшов!!! _хитрий
21:45
+2
Нерідко Яга допомагає головному герою легенди (казки), а також постачає його магічними предметами — артефактами (прудконогий кінь, меч-самосік, чоботи-скороходи, клубок, який вказує дорогу до мети).

Для цього добрий молодець мав Ягу нагодувати, напоїти і… в лазні випарити.


_соромлюсь _соромлюсь _соромлюсь
22:09 (відредаговано)
+1
це те з чого починається ханижний варіант розвитку подій — коли в самого енергії-сил нехватє — бо просто «молодець» допускає зневіру і потрібно йому стає десь підханижити цих сил-енергії — і звідси прослідковується увесь витік сучасної наскрізь ханиженої цивілізації
21:27
+2
так — та без цього чи можливе би було надглибоке пірнання в матерію
21:45
+2
коли є усвідомлення є смисл пірнання — без усвідомлення лише шлак
22:08
+2
Вікторе, а ХТО зробив надглибоке пірнання в матерію?
23:49
+2
Цікаво про Ягу молодицю написано

Випадкові Дописи