УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Що таке емоційний інтелект і чому він такий важливий

Що таке емоційний інтелект і чому він такий важливий
Джерело матеріалу:

Емоційний інтелект — поняття, що викликає суперечки. Одні називають його недостатньо науковим, інші бачать в емоційному інтелекті ключ до успіху в усіх сферах життя: від підвищення зарплатні до щасливих стосунків Чи так це?


Про те, що таке емоційний інтелект і чому він важливий, Російська служба Бі-Бі-Сі поговорила з Костянтином Петрідесом — професором психології і психометрії Університетського коледжу Лондона.


Довідка Бі-Бі-Сі:

Костянтин В. Петрідес — керівник психометричної лабораторії, професор психології і психометрії в Університетському коледжі Лондона. Професор Петрідес — автор і розробник тестів програми «Риси емоційного інтелекту», які застосовуються для світових досліджень в цій царині.


Здатність об'єднати розум, логіку й емоції

Бі-Бі-Сі: Що таке емоційний інтелект? Коли вперше про нього стало відомо?

Костянтин Петрідес: Емоційним інтелектом називають здатність людини сприймати власні емоції й керувати почуттями для ефективного вирішення завдань.

Інтерес до емоційного інтелекту виник на початку XX-го століття через нездатність класичних IQ-тестів (коефіцієнт інтелекту) пояснити особливості мотивації і поведінки людей.

Однак ще стародавні греки замислювалися над емоційним інтелектом, вважаючи, що мудра людина — це та, яка здатна об'єднати розум, логіку й емоції. Попри те, що це було дві з половиною тисячі років тому, питання людських емоцій залишилося тим самим.


Ще в 1870-му році в книзі «Про вираження емоцій у людини і тварин» Чарльз Дарвін зробив спробу вивчення людських емоцій через зовнішні прояви. Концепція емоційного інтелекту (або скорочено EQ) в сучасному його розумінні виникла на початку XX-го століття.

У 1920 році американський психолог Едвард Торндайк вперше ввів поняття соціального інтелекту як здатності людини розумно діяти у відносинах з людьми.

У 1983 році Говард Гарденер запропонував теорію множинного інтелекту, розділивши інтелект на внутрішній (свої емоції) і міжособистісний (емоції оточуючих).

Журналіст Деніел Гоулман популяризував поняття, видавши книгу «Емоційний інтелект» в 1995 році.


Як показують дослідження, існує кілька діагностик емоційного інтелекту.

Наприклад, модель здібностей (Ability model), що розглядає емоції як генетично закладену якість або талант, який можна об'єктивно виміряти, як здатність до математики чи мов.

Модель «риси емоційного інтелекту,» дослідженням якої займається наша лабораторія, вважає, що емоціям неможливо дати кількісну оцінку.

Програма вивчає сприйняття людиною власних емоцій, дозволяючи тестованому дати оцінку своїм почуттям, пройшовши тест.

Дати оцінку емоціям

Бі-Бі-Сі: В чому сенс тесту? У чому його практичне застосування?

К.П.: Тест складається з 15 компонентів, або «рис» емоційного інтелекту, включаючи здатність адаптуватися до обставин, уміння ефективно ухвалювати рішення, співпереживати і відчувати щастя.

Людина оцінює кожен параметр і отримує картину свого емоційного стану, що дозволяє їй звернути увагу на особистісні недоліки, про які вона раніше навіть не замислювалася.

Нещодавно до нас звернулися з підрозділу Лондонської поліції. Один із співробітників, талановитий службовець, який при цьому абсолютно не умів ладнати з колегами, вирізнявся прямолінійністю і авторитарним характером.

На роботі не знали, що з цим робити.

Поліціянт пройшов тест, фокусуючись на мотивації, вмінні ухвалювати рішення і взаєминах. Це допомогло йому усвідомити власну поведінку і поліпшити відносини з колегами по роботі.

Емоційний інтелект може виміряти не тільки тестований, але і близькі йому люди. Наприклад, чоловік вважає себе оптимістом і цілком щасливим. Але, якщо попросити пройти тест його дружину, може виявитися, що вона бачить його песимістом, нездатним контролювати емоції.

Часто люди сприймають себе не так, як про них думають інші.

Осмислення емоцій — перший крок до переоцінки поведінки.

На відміну від IQ, емоційний інтелект можна підвищити

Бі-Бі-Сі: В чому відмінність емоційного інтелекту від IQ (коефіцієнту інтелекту)?

К.П.: Відомо, що рівень IQ — об'єктивний показник розумових здібностей, який не можна змінити. Коефіцієнт інтелекту зумовлює успіх в школі, на роботі.

Емоційний інтелект — це вміння людини сприймати власні емоції, яке в тому числі впливає на здатність працювати в колективі та вловлювати настрої колег.

На відміну від IQ, який закладений генетично, людина може регулювати і підвищувати свій емоційний інтелект протягом життя.

Важливо розуміти, що показник соціальних навичок не менш важливий для особистого успіху, ніж здатність логічно мислити або розв'язувати математичні завдання.

Бі-Бі-Сі: Яку роль відіграє емоційний інтелект для бізнесу і компаній?

К.П.: Роботодавці звертають увагу на те, що високі розумові здібності не завжди є критерієм, що визначає успіх людини на роботі.

Наприклад, наймають людину з розлогим послужним списком і високим показником IQ, а вона виявляється тираном, нездатним жити із командою.

Саме тому дедалі більша кількість великих компаній звертається до фахівців емоційного інтелекту за допомогою: достатньо пошукати в інтернеті «емоційний інтелект для бізнесу», щоб переконатися в цьому.

Бі-Бі-Сі: Який емоційний інтелект у політиків?

К.П.: Є велика ймовірність того, що більшість сучасних політиків отримають високий бал в тесті «риси емоційного інтелекту».

Це пов'язано з підвищеним ego і нарцисизмом, які дозволяють лідерам високо оцінювати себе і свої особистісні здібності.

Однак це зовсім не вказує на високий емоційний інтелект.

Можна досягти вершин влади, користуватися авторитетом і при цьому бути нездатним налагодити стосунки в родині.

Якщо звернутися до історичних прикладів, зразком мудрого правителя був індійський імператор Ашока, який володів сильним емоційним інтелектом. Махатма Ганді — ще один приклад лідера, здатного до емпатії (однієї з головних складових емоційного інтелекту).

Питання політики — в мотивації людей при владі. В політичній верхівці повинні стояти мудрі правителі, здатні до співпереживання, а не ті, хто прагне реалізувати себе за рахунок керування іншими.

Бі-Бі-Сі: Як зрозуміти, що у мене низький емоційний інтелект?

К.П.: Щоб зрозуміти, чи є підстави говорити про низький емоційний інтелект, слід звернути увагу на повсякденні думки, вчинки й емоції.

Головні моменти, які можуть бути індикаторами низького EQ:

  • Невпевненість в собі та своїх діях
  • Схильність до надмірної самокритики
  • Нездатність знайти спільну мову з оточуючими

Тобто, у людей з низьким емоційним інтелектом періодично виникають проблеми з самооцінкою і спілкуванням з іншими, проте водночас вони більш скромні й неупереджено ставляться до оточуючих.

Як бути щасливим і не перегоріти?

Бі-Бі-Сі: Як підвищити емоційний інтелект? Чи існують навчальні матеріали, програми для цього? З чого слід почати?

К.П.: У мене часто запитують: як досягти успіху на роботі й налагодити стосунки в родині? Поставити таке запитання — все одно що прийти до лікаря за рецептом, не цікавлячись причиною хвороби.

Перш за все, необхідно поставити запитання «Хто я є?», і тільки потім — «Що я відчуваю?» Людина повинна навчитися розуміти себе, розпізнавати свої емоції і тільки після цього — аналізувати почуття оточуючих.

Зробити це непросто. Все життя люди намагаються знайти щастя ззовні. Так закладено системою, в якій зовнішні досягнення — візитна картка успіху.

Людина закінчує школу, вступає до престижного університету, шукає високооплачувану роботу.

Обирає кращого супутника життя, кращий будинок, автівку. Вона постійно намагається піднятися на стіну, яку сама будує. Але це неможливо, бо досягнувши верхівки, кладе зверху ще пару цеглин.

У певний момент людина «перегорає», розуміє, що нещасна. Буває, це стається надто пізно. У Лондоні багато таких людей — ззовні успішних і позитивних, які насправді роками сидять на антидепресантах.

Завдання програми «риси емоційного інтелекту» — дати людині можливість перестати шукати сенс ззовні, а замість цього спробувати зазирнути всередину себе і зрозуміти свою сутність. Захотіти змінитися. Головне — щиро.

Наступний природний крок — медитація. Якщо внутрішньо людина готова до змін, прихід в медитацію здасться їй цілком природним.

Аліна Ісаченко — для Бі-Бі-Сі


Фактори високого емоційного інтелекту
(За результатами дослідження
«Риси емоційного інтелекту»):

  • Високий емоційний інтелект позитивно впливає на працездатність
  • Жінки з високим емоційним інтелектом більш задоволені своєю зовнішністю. Вони так само менш схильні до перебільшення "індексу маси тіла" — різниці між бажаною вагою і дійсною.
  • Люди з високим емоційним інтелектом здатні чіткіше визначати емоції через міміку обличчя.
  • Учні з високим рівнем емоційного інтелекту пропускають менше занять в школі з неповажних причин.

Тест


+1
878
RSS
22:02
+2
Можете не тільки почитати, але й пройти тестування!
09:46
+2
Ого-го, як цікаво!
Емоційним інтелектом називають здатність людини сприймати власні емоції й керувати почуттями для ефективного вирішення завдань.

Фактично йдеться про етологічне поняття примативності, просто формулювання і прив'язки інші. Бо виходить так, що:
високопримативна людина — та, яка легко дає волю інстинктам -> людина з низьким емоційним інтелектом;
низькопримативна людина — та, яка жорстко контролює інстинкти -> людина з високим емоційним інтелектом;
19:38
+1
Дай серцю волю — заведе в неволю.

Випадкові Дописи