Посієш звичку - пожнеш характер

Посієш звичку - пожнеш характер
Джерело матеріалу:

Є така приказка: «Посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю». А ще кажуть, що звичка — друга натура. Дійсно, адже по суті наше життя складається з різноманітних звичок. Причому одні нам допомагають, а інші заважають. Як же відмовитися від шкідливих звичок і завести корисні?

Ми вирішили поговорити про звички в рамках нашого проекту «З чистого аркуша». Дізнатися подробиці проекту і проголосувати за одну з його учасниць можна тут. 

Чому не виходить змінити свої звички?

Напевно, всі прекрасно знають, які звички корисні, а які шкідливі. Корисно робити зарядку, приймати вранці душ, дотримуватися принципів здорового харчування, регулярно прибирати квартиру, мити посуд і вчасно виконувати всі поточні справи. Шкідливо нехтувати спортом, їсти фастфуд, зловживати курінням або спиртними напоями, тримати своє житло в безладді та займатися прокрастинацією — відкладанням справ на потім. Все це заважає нам бути здоровими, щасливими, успішними… Але чому ж ми вперто не бажаємо виробляти у себе корисні звички?

Проблема багатьох людей в тому, що їм складно достатньо довго дотримуватися нового розпорядку. Спробувавши кілька разів вчиняти певні дії, вони знов повертаються до старого.

Відбувається це з різних причин. Наприклад, нові правила життя здаються їм занадто складними. Або вони людині не до душі. Або люди намагаються виробити у себе відразу кілька нових звичок. Укоріненню нових звичок можуть перешкодити хвороба, поїздка, завал на роботі, приїзд гостей, та все що завгодно! Стається і так, що у нас просто немає мотивації змінювати себе. Ми не розуміємо, навіщо взагалі потрібно щось міняти в житті, якщо нам і так добре... 

Як правильно виробляти звички?

  • — Експерти радять: перш ніж намагатися набути добрі звички, позбудьтеся поганих. Для цього вам доведеться проаналізувати наявні звички. Дуже важливо відстежувати момент, коли якесь дійство почало входити в звичку: наприклад, викурювати сигаретку перед сном або пити каву з тістечком під час перерви на ланч. Замисліться, а чи потрібна вам така звичка взагалі.
  • — Не намагайтеся змінити або сформувати більше однієї звички за раз. Незалежно від того, до якої сфери вона відноситься — до здоров'я, роботи, поведінки тощо. Тоді вам буде простіше на ній сконцентруватися.
  • — Почніть з малого. Скажімо, щоранку випивати натщесерце склянку води. Або, якщо ви раніше не робили ранкову гімнастику, а тепер хочете, виберіть якусь одну вправу, що займає не більше пари хвилин, і почніть виконувати її щоранку. Коли ви звикнете це робити, можна буде вводити й інші елементи. Якщо мрієте займатися йогою, почніть з щоденного виконання однієї-двох асан.
  • — Якщо у вас об'ємне завдання, можна розбити його на кілька частин. Припустимо, якщо вправи потрібно виконувати 20 хвилин, розділіть заняття на два «цикли» по 10 хвилин. Прибирання теж можна розділити на кілька етапів: спочатку підмітаємо, потім витираємо пил, під кінець миємо підлогу...
  • — Почніть просто зараз. Якщо ви зібралися бігати вранці або ввечері, просто надіньте спортивний костюм і вирушайте на пробіжку. Чи плануєте зайнятися медитацією — киньте всі, увімкніть відповідну музику, всядьтеся в крісло, заплющіть очі — й уперед!
  • — Отримуйте задоволення від процесу. Не слід намагатися формувати у себе звички, які вам ненависні. Робіть тільки те, що хочете робити. Шукайте в нових звичках позитивні моменти. Уявляйте, як заблищить вимитий вами посуд, як на вас подивляться подруги або хлопці, якщо ви нарешті схуднете...
  • — Хваліть себе. Тільки-но у вас вийшло зробити потрібну дію, подумки або вголос скажіть собі: «Ай, який я молодець!» Можна навіть нагороджувати себе — з'їсти цукерку або купити якусь приємну дрібничку.
  • — Звертайте увагу на свої думки. Якщо ви розумієте, що виконуєте потрібні дії без ентузіазму, подумуєте про те, щоб все кинути, спробуйте проаналізувати, звідки ці думки виходять. Найшвидше, це діє захисний механізм, який не дає вам вийти із зони комфорту. Спробуйте замінити такі думки позитивними. Наприклад, замість: «Все одно у мене нічого не вийде!» — «Я це робитиму заради того, щоб бути здоровою (стрункою, щасливою тощо)».

Психологічна підтримка

Якщо ви пообіцяли щось іншій людині — другові, дружині, родичу, вам буде складніше закинути нову звичку. Попросіть цю людину себе контролювати — наприклад, регулярно дзвонити вам, питати, як просуваються справи. Це стане стимулом дотримуватися взятих на себе зобов'язань.

Можна звернутися і в спеціальну групу підтримки. Якщо ви станете регулярно звітувати перед групою про свої успіхи або неуспіхи, це значно підвищить шанси на зміну ваших звичок в кращий бік.

+2
2634
RSS
23:19
+2
«Почніть з малого» + «Почніть просто зараз» — мабуть, найцінніші поради.
13:12
+2
Я використав пораду присідати щодня не менше 30 раз. Почав з малого: 1 січня присів 1 раз, а сьогодні 22 січня я вже присів 12 раз вранці, а ще 10 раз присяду увечері. Помітив, що просте присідання додає мені бадьорості.
Кажуть, що будь-яка звичка формується протягом сорока днів. Якщо витримати цей час, то звичка стане автоматичною.
20:23
+2
Це ж є можливістю випробуватт силу волі. Поділюся з товариством, чи мені це вдасться.

Випадкові Дописи