УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Хто є хто на православній мапі світу

Хто є хто на православній мапі світу
Джерело матеріалу:

Скільки православних церков є у світі, та якими є їхні офіційні позиції щодо української автокефалії.


Після отримання Томосу йде наступний етап – прийняття чи неприйняття нової церкви. Навіть у другому випадку, якщо якась церква не поспішатиме нас визнавати, це не вплине на наш канонічний статус. Хто є хто на українській церковній мапі, як сьогодні розподіляються симпатії та антипатії наших православних сестер?

Православна церква налічує 300 мільйонів вірян. Вона не має централізованої влади чи проводу, це – сузір’я незалежних і рівних національних церков, де Вселенський патріарх вшановується, як «перший серед рівних». Йому належить першість честі та служіння.

Церква складається з кількох самокерованих патріархатів і є своєрідною міжнаціональною федерацією, всередині якої кожна помісна церква зберігає свою незалежність.

Титулом «патріарх» називають предстоятелів Православних церков. У давні часи він поширювався лише на очільників п’ятьох давніх Церков, так звану пентархію, список яких було кодифіковано за царювання Юстиніана. Згодом цей титул було поширено й на митрополита Московського (у XVI ст.), на архієпископів Сербського та Болгарського (поч. XX ст.) і на предстоятеля Румунської церкви (сер. XX ст.). Грузинська церква називає свого предстоятеля терміном «Католікос».

Після розколу з Католицькою церквою перше місце посів Константинополь.

Дарує шанс та чекає з любов’ю

Константинопольська православна церква

Кафедра (у світській лексиці – столиця) є в Стамбулі.

Юрисдикція поширюється на Східну і центральну Туреччину, Крит, Патмос, усі грецькі церкви у Європі, Південній Америці, Австралії та Азії та в областях Греції, звільнених від турецької окупації після війни на Балканах, включно з Критом та Македонією, на Українську, Карпаторуську та Албанську православні церкви у США й Канаді.

Вона налічує 3200 парафій та понад 5 млн вірних.

Місія Константинополя, за твердженням його ієрархів, – головування, ініціатива та координація. Це – церква, що виконує обов’язок скликання у згоді та постійних консультаціях з іншими Помісними церквами.

Константинополь є матір’ю-церквою, апеляційною інстанцією та джерелом автокефалії для всіх новітніх церков, і в 2018 році він відгукнувся на прохання України надати автокефалію.

Обмежиться протестними заявами

Александрійська церква

Її кафедра розташована в Александрії (Єгипті).

Юрисдикція – країни Північної, Центральної та Південної Африки.

За деякими даними, вона налічує 65 єпархій та 1000 парафій. Інтернет-джерела пишуть про 250-300 тисяч вірян у Єгипті та понад шість мільйонів населення Африки.

Юрисдикція патріархату поширюється на 57 африканських країн. Але – як саме рахували африканських православних – наразі невідомо.

Ставлення до автокефалії – більш-менш прогнозоване. Александрійський патріарх Феодор – давній друг РПЦ, протягом семи років він був представником Александрійського престолу при РПЦ, що дало свій відбиток. Він заявляв, що вважає Україну неподільною частиною РПЦ. Він побував в Одесі наприкінці вересня, відслужив з місцевим архієреєм – головним представником кремлівського лобі УПЦ МП – літургію та сказав проповідь про необхідність триматися в лоні УПЦ МП. Зазвичай, такі поїздки пов’язують із фінансовими мотивами, але патріарх Феодор має тісні та дружні зв’язки з патріархом Кирилом. Аналітики не вважають, що патріарх піде на розрив з Константинополем, як закликає Москва. Найімовірніше, все обмежиться лише протестними заявами.

На розрив не піде

Антіохійська православна церква

Центр Антіохійської церкви розташовано у Дамаску.

Його юрисдикція: Сирія, Ліван, Ірак, Кувейт; низка єпархій в Європі, у Північній та Південній Америці, Австралії.

Особливості становища: Антіохійський патріархат – церква з відчутним російським впливом, церква воюючої Сирії, яка визначилася зі своєю підтримкою Башара Асада, ще серйозніше прив’язавши себе до Росії.

Ставлення до автокефалії Української церкви – прогнозоване, вона не підтримує автокефалію в Україні. Але на розкол з Константинополем не піде.

Підтримує Вселенську церкву

Єрусалимська православна церква

Має в юрисдикції: Ізраїль, Йорданію та Палестину. Автономною частиною Єрусалимської церкви є Синайська Архієпископія з монастирем святої великомучениці Катерини на Синайській горі.

Її кафедра – в Єрусалимі.

Особливості становища: Єрусалим приймає мільйони паломників з Росії, а це – потужний фінансовий потік. Єрусалимські монастирі й святині також отримують фінансову допомогу з РФ.

Втім, коли стався конфлікт РПЦ із Константинополем, Єрусалимська патріархія звернулася з проханням про святе миро (спеціальна олія – необхідна складова богослужінь) до Константинополя. Це прохання супроводжувалося заявою про непорушність зв’язку Єрусалиму та Константинополя.

Оголосила канонічну війну Вселенській

Російська церква з центром у Москві

Її юрисдикція – Росія, Білорусь, частково Естонія та Молдова, країни Середньої Азії, Південна Америка, Південно-Східна Азія, Японія, Корея, Нова Зеландія. Претендує на юрисдикцію над Україною.

РПЦ не веде обліку кількості своїх членів або відвідуваності богослужінь, але заявляє про 34700 парафій.

Московський Патріархат вважає своєю «канонічною територією» (термін був введений в обіг у 1989 році) територію безлічі суверенних і незалежних держав. Як наслідок, її адміністративно-канонічні підрозділи, перебуваючи в різних країнах, функціонують у різних державно-правових, суспільно-політичних і конфесійно-культурних умовах.

РПЦ зараз фактично оголосила канонічну війну Матері-Церкві й заборонила співслужіння з нею своїм клірикам та причастя – своїм вірним.

Вважає «неканонічним» рішення Константинополя

Сербська церква з кафедрою у Белграді

Юрисдикція: Сербія, Боснія і Герцеговина, Словенія та Хорватія, вважає своєю канонічною територією Македонію та Чорногорію (котрі це заперечують).

Вона налічує 3500 парафій.

Має свої особливості. Сербська церква – церква з колись імперською ідентичністю – важко переживає втрату останньої.

Її єднають тісні зв’язки з РПЦ. Відтак, і у своїй позиції стосовно української автокефалії Сербська церква стійко засвідчує своє неприйняття.

Не перериває спілкування з Константинополем

Румунська церква

Її кафедра – у Бухаресті.

Юрисдикція поширюється на Румунію та Молдову.

Вона налічує 11700 парафій.

Позиція щодо автокефалії – стримана. Румунська церква двічі повторила нейтральну формулу, закликавши Константинополь та Москву до діалогу. Така позиція «над бійкою» є фактичною підтримкою Вселенського патріархату. Цікаво, що наприкінці листопада в Бухаресті відбудеться велика подія для Румунської церкви – освячення нового національного собору на честь Вознесіння Господнього і св. апостола Андрія. На урочистості запрошено Вселенського патріарха Варфоломія, який уже нібито підтвердив, що приїде до Бухареста. Це означає, що Румунія не перериває свого спілкування з Матір’ю-Церквою.

Створила спеціальну комісію, щоб затягнути?

Болгарська церква 

Має кафедру в Софії. Налічує 2600 парафій.

Її юрисдикція – це Болгарія, болгарська діаспора в Західній Європі, Північній та Південній Америці й Австралії.

Болгарська православна церква вважалася церквою в орбіті Москви. Втім, для висловлення позиції щодо української автокефалії вона створила спеціальну комісію, що само собою є знаком, що вона не буде у терміновому порядку солідаризуватися з Москвою. До того ж, з’явилося розслідування, що Болгарська православна церква вивела з країни та закумулювала в російських банках кілька мільйонів доларів. Такі розслідування свідчать, що журналісти та болгарські органи влади стежать, що саме впливає на позицію їхньої церкви.

Взяла паузу та тримає нейтралітет

Грузинська церква (Грузинська апостольська автокефальна православна церква) 

Має кафедру в Тбілісі та налічує 550 парафій.

Її юрисдикція поширюється на Грузію, грузинську діаспору в Європі, у Північній та Південній Америці, Австралії.

1989 року автокефалію Грузинської церкви підтвердив Константинопольський Патріархат.

Грузинська церква поводиться дуже обережно. Вона не висловила офіційної позиції щодо українській автокефалії. Хоча в червні один з помітних ієрархів підтримав автокефалію. З одного боку, частина грузинської церкви (Абхазія та Осетія) перебуває під окупацією. З іншого, з РФ її пов’язують давні взаємини. Розраховуємо на нейтралітет та поступове визнання української автокефалії.

Закликає до діалогу з любов’ю

Кіпрська церква 

Має кафедру в Нікосії. Юрисдикція церкви – Кіпр, де налічується 630 парафій.

Кіпрська церква уникає конфлікту та підтримки РПЦ. Вона говорить з позицій любові й, очевидно, не буде йти в розкол на запрошення РПЦ.

Днями сайт Кіпрської церкви поширив заяву, в якій сказано, що Кіпрська церква підтримує добрі стосунки з усіма помісними православними церквами, від Вселенського патріархату і до наймолодшої церкви Чеських земель і Словаччини, а також, зі Святою Російською церквою. Також Архієпископія закликає всіх уникати публічних заяв з різкими заголовками, які тільки погіршують ситуацію. Кіпрська церква сподівається, що всі проблеми будуть вирішені у відвертому діалозі з любов’ю. Крім того, вона висловлює готовність будь-яким чином сприяти у цьому напрямку.

Підтримує Україну та Вселенську церкву

Елладська церква 

Має кафедру в Афінах.

Вона налічує 8 тис. парафій, і деякі джерела кажуть про 8 мільйонів вірних.

Юрисдикція: Греція, окрім гори Афон та північних територій.

Елладська церква представлена в країні, де з 9,6 млн мешканців 8 млн є православними, а клір є держчиновниками.

Греція вважалася країною, яка прихильно ставилася до Росії. Скандал з витуренням російських дипломатів за спробу підкупу Росією грецького священства викликав резонанс, але чи вистачить надовго грецькому уряду стійкості – сказати важко. Людина, яку вважають драйвером очищення церкви, – Нікос Котзіас, міністр зовнішніх справ – кілька тижнів тому подав у відставку. Але як не ставилася б грецька влада до українського питання, безумовно, Грецька церква підтримуватиме Константинополь.

Не відмовиться від Вселенської церкви

Албанська церква 

Має кафедру в Тирані, вона налічує 900 парафій.

Юрисдикція поширена лише на Албанію. Вона вважається церквою грецького впливу та грецького кола. 

Вона, найімовірніше, досить швидко визнає українську автокефалію.

На конфронтацію з Вселенською церквою не піде

Польська церква 

Має кафедру в Варшаві, налічує, за різними джерелами, від 240 до 437 парафій.

Юрисдикція: Польща та діаспора в Південній Америці.

Польська православна церква підтримує Росію. З початку автокефального процесу польський митрополит Савва надіслав Вселенському патріарху лист, в якому пропонував провести Всеправославний собор. Спочатку така непряма підтримка Москви не мала публічного підтвердження. Що дозволяє припускати, що Польща дотримуватиметься нейтральної позиції. А напередодні об’єднавчого Собору в Україні собор єпископів Польської православної церкви підтримав раніше висловлену позицію про те, що «церковне життя канонічної Православної Церкви має ґрунтуватися на канонах», заявив, що не визнає відновлення єпископського сану УПЦ КП й УАПЦ та закликав до скликання Всеправославного собору. При цьому не припускаємо можливості, що поляки підуть на розрив з Константинополем.

Обережне очікування

Церква Чеських земель та Словаччини 

Має кафедру в Пряшеві, налічує 249 парафій.

Очільник цієї церкви висловив свою помірковану підтримку «канонічній УПЦ МП», але, в цілому, – її позиція аморфна й досі формується.

* * *

Ось така ситуація. Історія надання української автокефалії – сповнена приємних сюрпризів, несподіваних інтриг, цікавих розворотів. Вона лише частково підпорядковується прийнятій у політичних, суспільних та міжнародних відносинах логіці. Тут має значення все: думка митрополита чи предстоятеля певної церкви, що прийшла йому останньою після вечірньої молитви, настрій великого монастиря, враження від розповіді українського паломника, і лише потім – давня дружба з патріархом Кирилом, спонсорська допомога Москви (втім, вона СРСР не зберегла, а церковний світ – окрема тема, це – не Варшавський договір), міркування урядів, геополітика. Всі ці фактори другої групи – лише додаткові й аж ніяк не визначальні. Тому, беремо цей шанс і… творімо нову церкву. І якщо у нас все вийде, то до нас просто неможливо буде не прийти. Бо запрошуватимуть у гості всі святі Київського Неба.

Авторка — Лана Самохвалова

+3
379
RSS
05:09
+2
_чудово Добротний матеріал, де висвітлена позиція всіх 14-ти православних автокефальних церков, які існують на даний момент у світі. _чудово
10:28
+2
Зараз підтримка іншими церквами України: плюс-мінус. Але зрушується більше до плюса, бо Московія і РПЦ занепадають.
16:24 (відредаговано)
+2
Єпископ Моравицький Антоній розповів про позицію Сербської Церкви: «Сербська Православна Церква в особі свого Архієрейського Собору, який відбувся 6-8 листопада цього року, прийняла дуже чітке рішення про те, що буде визнавати тільки канонічну Українську Православну Церкву під омофором Блаженнішого Митрополита Київського і всієї Україна Онуфрія і не визнаватиме і не служитиме з розкольницькими організаціями, які очолює Михаїл Денисенко і так званий митрополит Макарій (Малетич)».
19:44
+2
Підспівують серби Москві. Та не навіки.
12:15 (відредаговано)
+1
Константинополь вирішив розпустити архієпархію РПЦ в Західній Європі.
_сильно_сміюсь _сильно_сміюсь _сильно_сміюсь
Відчуваю, що все це закінчиться, як у відомому анекдоті про квартирних злодіїв і обскубаного папугу — епічною фразою:
— Дотриндівся!..

Випадкові Дописи