Зламати сценарій токсичних відносин

Зламати сценарій токсичних відносин
Джерело матеріалу:

Як зламати сценарій відносин, що змушує нас страждати?


Історії змінюються, але суть залишається та ж сама — герої чи героїні чергового роману не роблять наше життя ні щасливішим, ані стабільнішим, зате змушують страждати. Якщо ми постійно обираємо саме таких партнерів, то, найшвидше, потрапили в залежність від певного типу відносин, говорить психолог Сьюзан Даггіс-Уайт.


Дослідження головного мозку показують, що залежність від будь-якого процесу, чи то від азартні ігри, чи то від безконтрольного поглинання їжі або нездорових відносин, впливає на нас за одним і тим самим принципом.

Спочатку задоволення починає міцно асоціюватися з певною дією. Пізніше ми намагаємося повернути собі відчуття блаженства, чого б нам це не коштувало. І якщо мозок зчитує стан руйнівного хаосу як найбажаніший, він наполегливо буде прагнути до нього знов і знов. Отак запускається колесо залежності, яке з часом лише набирає обертів.

Визнати залежність

Якщо ми постійно обираємо невідповідну людину, важливо розібратися, чому мозок визначає її як найбільш вдалого кандидата. Тільки-но ми усвідомлюємо ці причини, буде легше позбутися адикції й ніколи більше не потрапляти на її гачок. Можливо, це нагадує емоції, які ми пережили в дитинстві або в підлітковому віці.

  • Якщо нас тривалий час ігнорували і принижували, ми починаємо внутрішньо сприймати це як належне

Парадокс в тому, що мозок найбільш знайомі йому почуття й емоції одразу визначає як оптимальні та безпечні: навіть ті, які не робили нас щасливими. Мозок немовби вже провів «роботу над помилками», проаналізував значущі для нас відносини, запам'ятав сценарій і тепер відгукується тільки на зустрічі з тими, хто обіцяє повторення переживань, які з різних причин так йому сподобалися.

Якщо нас тривалий час ігнорували і принижували, ми, навіть не погоджуючись з таким станом справ, починаємо внутрішньо сприймати його як належний. Подумайте про те, що краще зустрітися з дискомфортом нових поведінкових звичок, ніж жити в ілюзії захищеності.

Ось чотири кроки, щоб допомогти мозку змінити стійкий стереотип:

  • 1. Згадайте все відносини, в яких ви не були щасливі. Будьте чесні з собою і постарайтеся проаналізувати, що саме здавалося вам таким привабливим в людях, з якими вам явно було не по дорозі.
  • 2. Якщо саме зараз ви перебуваєте в руйнівному для вас союзі, допоможе асоціація з сигаретою. Нереально кинути курити, поки ви точно знаєте, що в кишені вас спокушає пачка з нікотином. Ви ніколи не станете вільні, якщо не позбудетеся того, що повільно отруює ваше життя — чи то сигарети, або союзу з людиною. Подумайте про шляхи виходу з токсичних для вас відносин.
  • 3. Нагадайте собі про те, що ваші потреби не менш важливі, ніж потреби партнера. Добре б позначити їх на папері. Напевно ви хочете, щоб ваші бажання поважали, ваші слова чули, щоб вас цінували, про вас турбувалися, були вам вірні.
  • 4. Змінити потреби мозку, який вибірково реагує лише на ті відносини, в яких погано, не так просто. Однак його можна поступово перевчити. Якщо ви зустрічаєте нову людину, яку бачите своїм потенційним партнером, почніть ініціювати і відзначати — краще навіть записувати — ті епізоди, які не повторюють попередній досвід.
    Наприклад, ви сказали людині про те, що вас засмутило в її поведінці, не побоявшись її цим відлякати. Ви обговорили те, що сталося, і вона поставилася до цього з розумінням. У неї був важкий період, і ви підтримали її (на ділі або на словах). Вона не сприйняла це мовчки, а сказала вам, до чого їй важлива ваша участь.

Детокс відносин

Для того щоб відучити себе від згубної звички зачаровуватися людьми, які змушують страждати, буде потрібна дисципліна. Все схоже на програму позбавлення будь-якої іншої залежності. Наприклад, щоб побороти звичку заїдати стрес, важливо не тримати в холодильнику продукти, які сприяють зриву.

Точно так само необхідно звільнитися від будь-яких артефактів, пов'язаних з людиною, відносини з якою для вас руйнівні. Нехай хоча б на час будь-які нагадування про неї: фотографії, листування, пости в соціальних мережах — будуть прибрані з поля вашого зору.

  • Повністю відмовитися від того, що приносило нам задоволення, не так просто, навіть якщо ми усвідомлюємо шкоду, яку завдає залежність

Це свого роду психологічний і емоційний детокс для того, щоб звільнити внутрішній простір і почати заповнювати його іншими, здоровими радощами. Навіть якщо іноді залежність відвойовуватиме у вас простір, не коріть себе і просто повертайтеся на колишні позиції. Це теж природний етап звільнення від неї. Наприклад, ви знов почнете читати мейли колишнього або напишете повідомлення.

Відмовляючись від минулих звичок і нагадувань про нещасливі відносини, ви додаєте в життя більше радості й усвідомленості. Відновіть дружні стосунки з тими, хто був вам дорогий і цікавий, поверніться до тих занять, які вас по-справжньому захоплювали.

Наберіться терпіння

Якщо ви поговорите з людиною, яка колись була завзятим курцем, а потім кинула, вона, найшвидше, зізнається, що у неї й зараз бувають моменти, коли хочеться закурити. Повністю відмовитися від того, що приносить задоволення, не так просто, навіть якщо ми усвідомлюємо шкоду, яку завдає залежність.

На те, щоб перебудувати внутрішній механізм і почати впускати в життя тих, хто цього гідний, може піти не місяць і, можливо, навіть не рік. Дайте собі час, будьте чесні з собою і уважні, зустрічаючи нових людей, які стають вам цікавими.

Cьюзан Даггіс-Уайт —
професор психології Університету Північного Іллінойсу, коуч, письменниця й авторка блогу

+1
450
RSS
04:22
+2
По суті, це не стільки про токсичні відносини, скільки про самовдосконалення.
21:12
+2
Колесо залежностей. Точсичні люди і відносини. Виходить, що все треба, щоб вводити нас, час-від-часу, в умови різниці потенціалів.
Не без цього! _чудово

Випадкові Дописи