УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

In coffee veritas (1)

In coffee veritas (1)
Джерело матеріалу:

9 міфів про кофеїн, в які пора припинити вірити


Тепер ви зможете насолоджуватися запашною кавою без докорів сумління.


1. Кофеїн викликає залежність

Скажімо так: це не зовсім правда. До кави — смачної, ароматної, підбадьорливої — дійсно можна звикнути. Однак залежністю це звикання назвати не можна.

Кофеїн в жодній мірі не загрожує вашому фізичному, емоційному та соціальному здоров'ю, як це роблять наркотики, навіть найлегші й легальні, на кшталт цигарок або спиртного.

Якщо ви вирішите відмовитися від кави, найшвидше, ваш організм цього навіть не відчує. Лише в деяких випадках (наприклад, якщо ви звикли вживати дві та більше чашки на день) можливі неприємні симптоми:

 • головний біль;
 • відчуття втоми;
 • підвищена тривожність;
 • дратівливість;
 • поганий настрій;
 • складнощі з концентрацією.

Але ці прояви будуть не надто виражені й навряд чи триватимуть довше, ніж один-два дні. З цієї причини експерти не вважають любов до кофеїну серйозною залежністю, подолання якої вимагало б професійного лікування.

2. Кофеїн міститься тільки в каві

Цей стимулятор можна виявити в багатьох продуктах харчування і напоях, окрім кави. Ось далеко не повний список:

 • чай — і чорний, і зелений, і пуер, і мате;
 • какао;
 • енергетичні напої;
 • газовані напої брунатного кольору;
 • кавове морозиво;
 • кавовий йогурт;
 • кава без кофеїну;
 • шоколад (окрім білого);
 • деякі лікарські препарати.

У кожному з цих продуктів міститься своя доза кофеїну — десь більше, десь менше. Щоб дізнатися, скільки конкретно, загляньте, наприклад, сюди.

3. Кофеїн може викликати безсоння

Якщо ви п'єте каву в першій половині дня, це виключено. Кофеїн виводиться з організму доволі швидко: через 8-10 годин в крові залишиться менше 25% від прийнятої вами вихідної дози, а це занадто мало, щоб викликати порушення сну.

Що стосується кави, випитої в другій половині дня, важливу роль відіграє міцність напою. Наприклад, в 30-грамової філіжанці еспресо міститься близько 60 мг кофеїну — це менше, ніж у звичайній чашці чорного чаю, який багато п'ють за вечерею і не відчувають потім ніяких проблем із засипанням.

А от в середньому (170 мл) горнятку робусти може бути до 200 мг кофеїну, так що ризик не заснути, випивши такий напій ближче до вечора, зростає.

Також багато що залежить від особистої чутливості до кофеїну. Більшості людей філіжанка кави, випита за шість або раніше годин до сну, безсонням не загрожує. Однак деякі через особливості метаболізму реагують на кофеїн загострено. Якщо ви дослідним шляхом виявили, що належите до таких людей, вам дійсно варто обмежити вживання кавових напоїв.

4. Кофеїн підвищує тиск

Зовсім не обов'язково. Це знов-таки питання індивідуальних особливостей. Є люди, чий організм дійсно реагує на кофеїн підвищенням артеріального тиску. Але є й ті, на кого кава не впливає подібним чином. Встановити, до якої категорії належите ви, можна тільки дослідним шляхом.

Експерти авторитетної медичної організації Mayo Clinic рекомендують робити це так. Виміряйте тиск і зафіксуйте результат. Випийте філіжанку кави, а через півгодини знов скористайтеся тонометром.

Якщо показання приладу збільшилися на 5-10 пунктів, ваша серцево-судинна система реагує на кофеїн. Якщо ні — підвищення тиску після випитої кави вам можна не побоюватися.

5. Кофеїн вимиває кальцій з організму

Через це його вважають винним у розвитку остеопорозу. Але тут знов-таки ситуація з розряду «бабуся надвоє сказала».

Дійсно, якщо вживати багато кофеїну (більше 744 мг на день, що рівнозначно приблизно 12 стандартних філіжанок еспресо), це може погіршити всмоктування кальцію в кишковику. Однак дослідження демонструють: достатньо додати до кави 1-2 столові ложки молока, і негативний вплив кофеїну буде компенсовано.

Проте людям старшого віку з кавою варто бути обережнішими: у них все ж спостерігається деякий зв'язок між споживанням кофеїну і ризиком перелому шийки стегна. Є припущення, що у літніх [людей] кофеїн сильніше впливає на метаболізм кальцію.

Отож якщо вам за 50, постарайтеся знизити вживання кави до 300 мл на день.

6. Кофеїн викликає рак

А оце вже точно міф. Жодне з численних досліджень не встановило зв'язку між споживанням кофеїну і розвитком будь-якого виду онкологічних захворювань. Зате є вагомі підстави припускати, що кава навіть знижує ризик виникнення деяких видів раку.

7. Кофеїн спричиняє зневоднення

Цей міф Лайфхакер вже спростовував, але повторимося. Кофеїн дійсно справляє легкий сечогінний ефект, але він не призводить до додаткової втрати рідини понад ту, що потрапила в організм разом із самим напоєм.

Є лише один виняток: якщо ви вип'єте 2-3 горнятка міцної кави поспіль, сечогінний ефект може стати більш вираженим. Однак і таке почастішання позивів до туалету спостерігається лише у тих людей, хто практично не вживав напою раніше.

8. Кофеїн допомагає протверезіти

Ця омана настільки поширена, що навіть у статтях про те, як швидко оговтатися після сп'яніння, нерідко можна зустріти фразу: «Випийте філіжанку кави».

Так, кава дійсно допомагає замаскувати перегар. Але в тому, що стосується реального протверезіння, напій навіть шкідливий. Як стимулятор, кофеїн бадьорить і наповнює енергією. Через це у людини напідпитку з'являється помилкове відчуття, ніби вона оговталася і стала майже тверезою. Хибне!

Кілька років тому журнал American Psychological Association опублікував доповідь, в основу якої лягли результати тестів двох груп людей. Одна частина піддослідних перебувала під впливом алкоголю. Друга — теж, але спиртне було «відполіроване» кавою.

Як показало опитування, представники другої групи дружно рапортували, що відчувають себе протверезілими. Однак з тестами на уважність, концентрацію, координацію і швидкість реакції вони впоралися анітрохи не краще, ніж п'яні добровольці з першої групи.

9. Кава — це просто забавка, від неї нема жодної користі

Численні дослідження доводять, що пити каву щодня корисно. Це продовжує життя.

Причому не має значення, наскільки багато кави і якої якості ви п'єте. Навіть якщо ви безупину налягає на розчинний напій або на каву без кофеїну, шанси не померти від якоїсь болячки в найближчі десять років у вас будуть істотно вищі, ніж у тих, хто зовсім відмовляє собі в кофеїні.

Звісно, ґвалтувати себе еспресо або, припустимо, латте не варто. Але якщо вам подобається пару-трійку разів на день тішитися філіжанкою кави, немає практично ніяких причин розлучатися з цією приємною звичкою.

Катерина Коміссарова


+2
420
RSS
22:02
+2
_пиячимо Не така жахлива кава, як її лікарі малюють! _сміюсь
Я люблю каву з молоком. І щоб молока або вершків було багато, тоді смак напою стає м'яким, шовковистим.
03:09
+2
Це справді так, що випита наніч чашка кави бадьорить і не дає заснути.
А ми з Оленою спимо навіть після «цистерни» кави! _сміюсь

Випадкові Дописи