До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Анатолій ВИСОТА: Дитина заплакала (1947) – (2, 01.2019)

Анатолій ВИСОТА: Дитина заплакала (1947) – (2, 01.2019)


У житті трапляються дивні речі, які пояснити розумом ніяк не виходить. Дві події, які відбуваються одночасно, але розділені у просторі, однак, пов’язані чимось між собою, вчені люди назвали СИНХРОНІЄЮ. Про один такий випадок, про звістку і смерть, я й розкажу, хоч було мені тоді до року.

       Було це у квітні 1947 року у Красному 
Із рукопису книги «Із сімейної хроніки» авторства Горпини Висоти  

– моєї матері:
«…Того дня Груня була на колгоспній роботі. Федора поклала малого онука Толю в колиску, щоб заснув. Вона колисала ногою за почіпку колиску з дитиною, а сама схилилася на подушки, що лежали поруч на полику. Баба так відпочивала та ще й співала колискову, щоб дитя швидше заснуло:
Ай-ну, люлі-люлечки,
Порвалися вервечки.
Мати посукала, щоб дитина спала.
Спала й не плакала,
На голівку не боліла,
На животик здоровіла.
Та щоб скоро виростала –
На хліб, на сіль заробляла –
Батька й матір годувала…


Отак Федора, гойдаючи онука, почула гучний постріл у хаті. Вона стрепенулася, відкрила очі й побачила, як навіть дим у хаті став розвіюватися. Злякалася й заплакала дитина в колисці. З переляку жінка позаглядала у всі кутки, вискочила надвір – ніде нікого й нічого. Сіла Федора в хаті й з острахом дивилася на вікна, на яких ще не висохла ранкова роса, яка трималася повзучими краплинами на маленьких шибочках. «Боже! Що ж це воно оце таке? Яку ж воно мені оце звістку дало? Чого ж це мені на душі камінь важкий став давити?? – перебігали в голові думки у жінки. На очах у неї наплили сльози як непрохана повінь. Вона ніяк не могла дочекатися, коли прийде дочка з роботи.
Увечері тільки-но Груня переступила поріг, як мати стала розказувати: — Ти знаєш, дочко, що оце мені привиділося?? – й стала розказувати, як воно було. – То ви, мамо, може задрімали? А у сні чого не присниться? – Та як же це я задрімала, коли ногою колиску колихала та ще й мугикала онукові колискову, щоб швидше заснув! Навіть дитя тоді заплакало, коли в хаті стрельнуло! Правда не знаю лише від чого… — А чому це ви, мамо, думаєте на погане? А може той знак якраз на хороше? – заспокоювала дочка матір, як могла. — Ой, Груню! За батька я боюся, щоб чого поганого з ним не сталося!..»

       Батько Олекса Палієнко 
Моя мати Горпина 1924 року народження. Від голодомору  з осені 1932 року і в 1933 році взимку і весною моя баба Федора рятувалася з дочкою на Донбасі.
Але на літо того ж року вони вернулися в Трипілля й побачили, що половина села вимерло (1500 душ). В той час Федора працювала в Трипільській лікарні санітаркою. І от восени в лікарню потрапив парубок Олекса Палієнко з Красного – йому молотаркою відірвало ногу. Довго його мучили і тілесні, і душевні рани. Добра серцем Федора виходжувала чоловіка багато місяців. І ось той каліка з Красного взяв собі за жінку Федору-вдову з дочкою. У 1934 році Олекса взяв підводу з волами у Красному і перевіз до себе в село Федору з дочкою і всіма манатками. Груні було тоді 10 років. Рідного батька Степана вона не знала, бо він помер перед її народженням. Олекса був добрим чоловіком. Він називав її дочкою, а вона його кликала татом. Про це описано в моїй книзі «Красне. Красен. Красн». 

       Голодний 1947-й рік
Груня повернулася з Німеччини у грудні 1945 року, а в квітні 1946 року народила сина і назвала його Анатолієм. І баба Федора, і дід Олекса дуже любили свого маленького онучка. 

1946 рік був неврожайним. Посуха і навіть картопля вродила дрібненькою і ніби попеченою. Люди голодували і могли б померти, якби не українці із Західної України – вони й рятували продуктами нещасних. Із всієї України, особливо із сіл, люди їхали поїздами на «Западну», а верталися із мішечками зерна, виміняними на якусь там скатертину чи рушники, що в кого було дома.
«…Почався 1947 рік. Вже й Толя підріс і став спинатися на ніжки. Олексій став знову збиратися їхати на «Западну». Груня йому й каже: — Не вам же, тату, все їздити. Давайте цього разу вже я поїду! Ось відлучу дитину від груді та й поїду! Олексій помовчав трохи та й каже: — Дякую за добре слово, дочко! Та не вийде, щоб ти їхала. По-перше, дитину нічим без тебе буде кормити; по-друге в школі я один ніяк не справлюся прибирати, а по-третє, і найголовніше, — це треба украсти із скирти в’язку соломи й принести для корови. А поночі я не піду – просто не зможу ні дійти, ні вернутися із в’язкою! Так що доведеться таки мені, Груню, їхати. –А мати? – Матір може десь у дорозі схопити з серцем і пропаде, що не знатимемо й де, — заперечив Олекса.
Забрав він останню одежину з хати та й поїхав з односельцями в ту далеку землю…

       Посильний із сільради 
«…Потепліло і першого квітня 1947 року стали копати грядку у дворі, щоб посадити хоч дрібненьку сонцем попечену картопельку. Може якось вона й відійде у землі. Мати з дочкою скопували лопатами грядку, а Толя сидів у ночвах коло них і грався якоюсь бадилинкою, смокчучи її, а тоді витягував з ротика та роздивлявся, чого це воно не смачне.
Аж ось з дороги стежкою підійшов до них посильний із сільради і кивком голови привітався. Федора запитала: — Ти хочеш щось сказати? Тоді той чоловік сказав, як ніби громом вдарив у тиші: — Вашого дядька Олексу вбито! – Де? Як? Коли? – закричали жінки й обімлілі опустилися на землю…».

       Що ж сталося? 
Четверо краснян, двоє жонатих і двоє юнаків-допризивників, благополучно добралися на Західну Україну і наміняли там свої домашні речі на зерно. Щасливо вони добралися поїздом і назад у Київ. На Сталінці красняни шукали машини, яка доправила б їх із мішками хоч в Обухів. Підійшли двоє чоловіків і запропонували машину. Це були офіцери з міліції, просто бандити. Вони довезли наших за Київ у Голосіївський ліс і там постріляли. Із цих нещасних двоє були вбиті відразу: Олексія Палієнка та Івана Чорного. Бідному Вані Бові загнали чотири кулі в голову, а Григорій Некряч (Омелечків) тяжкопоранений, ще біг з гарячки до села, яке було недалеко від лісу. Він добіг і ще при свідомості розказав людям, кого побито, де і ким. Убивць відразу ж половили і на них чекав суд. Дали їм по 25 років.
А в мене відібрали одного діда…

+6
96
RSS
15:34
+4
Оповідаю випадок із власного життя. Це про синхронію.
17:10 (відредаговано)
+6
Я напишу перший коментар! Дякую діду за таку цікаву, але також трагічну історію. Буває таке, коли ми відчуваємо що відбувається з нашими рідними людьми, і це, доводить до синхронії!
Чомусь синхронія частіше стосується сумних подій. Радісні рідко дають про себе якісь знаки.
05:20
+3
Просто при радощах ми не вираховуємо оті «дорожні намьоки».Наші думки зайняті насолодою миттєвості.
А горе зупиняє плин думок, зациклює на «постійному перегляді» всіх можливих знаків.
Коли я отримував срібну статуетку «Коронації слова», сталося наступне.

Взагалі-то, керівництво конкурсу зберігає таємницю, кого чим нагородили, до моменту вручення нагород. Те, що ти в фіналі, й без того стає відомим буквально за пару тижнів до церемонії…
В 2010 році був 10-річний ювілей «КС», церемонію вперше мали проводити з таким розмахом, що ого-го! Тому все вирішили відрепетирувати зранку. Запросили фіналістів, роздали сценарні «шпаргалки» і почали: ось зараз грає музика… ось таке-то відбувається на сцені… тепер запрошують на нагородження… Спочатку така-то номінація, потім така-то, потім така-то… І нас всіх змусили виходити на сцену, показувати порядок розстановки на сцені, сходження, отримання грошових винагород, повернення в залу, прохід на інтерв'ю. Все робилося швидко, але реально.
_стежу
І от дійшло до нагородження романістів. Спочатку на сцену викликають по одному 7 авторів-дипломантів, яким дають заохочувальні дипломи. Потім — 2 авторів-призерів, це ІІІ-ІІ місця. Потім автора-переможця — І місце. Всіх заздалегідь попереджають, що на репетиції поділ на групи умовний, що він не збігається з тим, кого як реально нагородили… Тим не менш, я потрапив в групу призерів — ІІІ-ІІ місця… Ну, думаю, ото засада! Лише марні очікування… Адже «Орлі, син Орлика» в 2008 році навіть до фіналу не дійшов, отож я очікував, що все окошиться дипломом. А тут, на репетиції мене ставлять в призери — ага, щас!!!
_стежу
Але завершилася репетиція, минуло ще кілька годин, настав вечір… І я справді став призером «Коронації слова», причому як і на репетиції, мені вручили срібну статуетку!!! Але що цікаво, то сталося це тільки зі мною: бо Дара Корній (ІІІ місце) на репетиції виходила в групі звичайних дипломантів, а Ярослава Бакалець (І місце) на репетицію просто не прийшла, а приїхала одразу ж на церемонію. Отже, замість них на репетиції виходили інші люди.
19:33
+3
Так воно і є, Дзвінко.
21:06
+5
Скільки трагедії наробили совєти українському народу!
Так, теж думаю, що синхронізація більше стосується сумних подій, але бувають і хороші синхронізації
05:22
+3
Такі «попередження» то завжди моторошно.
13:57 (відредаговано)
+3
Я дивлюся на чорно-білу давню світлину. Хлопчик на колінах у діда виріс, навчився читати, писати й рахувати, а тепер і записує цифри: 1947; 1979; 2001 і ХХХХ. Перша дельта =32. Друга дельта = 22. Третя дельта мала б бути = 12, однак нині ще невідома, але є на тепер меншою 18. Ці мої роздуми викликані читанням книги Карлоса Кастанеди ПОДОРОЖ В ІКСТЛАН.
Пане Анатолію, ви дісталися Кастанеди. Напишіть свої враження, бо в мене до Кастанеди руки так і не дійшли.
Не такий страшний Кастанеда, як той, хто його прочитав ©

17:14
+2
Люба Дзвінко, я прочитав лиш 1/4 книги. Перше враження: серйозний письменник взявся за осмислення філософії життя. Можна розбирати на цитати.
20:23
+2
Ох, друже, друже… Не знав, що у тебе така карколомна біографія! _здивований
А описана синхронія… Буває таке. Буває ще й як! Охоче вірю. _шкодую
09:50
+3
Цікава оповідь, чомусь синхронізація дійсно стосується сумних подій, але я думаю що і хороші події також синхронізуються.У книзі я читала про цей випадок з прадідусем Олексою.
14:22 (відредаговано)
+2
Варто слідкувати за своїм життям. Бути уважними. Отоді й можна помітити синхронію між подіями. А щоб не забути, що сталося, варто про це записати.

Випадкові Дописи