Дивна дружба чи невдала капітуляція

Дивна дружба чи невдала капітуляція
Джерело матеріалу:

Сьогодні російські ЗМІ з помпою викладають як якусь святкову дату, річницю встановлення дипломатичних відносин з Болгарією. Як завжди, йдеться про братні народи, які півтори сотні років… і далі за затвердженим списком. Ми ж бо прекрасно знаємо, що таке «братні народи», у виконанні Москви, ось і болгар це стосувалося приблизно таким самим чином, просто деякі речі не заведено згадувати, а ми — згадаємо.

Російська імперія, а потім і совок, брали активну участь в обох Світових війнах. Як всі пам'ятають з будь-якого курсу історії, навіть совкової, Перша Світова війна була названа «імперіалістичною». Серед її фундаментальних причин називалися претензії кожної з країн-учасниць на переділ усталених кордонів метрополій і колоній, якими володіли імперії.

У всій цій ситуації дуже цікаво виглядають інтереси Російської імперії. Всі інші країни хотіли отримати кавалки або всю територію метрополій супротивників, плюс всі або частину заморських колоній. Особливо це було актуально для Німеччини, яка через історичні причини запізнилася до первинного колоніального переділу.

Але ось що цікаво, ніхто не хотів отримати російських територій. Цей гадючник нікого не цікавив в принципі, а жирних заморських колоній у імперії — не було. Єдине, за що можна було б буцатися — Маньчжурія, але звідти царя вибили японці десятьма роками раніше. І навпаки, імперія мала власні територіальні претензії в Європі. Зокрема, царю хотілося підім'яти під себе Балкани, але супер-призом був Константинополь і чорноморські протоки.

Якби все пішло за планом царя, то сьогодні ніякої Болгарії не було би в принципі, а була б імперія, яка якби захопила Константинополь, називала б себе Третім Римом задовго до Третього Райху. Але як відомо — не склалося. Тобто, на відміну від решти учасників війни, імперія виступала в ролі чистого агресора, оскільки у неї ніхто і нічого не збирався захоплювати.

Друга Світова війна перейшла в фазу німецько-совкової війни з листопада 1940 року, коли Славік Молотов прибув до Берліна й особисто висловив товаришеві Гітлеру вимоги Товариша Сталіна щодо… бажання отримати Балкани, Константинополь і чорноморські протоки! Тобто, Болгарія і в цьому розкладі мала б зникнути. Саме після від'їзду Молотова з Берліна, Гітлер підписав знамениту директиву №21 про введення в дію плану «Барабароса», який вже був готовий до того моменту. Загалом, війна стала неминучою після ультиматуму Сталіна, переданого через Молотова.

Приблизно так, насправді, виглядає «братерська дружба» з Болгарією, про що болгарам ніколи не варто забувати. Але є ще один епізод совково-болгарської дружби, який завжди залишається в тіні.

Приблизно 26-27 червня 1941 року, коли перший стратегічний ешелон совкових військ вже був розбитий і Вермахт перемелював останні ударні з'єднання совка, посланник Болгарії в Москві Стамінов був запрошений «секретарем Берії» на конфіденційну зустріч в ресторан «Арагві». Нібито, він був уповноважений найвищим керівництвом (Сталіним) зробити через Болгарію пропозицію Гітлерові про перемир'я. Тут була визнана помилка в частині непомірних вимог, висловлених в Берліні Молотовим, і на знак приязні та дружби, Сталін запропонував передати Гітлерові, що він готовий відмовитися від України, Білорусії та Прибалтики, і при цьому, він готовий розглянути зустрічні пропозиції товариша Гітлера саме в частини територіальних поступок.

Невідомо, наскільки далеко зайшла ця пропозиція і чи дійшла вона до Гітлера, але результат ми знаємо.

Загалом, якби в Берліні погодилися з пропозицією, то на Молотова чекав швидкий суд і розстріл за те, що він в Берліні від себе намолов зайвого, і в зв'язку з цим були б оформлені територіальні поступки. Саме з цієї причини, був використаний канал не МЗСівський, а беріївський. І в такому разі зрозуміло, чому Сталін настільки довго не звертався до громадян совка. Йому треба було знати, що говорити: або воюємо до кінця, або Молотов — сволота і зрадник, а його промова 22 червня — провокація, що призвела до війни.

Загалом, така ось дружба виходить. Хоча, іншої у Москви не було ніколи, немає і не буде надалі.

Автор — Anti-Colorados

+2
772
RSS
15:28
+2
Цікава версія! Принаймні вона пояснює дві речі:
— чому 22 червня до радянських людей звертався Молотов, а не Сталін;
— чому Сталін зробив це аж на початку липня.
16:46
+2
Гітлер і не думав відновлювати Українську державу: ми вас завоювали, а не визволили.
Це зрозуміло. В межах ІІІ Райху Україна була поділена на Райхскомісаріат Україна та Дистрикт Галичина. А за проголошення Української держави лідери ОУН(б) пішли за ґрати.

Випадкові Дописи