УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Нас привчили ламати себе

Нас привчили ламати себе
Джерело матеріалу:

З дитинства нас привчали, що себе потрібно ламати, щоб отримати необхідний результат. Воля, самодисципліна, чіткий розклад, ніяких послаблень. Але чи дійсно це — спосіб домогтися успіху і життєвих змін? Наш колумніст Ілля Латипов  про різні види насильства над собою і про те, до чого воно призводить.


Я знаю одну пастку, в яку потрапляють всі люди, які вирішили змінити себе. Вона лежить на поверхні, але настільки хитро влаштована, що повз неї ніхто з нас не пройде — обов'язково наступимо і заплутаємося.

Сама по собі ідея «змінити себе» або «змінити своє життя» прямо веде до цієї пастки. Береться до уваги найважливіша ланка, без якої всі зусилля підуть прахом — і ми в підсумку можемо опинитися в ще гіршому становищі, ніж були. Бажаючи змінити себе або життя, ми забуваємо замислитися над тим, як ми взаємодіємо із собою або зі світом. А від того, як ми це робимо, і залежить те, що відбуватиметься.

Для багатьох головний спосіб взаємодії з собою — насильство. З самого дитинства нас привчали, що себе потрібно ламати, щоб отримати необхідний результат. Воля, самодисципліна, ніяких послаблень. І що б ми не запропонували такій людині для розвитку, вона застосує насильство.

  • Насильство як спосіб контакту — безперервна війна з собою і з іншими

Йога? Я так закатруплю себе йогою, ігноруючи всі сигнали організму, що потім тиждень не вставатиму.

Потрібно ставити цілі й досягати їх? Зажену себе в хворобу, борючись за реалізацію одразу п'яти цілей.

Дітей потрібно виховувати ласкою? Запестити дітей до істерики і при цьому чавитимемо власні потреби і роздратування на дітей — не місце нашим почуттям в чудовому новому світі!

Насильство як спосіб контакту — безперервна війна з собою і з іншими. Ми стаємо схожими на людину, яка освоює різні інструменти, вміючи лише одне: забивати цвяхи. Вона і молотком битиме, і мікроскопом, і книгою, і каструлею. Бо нічого, крім забивання цвяхів, не знає. Якщо щось не виходитиме, вона почне забивати «цвяхи» в себе...

А ще є послух — один з різновидів насильства над собою. Він полягає в тому, що головне в житті — це сумлінне виконання інструкцій. Успадкована дитяча слухняність, тільки замість батьків тепер — бізнес-гуру, психологи, політики, журналісти...

  • Можна з такою люттю почати про себе піклуватися, що нікому не поздоровиться

Слова психолога про те, як важливо прояснювати в спілкуванні свої почуття, будуть при такому способі взаємодії сприйняті як наказ.

Не «важливо прояснювати», а «завжди прояснюй». І, обливаючись потом, ігноруючи свій страх, ми підемо з'ясовувати стосунки з усіма, з ким раніше боялися. Не виявивши в собі ще ніяких опор, ніякої підтримки, тільки на енергії послуху — і в підсумку звалюючись в депресію, руйнуючи і себе, і відносини. І караючи за провали себе: «Мені ж сказали, як правильно, — а я не зміг!» 

Інфантильно? Так. І безжально до себе.

Дуже рідко виявляється в нас інший спосіб взаємин із собою — турбота. Коли ти уважно вивчаєш себе, виявляєш сильні та слабкі сторони, вчишся з ними поводитися. Вчишся самопідтримці, а не «самопідгонці». Дбайливо, не поспішаючи — і ловлячи себе за руку, коли звичне насильство над собою рвонеться вперед. Бо можна ж із такою люттю почати про себе піклуватися, що нікому не поздоровиться.

І до речі: з появою турботи нерідко зникає бажання себе змінити.

Ілля Латипов,
гештальт-терапевт

+1
385
RSS
21:14
+1
Самоаналіз завжди актуальний!
13:08
+2
Як це розуміти: Можна з такою люттю піклуватися про себе. Піклування — це добро. Лють — це крайній вияв ненависті.
На жаль, можна…
_шкодую
Напишу в приваті.

Випадкові Дописи