УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

​Астрономи знайшли Соляріс

​Астрономи знайшли Соляріс
Джерело матеріалу:

Вигадуючи планету-океан, Станіслав Лем немов би заглядав в майбутнє. Тобто, в наше теперішнє.

Вчені продовжують, нехай і дуже дистанційне, але все ж вдумливе дослідження планети Проксими Центавра Б (Proxima Centauri b), яка була недавно виявлена поряд з найближчою до Сонця зіркою — Проксіма Центавра. До неї трохи більше 4 світлових років. Мета — зрозуміти, чи може «сестра Землі», як називають відкриту планету, підтримувати життя. Наскільки вона нам рідна?

І ось недавно обнадіяли фахівці Національного центру наукових досліджень Франції (Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS) — конкретно вчені з астрофізичної лабораторії в Марселі (Marseille Astrophysics Laboratory). Вони вирахували найбільш ймовірні розміри «сестри» і прикинули її будову. Висновок: Proxima Centauri b — це планета-океан, суцільно покрита водою. Натуральний «Солярис». Глибина океану жахлива за земними мірками — приблизно 200 кілометрів.

З обчислень французів слід, що радіус Proxima Centauri b становить від 0,9 до 1,4 земного. Тобто, планета може бути, як меншою за нашу, так і більшою. У першому випадку — при радіусі в 5990 кілометрів — за своєю будовою вона повинна бути схожа на Меркурій — мати дуже велике металеве ядро і щільні надра. Води на ній — 0,05 відсотка від маси. Це навіть більше, ніж на Землі, де води 0,02 відсотка.

Океан на всю планету «з'являється» в другому випадку — при радіусі 8920 кілометрів. Надра «стають» менш щільними, а частка води зростає аж до 50 відсотків від маси планети. Що відповідає шару в 200 кілометрів.

Будова Proxima b. Зліва: діаметр менший від земного, маса ядра 65 відсотків від загальної. В центрі: наша Земля, ядро — 35 відсотків від маси. Справа: радіус більший від земного, мантія — 50 відсотків від маси планети, зверху — глибокий океан.

До речі, Станіслав Лем — автор легендарного «Соляріса» — майже вгадав розмір планети-океану. Діаметр його Соляріса був 1,2 земного.

Вчені вважають, що обидві планети — і маленька, і велика — мають атмосферу, яку можна порівняти за товщиною з земною. А це підвищує шанси на те, що на Proxima Centauri b має хоч якесь життя.

Можливість існування величезного океану на Proxima Centauri b змушує інакше поставитися до твору Станіслава Лема. Раптом він виявиться не фантастичним, а пророчим? Справді, якщо реально існує планета, вся вкрита океаном, то чому б йому не бути розумним?

Так художники зображували Proxima Centauri b, коли її тільки виявили: одні камені.

Схоже, що правильніше зображена Proxima Centauri b ось так: одна вода.

ДОВІДКА КП

Від зорі до зорі

Proxima Centauri b виявили астрономи Європейської Південної обсерваторії (European Southern Observatory — ESO). Про що доповіли 24 серпня 2016 року на спеціальній прес-конференції, яка пройшла в головному офісі обсерваторії під Мюнхеном, випустили відповідний прес-реліз під назвою Planet Found in Habitable Zone Around Nearest Star. І опублікували результати свого дослідження в журналі Nature: A terrestrial planet candidate in a temperate orbit around Proxima Centauri.

Як запевнив тоді один з керівників величезного дослідницького колективу Гільем Англад-Ескудо (Guillem Anglada-Escude) з університету королеви Марії в Лондоні (Queen Mary University of London, London, UK), можна не сумніватися: планета дійсно існує. Шансів, що астрономи помилилися — один на 10 мільйонів.

Те, що найближча до Сонця зірка не самотня, вдалося дізнатися головним чином завдяки приладу HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) — високоточному шукачеві планет, як його називають. Прилад виявляє їх, вловлюючи тремтіння зірки, викликане гравітаційним впливом об'єктів, що знаходяться на її орбіті. Тремтить і Проксима Центавра — астрономи кілька місяців стежили за її коливаннями, перевіряли отримані дані. У підсумку, як з'ясувалося, зірка «метається» то в одну, то в іншу сторону зі швидкістю 5 кілометрів на годину. З розрахунків вийшло, що турбує її всього одна планета, яку назвали Proxima Centauri b. Або просто Proxima b.

Proxima Centauri найближча до Сонячній системі зірка.

Більш-менш достовірно відомо: Proxima b — кам'яниста, землеподібна планета. Вона всього на 30 відсотків важча за нашу. Proxima b обертається по круговій орбіті, роблячи один оберт за 11,2 земних діб. Планета така стрімка в своєму бігу по орбіті, тому що розташована дуже близько до своєї зірки Проксима Центавра — приблизно в 20 разів ближче, ніж Земля до Сонця. При цьому Proxima b знаходиться в зоні придатній для життя — тобто, розташовується на такій відстані від своєї зірки, де не дуже жарко, і не зовсім вже холодно. І де вода може бути присутня в рідкому вигляді.

Proxima Centauri b знаходиться в зоні життя — їй комфортно біля своєї зірки. Як нам біля Сонця.

Проксима Центавра (α Centauri C, GL 551, HIP 70890) — Червоний карлик, діаметр якого трохи більший, ніж у нашого Юпітера. Світла ця зірка дає всього 0,15 відсотка від сонячного. Важить приблизно в 10 разів менше, ніж Сонце. Але Proxima b знаходиться дуже близько до свого Червоного карлика — всього в 7,5 мільйона кілометрів від нього. Тому тепла, яке планета отримує від карлика — це 66 відсотків від того, що дає нам наше Сонце, цілком вистачає, щоб грітися, але не перегріватися.

Від того, що Червоний карлик розташований близько, він виглядає на небосхилі Proxima b більшим, ніж наше Сонце.

Зірка Proxima Centauri менше Сонця, але виглядає на небосхилі крупніше.

З приводу температури на поверхні Proxima b є тільки прикидки, які дають сильний розкид. За оптимістичними прогнозами, тут може бути до 30 градусів Цельсія.

Proxima b знаходиться в межах людської досяжності — до неї трохи більше 4 світлових років. Коли-небудь можна навіть долетіти. Це залишає шанси безпосередньо виявити на Proxima b життя. А дистанційно таке може трапитися набагато раніше — за допомогою телескопів нового покоління. Їх вже споруджують.

+2
433
RSS
00:42
+2
_чудово Ось вам і реальність фантастики!!! _чудово
00:47
+1
Лишається встановити єдине: чи є океан на Proxima Centauri b розумним?!
_стежу
Бо планета-океан Соляріс таки був розумним… хоч і з дитячим рівнем розуму!..
Я тому й поставила на Світочі ці статті з Комсомолки. Бо дають поживу для роздумів. Всесвіт стає ближчим. Те, що колись було вигадкою, зараз стає реальністю. _браво
00:52
+2
Можливість існування величезного океану на Proxima Centauri b змушує інакше поставитися до твору Станіслава Лема. Раптом він виявиться не фантастичним, а пророчим?

А оце написав справжній дурко! Адже прогностика — це один з різновидів фантастики в широкому розумінні…
_вибачаюсь
Отож роман Лема всього лише доведеться (якщо знайдемо розумний океан) перекваліфікувати з НФ у прогностичний… А під кінець життя Лем саме і просив вважати його не фантастом, а прогностиком!..
08:57
+1
Відстань до найближчої зірки до 4 світлових років. А розміри планети не вдалося точно поміряти. Суцільний океан на поверхні планети і такий глибокий — це лише догадки.
09:03 (відредаговано)
+1
Космос — це:
— вакуум;
— -273 град Цельсія;
— відстані між зірками вимірюються світловими роками;
— страшна радіація+
Все це, мабуть, зроблено Творцем для того, щоб люди не могли подорожувати космосом ТІЛЕСНО. А як тоді?
Так, Як літає Душа!

Випадкові Дописи