Анатолій ВИСОТА: АМБУЛАТОРІЯ в Красному (1, 08,19)

Анатолій ВИСОТА: АМБУЛАТОРІЯ в Красному (1, 08,19)

      Трохи про Красне 
Наше село Красне на Київщині розкинулося в мальовничичій долині річки Красни за 5 км на південь від Обухова і на 50 км південніше Києва. Село дуже давнє і вперше згадане в літописах як «город Красн» ще в 1085 році. Це ми й відзначили на пам’ятному знаці у 2010 році, коли його і встановили. 

Після пам’ятника Солдату-визволителю – це другий пам’ятник у селі.
Село залишає свій слід у пам’яті селян, а в історії України насамперед своїми видатними людьми і значними будовами. Колись давно в селі була збудована висока й красива дерев’яна церква із дзвінкими дзвонами. Її хрест виднівся над горбами, як димові труби нинішньої Трипільської ТЕС, і був орієнтиром для блукаючих подорожніх. Комуністи зруйнували її в 1937 році, міцнющі бруси вивезли і побудували з них школу в Красній Слобідці. Із села вийшов маловідомий письменник Калістрат Аніщенко, є кілька полковників і академік Олександр Наконечний. Окрасою села й нині є велична школа, побудована земством у 1910 році. 


Пригадую, що в колгоспі були колись великі смердючі ферми і 4-рядний корівник, від яких не залишилося й сліду. А от перший залізо-бетонний міст через Красну, збудований у 1961 році, стоїть і нині. В селі був колись паровий млин, з якого так і не виникло сучасне борошно-мельне виробництво або хоч крупорушка. Не було в нас і олійниці, а тим паче молокозаводу чи ковбасного цеху або хоч цеху з переробки ягід, фруктів і овочів. Та й як воно могло це все появитися, коли електрику в село провели лише в 1958 році.
Величезне значення для селян мала асфальтова дорога з Обухова, яку зробили у 1980 році ніби на згадку про «матеріально-технічну базу комунізму», у який ми мали увійти у тому ж році. Основне будівництво в селі розгорнулося і на цьому слід наголосити, в часи Незалежної України. Була реконструйована й добудована школа й дитсадок проведена газифікація й телефонізація села. У сільраді 

був влаштований ФЕЛЬДШЕРСЬКО-АКУШЕРСЬКИЙ ПУНКТ. 

Все це успішно діє й нині. У селі є три приватні магазини і навіть корчма, яка нині не діє, хоч потреба у ній є.


Є в селі й цех з виробництва цементних блоків. Величезне будівництво веде в селі мільйонер Анатолій Войцехівський. Він збудував готель, ресторан і магазин та з власної ферми забезпечив це екологічними продуктами. Але це все переважно для київського панства, яке наїжджає в село на вихідні та у свята. Ще один мільйонер Лев Парцхаладзе збудував невеличку дерев’яну церкву, яка належить до УПЦ МП.

   І от село сколихнула звістка 
Після нового 2019 року пішло по селу, що скоро будуватимуть амбулаторію. Дехто уточнював, що збудують за три місяці, бо це просто: на фундамент поставлять збірно-розбірні щити як на «фінські домики» — та й все. Я не полінувався й сходив у сільраду. Мені розказали, що справді з лютого 2019 р. почнеться будівництво амбулаторії на три села, вже й он землю виділи – 9,5 соток. А ще розказали в сільраді, що такі ж амбулаторії будуть споруджені ще у трьох селах Обухівського району: Григорівці, Тлипіллі і у Великих Дмитровичах. Люди зраділи, бо в нинішні часи медичної реформи «швидкої допомоги» і лікаря не докличешся додому.


У лютому 2019 р. по великому снігу я пішов в магазин по хліб. І помітив коло церкви, як великий бульдозер згрібає сніг і рівняє землю — кілька молодих горіхів вже викопали й згорнули на узбіччя. 

Я підійшов до робочих: так, будемо копати траншеї під фундамент. Дома розказаному зраділи і дружина і 90-річна теща.
Через тиждень будівельний майданчик був огороджений високою огорожею, коло якої тулився вагончик. 

Здається, на початку березня на майданчик завезли арматуру. І я здивувався як її багато. – А що ж ви хочете? Тут буде амбулаторія загальною площею 330 метрів квадратних. Самих фундаментів тут буде більше сотні метрів, а траншеї ж он глибиною до метра і шириною півметра! – пояснили мені будівельники. Тоді ж я дізнався, що тут буде капітальне будівництво, і ніяких збірно-розбірних щитів.

На початку квітня бетоновози їздили один за одним і залили всі фундаменти, а потім і цоколі висотою до півметра. 

— А нащо ще он там купа арматури? – запитав я у сільського голови Сергія Богатиренка. — О! Та тепер он ті купи землі розрівняють і ще завезуть піску, а потім забетонують основу під підлогу! Ото для тієї основи й арматура! – радів зі мною й голова.

На вагончику виднілася акась афіша. Я підійшов ближче 

Та тут сказано, що будівницво амбулаторії  триватиме з лютого по червень 2019 р.

Тим часом до виборів 31 березня 2019 р. троє майстрів почали кладку стін товщиною 30 см із піно-блоків, застосовуючи для цього клейовий розчин. Тими оранжевими кубами піно-блоків була заставлена частина подвір’я коло церкви. 


Тим часом селом пронеслася буря і з огорожі будмайданчика встояла лише одна сторона. Нічого. За день хлопці відновили зруйноване бурею.
Якось у травні я чекаю автобуса на зупинці й кажу, що в червні буде готова амбулаторія, он уже й стіни завершують класти. 

Люди здвигають плечима, сумніваються. А пишна молодиця запитує: — А в червні якого це року?
А в червні навезли пиломатеріалів тих так багато, ніби для всього села. Двоє майстрів готують 7-метрові балки для перекриття стін, які вже готові. 

Дивлюсь, а вони мають солідний переріз. Не лінуюся й заміряю рулеткою: 10смх25см. Бруси обробляють чимось рожевим від короїдів і від пожежі разом. 


У липні був зведений дах із коричневої метало черепиці. 

Разом почали ставити скрізь вікна і двері із металопластику. 

Потім якось бачу, що стіни іззовні утеплюють чимось жовто-зеленим. – Мінвата! І товщина аж 10 сантиметрів. Буде тепло!, — гордо каже мені голова. 


Давно минули два тури президентських виборів, а наша амбулаторія таки будується. Всередині приміщення приступили до тинькування стін 

і не просто, а механізовано. Я такого ніколи й не бачив. 


Тим часом минули вже й дострокові вибори до ВРУ. Утеплені стіни двічі затинькували і пофарбували приємно-жовтим кольором. 

А через весь двір прокопали траншею для каналізаційних труб, які прокладені до двох септиків, укладених прямо під клумбою!
Я заходжу всередину амбулаторії і дивуюся, скільки тут замережено приміщень. 

А що ж ви хочете: тут будуть не лише всякі апарати стояти, а й буде денний стаціонар на кілька ліжок. Тут буде й квартира для терапевта. Ага! Раз є каналізація, то буде й своя свердловина. Ясно, що буде й електрика, а от чи буде проведений газ?

6 серпня 2019 р. я помітив, як гарно підбивали пластиком дах знизу 

Якось мені вдалося поговорити з начальством будівельників. Питаю, коли буде завершене будівництво? Кажуть, що у вересні 2019 року.

          Боже мій!
Для людей! Для селян! За державні гроші! Збудувати амбулаторію за один рік? Протріть очі ті, хто день і ніч забивають нам баки про «бідних, голодних,  і зубожілих». 

Україна таки будується!


Хай же буде! 

+9
438
RSS
16:14
+5
Шановні світочани, читайте! Або трохи почекайте, поки я додам кілька світлин, які зробив за півроку.
16:16
+3
Україна таки будується!

_ура _браво _ура _браво _ура
20:35
+5
Дякую за допис!
Як чудово, коли бачимо результати розбудови інфраструктури на селі
20:49
+5
Здача наче на червень була запланована?
А коли відкриття буде, бо вже серпень почався?
22:06
+4
Ірино, надіюся, що до кінця вересння основне збудують. Добре було б, щоб до кінця 2019 року наша краснянська амбулаторія запрацювала!
15:49
+4
Чудова стаття, я рада, що таки відбуваються хороші зміни в нашому селі. Це село я полюбила змалечку, я його й тепер люблю. І дуже добре, що багато чого робиться для людей, це приємно.
21:42
+4
Чудова стаття!
А щось із старого в селі збереглося?
Рекомендую отаку книжку про Красне:
Анатолій Висота. «Красне. Красен. Красн…»

Анатолій Висота. Красне. Красен. Красн...

Почитайте також такі матеріали друга Анатолія:

Як бачите, все це позаторішні матеріали. Можливо, на Ваше прохання друг Анатолій напише щось свіжіше…
01:04
+3
Підтримую пана Тимура, бо також раджу прочитати цю книгу.
Для пана Анатолія може буде несподіванкою, але він описав в своїй книзі епізод про мого прадіда. Там лише три речення, але які! Тобто, автор, нагадав мені про те що я чула дуже давно, і з часом воно забулося. Для мене, особисто, це книга змін. Змін в моїй голові.
04:30
+2
Володимире, останню хату під соломою — баби Соньки, що у Веребках, розібрали два роки тому. В селі є криниця у Веребках із цілющою водою. Їздять аж з Києва. Але головного не зроблено: археологи ще не знайшли город Красн.
Дякую! Приїду — все прочитаю!
22:46
+3
Володимире, ось тут є тест по встановленню свого соціотипу:
www.harmony.com.ua/testtim/
00:25
+3
Я бачила, те будівництво на площі біля церкви, та не знала що саме будується. Приємно. Надзвичайно приємно, що село потроху піднімається, «струшує бруд та пилюку». Адже дорога в Красному — ідеальна. Є церква, якої там не було, будується амбулаторія. Значить буде сімейний лікар. Єдине, що хотілося б, щоб амбулаторія пустувала, щоб не було хворих. Хай красняни ходять здоровими!
00:35
+3
На жаль у мене нема фотографії Краснянської дороги, але повірте — вона рівнесенька. Цього року, таку саму дорогу, і в Обухові зробили. Не те що в столиці, на печерську. Проходила повз та зробила знімки. Плакати хочеться.
04:32
+2
Оленко, дякую тобі за добре слово про цей допис і про мою книгу про село. Приємно, коли написане має відгук у душі читача.
13:15
+3
Змістовно _чудово
22:23
+2
Дякую за допис, друже Анатолію. Він цінний ще й тому, що рідкісний. Зараз частіше закривають
діючі амбулаторії з метою укрупнення, і людям приходиться їхати за 30-40 кілометрів щоб отримати елементарну медичну допомогу.
І ще одне. За яким проектом будували цю амбулаторію? Як видно зі світлини, фронтальна стіна майже «глуха» — на ній, як в бараці, тільки одне невеличке вікно. Тому є підстави думати що будували її взагалі без участі професійного проектанта. Бо він такий «ляп» допустити не зміг би. У всякому випадку на Прикарпатті «таке» не побудували б ніколи. Будівля амбулаторії мала би бути красивою, бо красота також лікує.
Друже Миколо, дякую за коментар. В селах держава взагалі мало будує. Здавна міста розвивалися рахункои сіл. Бач, ти помітив на фасаді лиш одне вікно. На інших трьох сторонах їх по кілька. Мабуть тому, що в будинку крім медичної частини буде ще й квартира терапевта.

Випадкові Дописи