УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Чи є у вас емпатія?

Чи є у вас емпатія?
Джерело матеріалу:

Як це: бути емпатом? Розвинена емпатія допомагає людині прогнозувати ситуації, мінімізувати конфліктогенність. Важлива властивість емпатії — вміти відокремлювати власні почуття від почуттів іншої людини.


Емпатія — це здатність зрозуміти, що відчуває інша людина і співпереживати її почуттю при збереженні здатності до тестування реальності. Як правило, труднощі у відносинах з оточуючими відбуваються через нестачу емпатії, коли людина схильна наділяти оточення своїми проекціями і на основі проекції вибудовувати з іншими спілкування.

Як визначити, що ви — емпат?

Проекція — це результат нашого суб'єктивного досвіду, той аршин, яким ми міряємо інших, а суб'єктивна реальність іншої людини може сильно відрізнятися від нашої.

Наприклад, людина з неопрацьованою травмою відкидання може помилково інтерпретувати слова і дії інших людей як зневагу, знецінення, використання. Безумовно, таке теж можливо (не все є проекцією й іноді сигара — це просто сигара).

Однак об'єктивно буває так, що людина нічого поганого про нас не думав, а ми додумали самі (як-то кажуть, сама придумала, сама образилася).

Так, дружина в сварці кричить чоловікові:

— Ти мене не кохаєш! Всі мене ненавидять, особливо ти.

При цьому, ніяких об'єктивних ознак ненависті чоловіка немає, навпаки, майже весь час він демонстрував турботу про дружину, був ласкавий, поступливий, просто не одразу відповів на дзвінок і зробив їй зауваження, що було сприйнято як відкидання.

Людина з емпатією засумнівається в своїх висновках і захоче протестувати реальність, задавши проясняювальні запитання або у неї просто буде логічне розуміння, що абонент може не брати слухавку, тому що знаходиться за кермом, зайнятий. Проаналізує об'єктивність зауважень іншого або попросить навести аргументацію на їхню користь, а не стане заявляти категорично, буде використовувати я-послання в обігу ( «мені здається, я думаю, я відчуваю»...).

Звісно, в емпатії є частка проекції. Проекція допомагає нам розуміти свої почуття і співвідносити їх з почуттями оточуючих, а емпатія — шукати їм підтвердження або спростування.

В емпатії беруть участь дзеркальні нейрони нашого мозку. Ці нейрони були вперше зареєстровані на початку 1990-х років в премоторній корі мавп італійськими вченими Ріццолатті, Галлезе та їхніми колегами з Пармського університету.

І.П.Павлов сформулював поняття «динамічний стереотип» — по суті, це звичка мислення, що змушує нас думати і діяти у відповідності до сформованих в результаті виховання рефлексів. Чим старша людина, тим важче їй позбутися звички. У примітивному варіанті звички мислення визначають картину світу людини.

Важлива властивість емпатії також — вміти відокремлювати свої почуття від почуттів іншої людини.

У НЛП є метод підстроювання. Вважається, що, якщо копіювати позу, жести, міміку і навіть дихання співрозмовника, можна зрозуміти його емоційний стан.

Іноді емпат настільки приєднується до співрозмовника емоційно, що входить в його стан. В даному випадку можна говорити про злиття з іншим, коли людина перестає розуміти свої почуття і потреби, інтроектуючи в себе частини «Я» співрозмовника. В даному випадку добре розумієш ego, але погано — реальність.

Розвинена емпатія допомагає людині прогнозувати ситуації, мінімізувати конфліктогенність, віктимність.

Емпат на інтуїтивному і логічному рівні «зчитує», в якій ситуації потрібна делікатність, в якій — обстоювання меж, де обставини вимагають прояви м'якості, співчуття, де — наполегливості, прямоту.

Неемпатичній людині важко жити з оточенням.

Психолог, позбавлений емпатії, має складнощі в підтримці терапевтичного альянсу, характеризується клієнтами як прямолінійний, нетямущий, черствий, як такий, що знецінює, пригнічує, не вміє слухати і співпереживати. Як правило, його мислення не вирізняється гнучкістю, виражена тенденція наполягти на своїй правоті, категоричність, невизнання помилок, відсутність аргументації своєї позиції.

Участь у формуванні емпатії бере і рефлексія — здатність звертати увагу на продукти власної активності, розуміти мотиви поведінки, виробляти переосмислення свого досвіду.

Людина може розвинути в собі емпатію за умови, якщо здатна критично оцінювати свою поведінку і відчувати інтерес до внутрішнього світу інших людей, готова до особистісних змін.

Автор — Олена Буркова

+3
328
RSS
22:37
+1
Щось мене пробило на матеріали про емпатію… _стежу
13:01
+1
Так, я теж здатний розуміти іншу людину і їй співпереживати. Актор на сцені настільки входить у роль, що глядач йому вірить і співпереживає герою на сцені. Це теж емпатія, чи якась похідна від неї?

Випадкові Дописи