УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Як хлопці петралися

Як хлопці петралися
Джерело матеріалу:

На свято Петра і Павла в нашому селищі (Шкло, Яворівський район) ходили петрати. В дитинстві я ще застав цю традицію. Збиралися хлопці (без дівчат) і ще звечора перед святом ходили викопувати петранку. Це — викопана землі літера П кінцями на схід. Глибиною приблизно по коліно, щоб можна було сісти по периметру. Розмір підбирали так, щоб розмістився весь гурт парубків, які збиралися петрати. Внутрішній простір по периметру літери використовувався як стіл. Посередині вирізали хрест. Місце вибирали на пасовищі, де випасали корів. Деякі компанії, після того, як викопали петранку, залишалися наніч. Інші — розходилися по домам і приходить зі сходом сонця. Кожен приносив з дому наїдки. Робили загальний стіл і снідали. «Коронною стравою» була кукурузка — так називали вишні, які були щільно прив'язані ниткою за кінчики вздовж палиці, нагадуючи гігантську кукурудзу.

Що цікаво, що хлопці з сусідніх селищ такої традиції не мали. А від інших чув, що роблять схоже на Івана Купала, але викопують в землі літеру О.

Поділіться в коментарях які цікаві традиції ви застали у своєму дитинстві.

+3
367
RSS
У мене в дитинстві не було «села» та й тепер нема нікого на селі. Тому всі народні звичаї я знаю слабенько, а про такий чую вперше.
13:32
+3
Агааааа!!! От що означає дієслово «петратися»!.. Я чув, як його вживали в значенні «робиш щось занадто повільно». Тепер знатиму, що це насправді, дякую! _чудово
То напевно було «порпатися», а не «петратися». А «петратися» — це брати участь в спеціальній гостині на свято Петра і Павла.
Ні, було сказано саме так: "І чого це ти досі петраєшся?!" _вибачаюсь
P.S.

Деякі компанії, після того, як викопали петранку, залишалися наніч. Інші — розходилися по домам і приходить зі сходом сонця.

Можливо, те значення слова «петраєшся», про яке я написав у попередньому каменті:

Ні, було сказано саме так: "І чого це ти досі петраєшся?!" _вибачаюсь

— було пов'язано саме з тривалістю процесу «петрання»?! Сидіти за викопаним в землі «столом» всю ніч до світанку — це таки занадто довго!
17:53
+3
Дякую, Дзвінко. Я родом з села і зараз живу у селі. А про звичай петрання дізнався вперше. Кукурузка з вишень? Теж вперше дізнався. Дівчата плетуть вінки, а хлопці роблять кукурузку! Винахідливі таки наші українці!
23:34
+2
Я також вперше дізнаюся про такий цікавий звичай. А от щось схоже на «кукурузку» з вишень бачила років 15 тому, на базарі в Криму. Я думала, то спосіб місцевих продавців так продавати вишні та черешні.

Випадкові Дописи