УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Як стати режисером свого життя?

Як стати режисером свого життя?
Джерело матеріалу:

Чи є у людини справжня свобода вибору в думках і діях, або всі сценарії пише підсвідомість? Що перемагає: воля чи система цінностей?


Ніхто не стане сперечатися з тим, що у кожної події, що відбувається зараз, є одна або декілька причин в минулому. З іншого боку, у нас є відчуття, що ми можемо діяти довільно, так, як захочемо. На стику цих двох уявлень виникає головне питання: якщо у дій є причина, чи означає це, що поведінка ними зумовлена, а відчуття свободи волі в такому випадку виявляється ілюзією?


Проведемо уявний експеримент. Людину змушують здійснити аморальний вчинок, приставивши до скроні револьвер. Якщо їй дороге життя, то вибору у неї нема, вірно? Свобода передбачає альтернативу — можливість вчинити інакше, ніж в єдиний спосіб.

Ви можете заперечити, що наш герой все одно міг зробити вибір — погодитися на летальний результат. Такий вибір можливий, але для нього необхідні дуже вагомі підстави. Іншими словами, вибір визначатиметься тими цінностями, якими керується герой.

  • Ми можемо зробити вибір в рамках своєї системи цінностей, але не вільні у виборі самої системи. 

І в цьому цікавий психологічний парадокс. Для свободи вибору нам необхідні альтернативи. Але що робити, якщо система цінностей відмовляє нам у цьому?

Людську свідомість можна уявити як кіно, яке ми дивимося у внутрішньому просторі. В рамках свідомості ми бачимо вже готову картину — ту, яку для нас підготувала команда режисерів, сценаристів та операторів. Ми не маємо уявлення про процес зйомок, бюджет фільму і кастинг героїв.

Чим може допомогти психотерапія? Тим, що клієнт пізнає себе, навчиться визнавати свої потреби

Можемо дивитися ліворуч чи праворуч, слухати музику або розмовляти з сусідом. У цій метафорі фільм належатиме нашому свідомому досвіду, а його зйомки — несвідомому.

Вибори, які ми робимо, в багатьох випадках виявляються вимушеними, оскільки їхні причини лежать поза межами нашої можливості їх усвідомлювати.

На психологічній мові це називається «потрапити в злиття зі своєю моделлю світу». Наприклад, так працює передача сімейних сценаріїв через покоління. Неусвідомлювані емоції, пов'язані з відносинами між родичами, створюють напругу, яка призводить до уникнення певних тем. Припустимо, під забороною секс. Будь-які відносини обговорюються так, немов між їхніми учасниками є почуття, але немає фізичних контактів. Тому, хто живе в такій системі, буде складно усвідомлювати свої сексуальні потреби. І ймовірно, ці незадоволені потреби штовхатимуть його на вчинки, які він вважатиме поганими.

Чим може допомогти психотерапія? Тим, що клієнт пізнає себе, навчиться визнавати свої потреби, усвідомить репресивний характер неактуальних для нього захисних механізмів.

Метафорично це означає, що він зможе перейти в інший зал і перестати дивитися трилери, які його лякають. Іншими словами, він зможе рухатися в бік усвідомлення того, що визначає його вибір.

+1
388
RSS
03:36
+2
_наляканий Ми вільні… в поневоленні!.. _наляканий
21:03
+2
Ми вільні їхати по рейках. А хочеться ж іноді і в ліс, і в яр…

Випадкові Дописи