УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Гра почесного патріарха

Гра почесного патріарха
Джерело матеріалу:

Філарет закликає Епіфанія «нічого не робити всередині церкви» без його згоди


Почесний патріарх Православної церкви України Філарет закликає предстоятеля ПЦУ Епіфанія «нічого не робити всередині церкви» без його згоди. Відповідне звернення Філарета є в розпорядженні Радіо Свобода.


За його словами, сьогодні в Українській православній церкві відбувається «розділення, двовладдя, яке може призвести до печальних наслідків». Він звинуватив Епіфанія у відмові від домовленостей під час об’єднавчого собору 15 грудня.

«Для того, щоб виправити положення, а його можливо виправити, треба виконувати ті домовленості, які було досягнуті перед собором в присутності президента [Петра] Порошенка і з архієреями. А це означає, що предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха. Патріарх головує на засіданнях священного синоду і на соборах УПЦ заради збереження єдності, її зростання і утвердження», – йдеться в заяві Філарета.

Він додав, що Київський патріархат не потрібно відновлювати, оскільки він «був, є і буде».

«Київський патріархат не треба відновлювати, бо він був, є і буде. Патріарх Філарет залишається діючим ієрархом. Він має свою єпархію – місто Київ, постійний член священного Синоду. А раз є діючий Патріарх, то є і Київський патріархат. УПЦ Київського патріархату залишається зареєстрованою в державних органах. Зокрема, зареєстрована Київська патріархія. Це означає, що юридично Київський патріархат продовжує існувати», – йдеться у зверненні.

У своїй заяві Філарет додає, що відмова від Київського патріархату була вимогою Вселенського патріархату для того, щоб провести об’єднавчий собор українських православних церков та отримати томос про автокефалію.

«Чому Вселенський патріарх вимагав відмови від статусу патріархату? Тому що Українська православна церква в статусі патріархату не може бути в складі Константинопольського патріархату. А треба було, щоб УПЦ теоретично стала частиною Константинопольського Патріархату. Що ми повинні були робити? Відмовитись від теоретичного входу в Константинопольський Патріархат? Тоді Вселенський патріарх не мав би канонічного права надавати не своїй частині церкви томос. Для отримання томосу треба спочатку стати Київською митрополією в складі Константинопольського патріархату», – йдеться у зверненні.

Філарет зазначив, що по цій причині Вселенський патріарх просив і ставив умову, щоб «я не висував свою кандидатуру на посаду предстоятеля, а митрополит Емануїл – голова собору, щоб я не одягав патріаршого куколя на соборі».

«Тому наша відмова від статусу патріархату була чисто ситуативною. Відмінити рішення про створення Київського патріархату може тільки помісний собор цієї церкви, який створив Київський патріархат. Такого собору не було. Значить, Київський патріархат залишається, він продовжує діяти, тим більше, що він зареєстрований в державних органах», – йдеться в заяві патріарха.

«Нам можуть заперечити, що відмова від статусу Патріархату була на Помісному соборі у святої Софії 15 грудня 2018 року. Так! На Помісному соборі, але цей собор був не Української автокефальної церкви, а собор Київської митрополії в складі Константинопольського патріархату», – додає Філарет.

Він зазначив, що чинний президент Петро Порошенко відіграв велику роль в отриманні томосу.

«Але нині Порошенко відступив від обіцяних домовленостей і фактично дав згоду на ліквідацію Київського патріархату», – йдеться у зверненні Філарета.

Він також відкинув звинувачення у владолюбстві та авторитарності.

«Якби я служив церкві заради влади, то я міг би стати московським патріархом. Але молився Богу, щоб на мені звершилась його воля, і я не став московським патріархом», – зазначив Філарет.

Він додав, що без Київського патріархату «не було б і мови про томос».

«Я служив, служу і буду служити Богу і Церкві до кінця мого життя, хоч моя твердість, цілеспрямованість і наполегливість багатьма сприймається як владолюбство і амбіціозність. Але ніхто не може заперечити, що результатом є Київський Патріархат. Якби його не було, то не було б і мови про Томос, бо не було б кому давати. Це бачать не тільки церковні діячі, а й світські, і такі як новообраний президент України Володимир Зеленський і бізнесмен Ігор Коломойський та інші», – йдеться в заяві.


Між тим, згідно з повідомленням ВВС, на запрошення поческого патріарха Філарета 14 травня 2019 року приїхали лише четверо:

  • архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент;
  • митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф;
  • вікарій останнього Петро;
  • єпископ Адріан.

І це з більш ніж 60 запрошених!.. І всі вони — з колишніх приходів УПЦ КП на території Російської Федерації або анексованого Криму...


І наостанок. Предстоятель Православної церкви України Епіфаній заявив:

«Розколу в Українській православній церкві немає і не буде. Кожен ієрарх має певні думки, але ми маємо спільно будувати майбутнє в єдиній помісній Українській православній церкві»


UPD

Філарет формує нові правила

Заяви колишнього глави УПЦ КП про те, що Київський патріархат насправді продовжує існувати, дивна історія зі збором ієрархів розпущеної церкви без запрошення митрополита ПЦУ тільки на перший погляд можуть здатися сторонньому спостерігачеві боротьбою церковних амбіцій

Насправді це сигнали системної кризи, який буде з кожним днем посилюватися і охоплювати нові і нові сфери державного та суспільного існування.

Ні для кого не є секретом, що Філарет не був задоволений компромісом, результатом якого стала поява канонічної Православної церкви України. Не задоволений насамперед з двох причин. Перша — тому що завжди вважав, що керувати цією церквою може тільки він і ніхто інший. І друга — бо не був задоволений запропонованим Константинополем церковним статутом, який значно відрізнявся від звичного, московського. Досвідчений церковний політик, Філарет робив все можливе, щоб відстояти свої позиції — але змушений був змиритися з компромісом ще й тому, що на цьому наполягала влада. За великим рахунком, якби не та робота, яка була проведена Петром Порошенком і його адміністрацією, історія з автокефалією закінчилася б такою ж поразкою, якою вона завершилася за Віктора Ющенка.

Президент зробив все, щоб «задобрити» роздратованого церковника — саме Філарет був названий батьком нової канонічної церкви, йому було присвоєно звання Героя України і неіснуючий в статуті ПЦУ титул почесного патріарха. Але Філарет тому і Філарет, що перші секретарі ЦК і президенти приходять і йдуть, а він залишається.

Тепер, коли нового українського президента та багатьох його виборців взагалі не цікавить питання самостійної церкви та української ідентичності, можна хоча б спробувати відмовитися від компромісу, повернути собі владу, переписати статут, знову перетворити церковне керівництво на «політбюро» — тобто зробити все те, чого не можна було зробити за попереднього голови держави. І я зовсім не виключаю, що у Філарета все вийде, як виходило досі — нехай навіть ціною нового церковного розколу і маргіналізації, якщо не зникнення, української канонічної церкви. Філарет у своєму вмінні вибудовувати церкву під власні інтереси не раз перегравав сам себе — переграє і цього разу.

Справа, звичайно, не в цьому видатному церковному політикові, а в політичному процесі як такому. Багато хто навіть не уявляє собі його складності і філіграності, не розуміє, скільки перешкод потрібно подолати для вирішення навіть найпростішого питання, як особиста щоденна залученість і самого президента і його співробітників потрібна для ухвалення цілої низки рішень. І як просто все зруйнувати навіть не якимись невмілими діями, а просто невтручанням у процеси. І, звичайно ж, це стосується не лише церкви. Церква — окремий випадок. Просто у Філарета — блискуча інтуїція, він одним з перших зрозумів, що тепер можна. А вже за кілька тижнів це зрозуміють і люди без будь-якої інтуїції.

І тоді на очах наших здивованих співвітчизників будуть повертатися на карти імена радянських героїв, ухвалюватися реваншистські судові рішення, програватися міжнародні судові процеси, пригальмовуватися фінансові кредити. Зовсім не тому, що новий президент буде робити якісь неправильні заяви або тиснути на суди. Ні, заяви будуть правильними, тиску ніякого не буде, ніхто у владі просто не буде розуміти, за яку «ниточку» треба смикати в тому чи іншому випадку. І «ниточки» смикатимуться дуже різними людьми у дуже різних напрямках — як зараз у церковних справах. А після парламентських виборів цей хаос тільки посилиться, тому що президент або отримає контроль над таким самим дезорієнтованим урядом, або втягнеться у конфлікт з новим депутатським корпусом і кабінетом міністрів.

В такому хаосі сформуються абсолютно нові правила гри, в якій перемагатиме той, хто атакує першим, не замислюючись про довгострокові наслідки своїх дій, намагаючись захистити свої інтереси за будь-яку ціну і на короткій дистанції. Філарет до формування таких правил уже приступив.

Віталій Портніков

+2
403
RSS
00:44
+2
Кілька днів тому в міні0дописі "Вперед назад до УПЦ КП?!" розповідалося про неоднозначну ситуацію, що виникла всередині Православної церкви України. Тоді підкреслювалося, що через брак інформації робити будь-які висновки ще зарано. В нинішньому матеріалі позиція «бунтівника» Філарета розкрита значно ширше. Читайте й оцінюйте!
_ангел _ангел _ангел
06:26
+2
Філарету 90. Він Почесний Патріарх. Герой України. А вгомонитися не може. Із 60 запрошених єпископів приїхало 4. Це його повна поразка. А дика розкольницька поведінка пояснюється старечими проблемами. От хочеться йому покерувати, попризначати. Шкода, що він відійде розкольником. Це все на користь Москві.
08:18
+2
Зробив важливе оновлення — в UPD додав статтю Віталія Портнікова «Філарет формує нові правила», оприлюднену на Еспресо.TV. Суть в тому, що витівка Філарета — це лише «перший дзвіночок». А далі ще буде… зовсім в інших сферах! Причому тотально.
10:51 (відредаговано)
+3
Як на мене то у Філарета вже старчєскій маразд, вгомонився б вже! Гординя — один з найбільших гріхів, а йому не знається. Як УНКЦ і Любомир Гузар зробив? Передав святу справу молодому Святославу Шевчуку і повністю відійшов від справ, надаючи можливість молодому поколінню реалізуватись
Отож бо! _чудово Моя мама теж завжди Гузара за приклад ставить.
Згадався Гоголь і його геніальне:
02:12
+1
Предстоятель Православної Церкви України Епіфаній 29 травня підписав указ, яким вкотре нагадав, що діяльність ліквідованої Української Православної Церкви Київського Патріархату — шляхом об'єднання і приєднання до створюваної ПЦУ — є незаконною.

Випадкові Дописи