Як самому стати детектором брехні? Поради від колишнього агента ЦРУ

Як самому стати детектором брехні? Поради від колишнього агента ЦРУ
Джерело матеріалу:

«Взагалі-то, людські істоти — жахливі брехуни. Такими нас створила природа. Нейронними зв’язками в нашому мозку думки мчать із шаленою швидкістю, але висловлюючи явну брехню, ми все одно виказуємо себе. Ці натяки майже непомітні, але розрізнити їх все-таки можливо», — пише Джейсон Хансон в своїй книзі «Захисти себе за методикою спецслужб». Ми вибрали для вас поради щодо того, як розпізнати навіть найбільш вправного брехуна.


Перші три-п’ять секунд

Як я вже згадував, якщо людина має намір збрехати, це можна помітити по її поведінці в перші три-п’ять секунд після того, як ви задали своє питання. Брехун може почати заїкатися, запинатися на перших словах, не спромогтися логічно викласти свою історію, тупцювати на якихось подробицях, деталях. Це відбувається тому, що нашому мозку потрібен час, щоб спорудити відповідну брехню. Наприклад, [коли] ви запитуєте працівника: «Ви знаєте, хто взяв гроші з каси?» — зверніть особливу увагу на те, як поводиться цей працівник в перші три-п’ять секунд після того, як ви його запитали.


Непряма відповідь

Той, хто намагається вас обдурити, ніколи не відповість на ваше запитання прямо. Наприклад, почне перераховувати, чому йому слід вірити. Згадає всі добрі справи, які він колись зробив: яким чудовим бойскаутом він колись був, як він працює волонтером і допомагає бездомним… Все це, звісно, чудово, але не замінює собою правди. Чесна людина просто відповість на запитання, а не розповідатиме про свої здобутки й досягнення.


Релігія

Звання «Орла», отримане, коли він був бойскаутом, аж ніяк не передбачає абсолютної чесності, як [і] той факт, що людина твердить про свою релігійність, не означає, що їй можна довіряти із заплющеними очима. Дуже часто брехуни, намагаючись вас в чомусь переконати, підкреслюють свою приналежність до якоїсь церкви. Після того як в телешоу Даймонда Джона «Басейн з акулами» (під час якого бізнесмени-початківці виступають зі своїми пропозиціями і укладають угоди) мені вдалося укласти угоду, до мене з різноманітними пропозиціями звернулася маса людей. Я попросив одного з них показати мені його бізнес-план і калькуляцію, на що він відповів: «Джейсоне, я християнин. Мені можна довіряти». Для мене це був сигнал тривоги.


Ноги

Багато хто вважає, що зловити людину на брехні можна, якщо уважно стежити за виразом її обличчя — як воно раптом змінюється, як рухаються очі, губи: це, мовляв, можна вважати явними ознаками брехні. Але насправді ноги виказують куди більше інформації, ніж обличчя. Якщо ви сидите поруч з людиною і вона, відповідаючи на ваше запитання, раптом починає мимовільно смикати ногою, це, найшвидше, означає, що вона бреше. Іншими словами, якщо під час відповіді на прості, незначущі запитання ноги співрозмовника перебувають у спокої, а на запитання «Куди поділися гроші?» він раптом починає міняти їх місцями, постукувати підошвою, це, найшвидше, означає, що відповідь він дає неправдиву. Ноги взагалі зраджують нас дуже часто. Наприклад, вони вказують напрямок, в якому людина має намір вирушити. Якщо ви розмовляєте з кимсь на вечірці, а ступні співрозмовника вказують на двері, це означає, що він вже думає про те, як би піти.

Працівників митниці вчать спостерігати за ногами. Той, кому нема чого приховувати, під час розмови з митником в аеропорту не тільки на нього дивиться — його ступні також обернені до митника. Якщо людина спокійно і легко базікає з митником, але його ступні обернені до виходу, митник може запідозрити, що справа нечиста: цілком можливо, при ньому є наркотики або якісь інші заборонені до провезення речі.


«На місці, фігура, замри»

Бачили, як черепаха втягує голову в панцир? Так і людина, яка відчуває провину, намагається рухатися якомога менше, завмерти. Це одна з найяскравіших ознак того, що людина вас піддурює. Я багато літаю і якось в польоті відчув жахливий запах — хтось випустив гази, та вельми багато. Я почав озиратися — хто міг таке зробити? Ті, хто сидів поруч, теж почали крутити головами, і тільки одна людина, що сиділа ліворуч на ряд попереду, немов завмерла. І я відразу зрозумів, що це зробила саме вона.


Занадто щирий погляд

Багато хто впевнений, що брехуна виказують очі. Цілком ймовірно, та ознаки того, що вам брешуть, можуть бути зовсім не такими, як ви звикли вважати. Ви вважаєте, що якщо людина не дивиться вам в очі, якщо погляд її спрямований донизу, отже, вона говорить неправду — але у неї може бути безліч причин дивитися вниз! Наприклад, вас викликає начальник і вимогливим тоном запитує, куди поділися такі-то і такі-то файли. Ви абсолютно природно опустите очі — до цього вас змушує становище підлеглого, сама ситуація. Натомість облудник навмисно дивитиметься вимогливому начальнику прямо в очі, й це якраз відрізняється від нормальної людської поведінки в такій ситуації: брехун своїм прямим відкритим поглядом намагається переконати, що приховувати йому абсолютно нема чого.

Якось я відправився у відпустку за кордон. Тоді я ще працював у ЦРУ, але, природно, нікому про це не повідомляв: якось дивно було б, якби я на паспортному контролі в зарубіжній країні на питання, де я працюю, весело повідомив, що я — агент ЦРУ. На стійці митного контролю мені задали безліч запитань, одне з них стосувалося і роботи. Я повідомив, що працюю в одному з вашингтонських музеїв охоронцем. Говорячи про це, я змушував себе не дивитися в очі митному офіцеру. Тобто поглядав, звісно, на нього, але час від часу відводив погляд і дивився вниз, щоб офіцер не запідозрив мене в брехні. Це спрацювало.


Гіперреакція

Людина, яку впіймали на брехні, часто реагує надто емоційно. Її завдання — пригнітити вас, змусити вас почуватися ніяково вже хоча б тому, що ви насмілилися в ньому засумніватися. Такою гіперреакцією вона домагається того, щоб у вас взагалі зникло бажання ставити будь-які запитання. Мене іноді запитують, як бути з невірними чоловіками. Наприклад, одна жінка, попорпавшись в стільниковому телефоні чоловіка, запідозрила його в зраді й запитала мене, як їй за ним простежити. При цьому вона була переконана, що насправді він їй вірний, оскільки у них все було в повному порядку. Я запропонував їй поговорити з чоловіком безпосередньо, розповісти про «докази», які вона знайшла, і подивитися, як він реагуватиме.

Наступного дня вона зателефонувала і радісно оголосила, що у чоловіка ніякої інтрижки на стороні немає — він був настільки обурений її припущенням, настільки засмучений через те, що вона йому не довіряє! А насправді це була дуже нехороша ознака! Якщо за вами немає ніяких гріхів, але дружина звинувачує вас у зраді, ви, найшвидше, навряд чи станете занадто бурхливо обурюватися, кричати і бити себе в груди. Ви поведетесь якось інакше. Та бідолашна жінка отримала докази зради чоловіка, про що я їй і сказав. Як потім з’ясувалося, я мав рацію, але вона досі не розуміє, як мені вдалося про це дізнатися. Коли хтось у відповідь на ваше запитання реагує аж надто гостро, знайте — цілком можливо, що ця людина вас піддурює.

+2
365
RSS
12:44
+1
Гарні поради психолога. Дякую, Тимуре. Брехня є породженням страху. Не бійся, то й не будеш брехати.
От тут я б посперечалася. З мого досвіду, найчастіше брешуть задля вигоди.
04:59
+1
А як і хто вставляє СХОЖІ ДОПИСИ? Може це робиться за ТЕГАМИ? Ще раз перечитав статтю. І ще раз дякую, друже.
Схожі статті добираються автоматично, це вже модератор забезпечив. Ймовірно, за тегами. Але не виключаю, що в момент публікації робиться експрес-контент-аналіз, з тексту вичленовуються ключові слова, а потім добираються схожі статті за аналогічними показниками матеріалів, розміщених на сайті. На рівні алгоритму принаймні я би робив саме таким чином.

Випадкові Дописи