УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Бабина яма

Бабина яма
Джерело матеріалу:

Кілька поколінь без чоловіків


Для того, щоб запросити чоловіка у відносини, для нього потрібно звільнити місце.


Є такі сім'ї, в яких живуть самі лише жінки. Навіть назва є у них є своєрідні — «жіноче царство», «бабина яма». Живуть разом прабабуся, бабуся, мама і дочка. І жодного чоловіка. Виникає закономірне питання, а як же діти з'явилися?

«Бабине царство»: сім'я без чоловіків

І з'ясовується при уважному огляді, бесіді й тестуванні, що чоловіки в цій сім'ї були, але дуже швидко кудись поділися. Або спивалися, або божеволіли, або були лежачими хворими (тягарем для жінок), або билися і конфліктували. Спогади про чоловіків або дуже вбогі, або дуже сумні.

На запитання: «Бабуся з дідусем розлучилася після народження мами, а що ви про дідуся знаєте? Він живий-здоровий? Як у нього справи?» — виразної відповіді не надходить.

«Сліди загубилися...», «Двадцять років батька не бачила і бачити не хочу...», або що найсумніше — «Дуже хочу побачитися з батьком, але мама стоїть на смерть і не говорить, хто він, і де він зараз живе… Відповідає, що мені так краще буде...»

Запити жінок з «бабиної ями, які прийшли на терапію, приблизно схожі: «Чоловіки навколо, які цікавляться мною, або зовсім ніякі, нецікаві, а іноді навіть відразливі (наркомани, алкоголіки та ін.). А ті чоловіки, які цікаві, всі вже одружені чи дуже далеко. А мені вже 35 років. Допоможіть налагодити особисте життя».

Десятирічний досвід роботи в методі системної розстановки говорить про декілька поширених системних причинах «бабиної ями». Перерахуємо їх.


В роду є епізод, коли палко коханий чоловік покинув жінку, залишив її з дітьми на руках, прирік на самотність і необхідність виживати самостійно без його підтримки і допомоги.

Варіанти:

 • Пішов на війну і не повернувся (загинув, пропав безвісти)
 • Пішов до іншої жінки
 • Захворів і раптово помер (став жертвою нещасного випадку)

Наслідки такої ситуації: жінки навчилися жити і виживати самі, й базове почуття до чоловіків — недовіра. «Чоловік може зникнути в будь-який момент. Сподівайся тільки на себе», — передають старші жінки молодшим з покоління в покоління.

Системне рішення:

Побачити в розстановці початковий епізод зі зникненням чоловіка, визнати право цього чоловіка на гідне місце в сімейній системі, визнати право жінки з минулого на її почуття.

Тілесно-образне підкріплення

 • Знаки поваги і вдячності чоловікові: «Ти наш».
 • Знаки співчуття, поваги і передачі важкого досвіду і переконань жінці з минулого.

Результат: Жінці, яка прийшла на розстановку, більше не треба буде повторювати долю жінки-предка, з усіма її важкими почуттями. Чоловікові, якого знайде жінка-клієнт, не треба буде повторювати долю зниклого чоловіка. Цикл відтворення негативного сценарію припиниться.


В історії роду є епізод, коли чоловік ставився до жінки безвідповідально і жорстоко (бив, зраджував, пив, програвав майно в азартних іграх і завдавав інших страждань). 

Безвихідь, спустошеність і безнадія — це ті почуття які переповнювали таких жінок, а виходу цим почуттям жінки не давали, витісняли. І вони, як кумулятивна естафетна паличка, дійшли до нащадків, обростаючи новими міфічними подробицями.

Наслідки такої ситуації: жінки-нащадки, відтворюючи витиснені почуття жінок-предків, теж замкнули свої почуття любові в скриню, стали «мертвими», «сплячими» або «агресивними». Навчилися злитися на чоловіків заочно. «Чоловік може з тобою зробити все, що йому спаде на думку. Ти повинна вміти захищатися. Сподівайся тільки на себе», — передають старші жінки молодшим з покоління в покоління.

Системне рішення:

Побачити в розстановці початковий епізод з жорстокістю і безвідповідальністю чоловіка, визнати право цього чоловіка на гідне місце в сімейній системі, визнати право жінки з минулого на її почуття, визнати негативні факти з минулого як відповідальність їх обох. У багатьох подібних випадках першопричиною зрад і жорстокості з боку чоловіка було те, що одружилася пара не по любові, а з примусу батьків. Отож і опинилися обидва в «символічній в'язниці шлюбу», як в клітці. І кожен це страждання, цю несвободу — «насильно милим не будеш», — висловлював по-своєму.

Тілесно-образне підкріплення

 • Знаки поваги і вдячності чоловікові: «Ти наш. Я тобі не суддя. Твій досвід залишаю твоєму часу».
 • Знаки співчуття, поваги і передача важкого досвіду, почуттів і переконань жінці з минулого: «Я твою долю поважаю, і повторювати її не стану. Буду жити з чоловіком так, як у нас двох вийде».

Результат: Клієнтці більше не треба буде повторювати страждання жінки з минулого і, відповідно, не треба буде тримати потенційних наречених на дистанції гарматного пострілу. Чоловікові, якого знайде для глибоких відносин жінка-клієнт, не треба буде повторювати долю «тюремника в сімейній в'язниці». Відтворювати негативний сценарій і повторювати негативні почуття більше не треба буде нікому.


В історії роду є епізод, коли сімейна пара — чоловік і жінка, — які не впоралася з якимсь дуже сильним болем в своєму спільному проживанні. Дуже часто таким нестерпним болем для обох стає смерть дитини, або невиліковна хвороба чоловіка, який стає замість годувальника тягарем, або коли репресії торкнулися обох осіб подружжя (через чоловіка постраждала вся сім'я).

Наслідки такої ситуації: «Відносини з чоловіком можуть принести великий біль. Такий біль, що краще і не починати ніяких довгострокових відносин, ніж відчувати такі страждання. Бути однією — спокійніше і безпечніше», — передають старші жінки молодшим з покоління в покоління.

Системне рішення:

Побачити в розстановці початковий епізод з нестерпним болем і стражданнями, які торкнулися обох осіб подружжя, визнати негативні факти з минулого як долю їх обох, визнати їхнє право на всю гаму їхніх почуттів. Нікого не засуджувати. І чітко сфокусуватися на відмінностях тимчасового контексту.

Тілесно-образне підкріплення

 • Знаки поваги і вдячності подружжю: «Ви — дуже гідна пара. Ви жили тоді. І часи були важкі. Я живу зараз. Зараз часи інші. Ваш важкий досвід повторювати не буду. З великою повагою до ваших почуттів ваш досвід залишаю вашому часу».

Результат: Клієнтці, коли вона створить відносини, більше не треба буде разом з чоловіком повторювати страждання з минулого. Чоловікові не треба буде втрачати гроші, статус. Діти будуть здорові. Відтворення негативного сценарію і важких почуттів більше не матиме потреби.


Звісно, ситуацій таких набагато більше. І заплутаність зв'язків і доль іноді просто неймовірна. Але є й хороша новина.

Системна розстановка — вельми наочний метод для розгадування таких сімейних ребусів. Дуже багато що стає зрозуміло з точки зору причинно-наслідкових зв'язків. Але кожному такому клієнтові потрібно напрацювати позитивний досвід взаємодії з чоловіками, напрацювати нові навички поведінки, яких в родині не було, а для цього потрібна триваліша терапія.

Юрій Карпенков

+2
788
RSS
16:17
+2
Ще раз про метод розстановок.
23:24
+1
А й справді є такі чисто жіночі родини. А де ж їхні сини ділися?
23:58 (відредаговано)
Все сказано в статті:

Варіанти:
 • Пішов на війну і не повернувся (загинув, пропав безвісти)
 • Пішов до іншої жінки
 • Захворів і раптово помер (став жертвою нещасного випадку)

Або спився. Або забомжував…

Випадкові Дописи