УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

In coffee veritas (2)

In coffee veritas (2)
Джерело матеріалу:

Медичні міфи. Чай і кава
зневоднюють наш організм?


Ми часто чуємо, що чай і кава викликають зневоднення нашого організму. Звучить трохи загрозливо, але чи є цьому реальні докази?


Щодня по всьому світу люди випивають 1,6 мільярди горняток кави і приблизно вдвічі більше — чаю. Комусь просто подобається смак цих напоїв, але для багатьох головне, мабуть, в тому, що кофеїн додає бадьорості.

Однак коли гуру здорового способу життя закликають нас випивати по шість або вісім склянок води на день (достатньо спірна рекомендація), вони зазвичай підкреслюють, що в денній нормі рідини не враховуються чай і кава, тому що ті нібито зневоднюють організм. Чи так це?

Троє чоловіків, дві зими і кофеїн

Хоча в чаї та каві міститься багато різних речовин, у тому числі вітамінів, предметом більшості досліджень є кофеїн. Сказавши «більшості», треба одразу обмовитися: наукових робіт з цієї цікавої для нас темі вкрай мало.

Одне з найширше цитованих досліджень проведено майже 100 років тому, в 1928 році, причому на вибірці всього з трьох осіб. Троє чоловіків були об'єктами вивчення протягом двох зим. Іноді вони повинні були випивати по чотири філіжанки кави на день, іноді пили в основному чай, а іноді утримувалися від обох напоїв або отримували воду з додаванням чистого кофеїну. Весь цей час регулярно відстежувалася кількість виділеної ними сечі.

Автори дослідження дійшли висновку, що якщо чоловіки два місяці утримувалися від чаю і кави, а потім починали пити воду з кофеїном, кількість сечі зростала на 50%. Але коли вони поверталися до регулярного споживання кави, діуретичний (сечогінний) ефект сходив нанівець.

Відомо, що дуже великі дози кофеїну збільшують приплив крові до нирок і пригнічують засвоєння натрію. Звідси і сечогінний ефект — зайвий натрій треба виводити з організму. Але точний механізм того, як це працює, досі є предметом дискусій.

Щоправда, там, де йдеться про більш помірні дози кофеїну, сечогінний ефект виражений зовсім не настільки явно. Відповідно до огляду десяти досліджень, виконаному Лоуренсом Армстронгом з Університету Коннектикуту (США), кофеїн в кращому випадку — м'який сечогінний засіб. У 12 з 15 випадків кількість сечі досліджуваних не залежала від того, містила випита ними вода кофеїн чи ні.

З таким же успіхом можна пити кип'ячену воду?

То чому ж багато хто думає, що якщо пити чай або каву, доведеться частіше ходити в туалет?

Як продемонстровано в огляді Армстронга, більшість дослідників дають людям водний розчин чистого кофеїну, а зовсім не чай чи каву, які ми зазвичай п'ємо вдома. Можливо, поєднання речовин, які містять ці напої, якось змінює стан справ?

У тому рідкісному дослідженні, де піддослідні протягом 12 годин не пили нічого, окрім чаю, не було виявлено жодної різниці в рівнях насичення організму водою між ними і людьми, які випивали таку ж кількість звичайної кип'яченої води.

Що ж до кави, то в одному дослідженні дійсно виявили збільшення кількості сечі на 41% і підвищення виділення натрію і калію. Але його учасники утримувалися від кофеїну до початку дослідження, тому з людьми, звиклими до кави, ситуація може бути іншою.

Ще одне дослідження не виявило ніякої різниці в гідратації між споживачами чаю або кави, так що і тут однозначного висновку ми зробити не можемо.

І найсвіжіше дослідження...

У новій роботі Софі Кілер з університету Бірмінгема (Велика Британія), опублікованій на початку цього [2015] року, не тільки вимірювали обсяг виділеної сечі, але й перевіряли, як відбивається на аналізах крові піддослідних функціонування їхніх нирок, а також підраховували загальну кількість води в організмі.

В ході експерименту чоловіки пили чотири горнятка кави на день, що набагато більше, ніж випиває середній споживач кави. Не було отримано жодних даних, які б підтверджували, що випробовувані зневоднені — в порівнянні з тими, хто пив саму лише воду.

Хоча це дослідження фінансувалося Інститутом наукової інформації про каву, членами якого є кавові компанії, воно було опубліковано в рецензованому науковому журналі, й автори підтверджують, що Інститут ніяк не впливав на збирання й аналіз даних або на написання дослідження.

Таким чином, якщо ми і помічаємо потребу сходити в туалет після горнятка кави, не варто порівнювати це з ситуацією, коли ми не п'ємо зовсім. Бо якщо замість горнятка чаю або кави випити склянку води, то, ймовірно, ефект буде таким же.

Клаудиія Хаммонд


+2
396
RSS
14:32
+2
_пиячимо Ще один «кавовий» міф!.. _сміюсь
19:44
+2
Чи є в Україні рослини, які могли б замінити каву та чай?
В якому сенсі? _здивований Ти на цикорій натякаєш, чи що?..

Випадкові Дописи