"Супергрибок" йде у наступ

"Супергрибок" йде у наступ
Джерело матеріалу:

Новий «супергрибок» шириться світом. У чому небезпека для людства і до чого тут глобальне потепління


Незабаром світ можуть вразити нові невиліковні хвороби.


Надстійкий грибок Candida auris, який «поводить себе як бактерія» від моменту відкриття з'явився у десятках країн. Його стрімке поширення довго залишалося таємницею, але тепер в учених є перші здогадки – і вони не пророкують людству нічого приємного.

Чому вчені б'ють на сполох через новий грибок

Усе почалося 2009-го – тоді лікарі у Токіо у вусі 70-річної жінки виявили невідомий штам грибку. Через здатність спричиняти запалення вуха і взялася назва Candida Auris (з лат. Auris – вухо). З'ясувалося, що він може заразити людину і у важких випадках спричиняти зараження крові. Також він має велику стійкість до медикаментів.

За десять років після його виявлення випадки захворювання були зареєстровані у понад 30 країнах, включно зі США, Австралією, Індією, Німеччиною, Ізраїлем, Венесуелою і Південною Африкою.

Аналіз ДНК виявили, що у межах одного регіону штамми грибка схожі, а от в різних частинах світу дуже відрізняються. Це може свідчити про те, що він одночасно з'явився у різних куточках світу незалежно. Зразки гриба, давніші за 1996 рік, знайти не вдалося. Як і чому це сталося, науковці точно не знають.

Але поява C. auris вкотре нагадує про небезпеку резистентності до протимікробних препаратів: поширення такого явища загрожує тим, що багато з колись дієвих перевірених ліків припинять бути корисними. Але і це ще не все.

«Це дріжджі, які поводять себе як бактерії», — каже Том Чилер, фахівець з грибкових захворювань, у розмові з CNN. Так, інші види грибка Candida завжди разом з нами – на шкірі й кишках – і не викликають захворювань, якщо в організмі немає дисбалансу. Таке трапляється, наприклад, коли антибіотики знищують «хороші» бактерії і залишають простір для розмноження Candida і появи кандидозу.

Але C. Auris поводиться інакше – вона може передаватися безпосередньо від однієї людини іншій, а також передаватися в медичних установах, затримуючись на поверхнях і обладнанні. Останнє дуже нетипово для грибків Candida.

Звідки взявся «супергрибок»

«У нас є близько 5-6 мільйонів різних видів грибків. Лише кілька сотень з них викликають у людей захворювання», — пояснив Чилер. «Таким чином, існує безліч можливостей для появи нових речей».

Експерти довго ставили запитання, чи пов'язано це з безконтрольним використанням людьми антибіотиків і протигрибкових препаратів, змінами в сфері охорони здоров'я чи якимись іншими еволюційними змінами.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі mBio, йдеться, що нова загроза системі охорони здоров'я може бути першим прикладом нового грибкового захворювання, що виникає через кліматичну кризу.

«Аргумент, який ми наводимо на основі порівняння з іншими близькими родичами грибів, полягає в тому, що в міру того, як клімат стає теплішим, деякі з організмів, включно з Candida auris, адаптуються до більш високих температур, і при цьому можуть прориватися через захисні механізми людини, як температура», — сказав співавтор роботи доктор Артуро Касадевалл, голова відділу молекулярної мікробіології та імунології в Школі громадської охорони здоров'я Блумберга імені Джона Гопкінса.

Дослідники припускають, що C. auris міг бути грибком, що мешкав у довкіллі, на водно-болотних угіддях, а згодом міг мати проміжного господаря — птаха, і вже тоді передатися людині.

Наразі грибкові інфекції трапляються у людей відносно нечасто, бо вони не можуть рости в діапазоні температур тіла людини і через природні захисні механізми людського організму.

«Глобальне потепління може призвести до появи нових грибкових захворювань, про які ми навіть зараз не знаємо», — наголошує Касадевалл.

+2
431
RSS
13:11
+2
Людина стрімко змінює природу — а природа не бариться з відповіддю…
І примушує людину теж змінюватися.
Гомо сапієнс — дуже адаптивний вид. За останні кілька тисяч років людство розвивало науку й технології, і геть забуло про власну еволюцію. І природа нам про це нагадує.
06:59
+2
Так і є, на жаль.
21:17
+2
Дякую за інформацію

Випадкові Дописи