УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Самооцінка і пошук виходу з напружених ситуацій

Самооцінка і пошук виходу з напружених ситуацій
Джерело матеріалу:

Багато які батьки мріють про те, що дитина за всіма параметрами перевершить їх, буде успішнішою, щасливішою і реалізує все те, що, можливо, не вийшло у них. І для того, щоб так дійсно сталося, більшість мам і тат приносять в жертву себе і власне життя — нібито заради дитини, не замислюючись, що вони по-справжньому шкодять дітям. Одним з головних батьківських завдань є формування адекватно високої самооцінки дитини.


Самооцінка — це те, як людина оцінює себе сама. Адекватна самооцінка (тобто знання про свої слабкі й сильні сторони) — це міцний фундамент для особистості.


Погано, коли дитина вважає себе занадто дурною і ні до чого не здатною. У цьому випадку вона навіть ні за що не береться, заздалегідь вирішивши, що у неї немає шансів. Але так само погано, якщо дитина без будь-яких підстав вважає себе розумнішою і кращою за інших. Оцінюючи себе, ми порівнюємо свої здібності й можливості зі здібностями й можливостями інших людей — і в цьому головна помилка. Виходить, що ми визначаємо свою цінність, використовуючи шкалу чужих людей. Часто це починається з навчання в школі, коли батьки сварять дитину через те, що вона отримує, як вони вважають, недостатньо високі оцінки.

Одним з інструментів підвищення самооцінки є так званий щоденник успіхів, який буде корисний як дітям, так і дорослим. Візьміть будь-який блокнот, зошит, щоденник, і ввечері перед сном записуйте в нього все, чого ви домоглися сьогодні, чому навчилися, що зробили добре, за що ви вдячні іншим людям. Заведіть такий щоденник і для себе, і для дитини. Нехай вона записує в цей зошит все, навіть дрібниці.

Ведення щоденника успіхів — важлива навчка для майбутнього лідера. Він вирішує одразу кілька проблем і допомагає виробити одразу кілька необхідних якостей. По-перше, щоденник успіхів привчає дитину концентруватися на позитивному, спрямовувати на нього увагу й енергію. Коли дитина бачить свої успіхи, вона сама починає більше цінувати себе, і це зростання самооцінки відчувають й її однолітки.

По-друге, такий щоденник допомагає розвинути мислення успіху: дитина підсвідомо починає згадувати, чого ж вона доможеться в майбутньому, вона починає ставити цілі й досягати їх.

А крім того, успіхи, записані в цей зошит, стануть розрадою у важкі дні. Адже ми знаємо, що світлі смуги в житті чергуються з темними, і в складний момент ви завжди можете сказати дитині: «Перечитай свій щоденник, просто відкрий на будь-якій даті та порівняй себе минулого з собою сьогоднішнім». І тоді дитина побачить, як вона змінилася, як виросла, вона почне планувати майбутні зміни і більше цінувати себе — а це необхідно для щасливого життя.

Лише тільки висока самооцінка не захистить від поганого впливу і поганих компаній. З дитиною треба розмовляти про вчинки й їхні наслідки, показувати їй відеоролики, розповідати, як змінюють людину шкідливі звички й залежності. Сьогодні підліток відчуває кураж від того, що крушить стереотипи і робить вибір без оглядки на цих нудних дорослих, які лише буркотять, але він повинен розуміти, до чого може призвести така поведінка, і вчасно зупинитися, не переходячи червоної межі, навіть якщо однолітки його не зрозуміють або почнуть над ним насміхатися.

У реальному житті, коли необхідно піти проти волі групи, людина без спеціальної підготовки може розгубитися. Для того, щоб вистояти і захистити своє рішення, навіть дорослому необхідна чимала стресостійкість. Розвинути цю якість (її ще називають асертивною поведінкою) допомагають спеціальні тренінги. Але є й інший варіант, доступний кожній родині, — це рольові ігри, в яких можна заздалегідь обговорити складні ситуації і виробити стратегію поведінки в них.

Я пропоную вправу для батьків і дітей «Пограємо в театр».

Обміркуйте список ситуацій, в яких дитина може бути поставлена перед небезпечним вибором. Опишіть для кожної ситуації, якої поведінки ви боїтеся, вважаєте її небажаною, дурною, помилковою. Розгляньте різні варіанти розвитку подій і опишіть, до яких наслідків призведе неправильний вибір. А потім намалюйте альтернативну картину: опишіть, яку поведінку ви вважаєте бажаною, розумною, грамотною. Що конкретно має сказати чи зробити дитина, щоб відповідати цим критеріям.

Після цього пограйте з дитиною в театр — розіграйте з нею сценки з потенційно небезпечними ситуаціями. Нехай дитина грає роль того, хто наполягає на поганих чи небезпечних діях, а ви — роль дитини, яка піддалася чужій волі. Допоможіть їй зрозуміти всі наслідки цього вибору, обговоріть їх.

А потім розіграйте альтернативний сценарій: перебуваючи в ролі дитини, покажіть їй приклад іншої поведінки і знов обговоріть її наслідки. А потім попросіть, щоб дитина буквально завчила напам'ять фрази, які допоможуть їй вийти з конфліктної або небезпечної ситуації, і потренувалася їх вимовляти.

Коли я була підлітком, то боялася ходити повз альтанку у себе у дворі: там часто сиділи хлопці, які говорили услід гидоти і досить неприємно загравали. А потім я просто вивчила напам'ять довжелезний текст, наполовину складений з мату. Там були навіть шестиповерхові конструкції, і вони не повторювалися. Я вивчила цей аркуш із зошита, списаний з двох сторін, напам'ять, і розповіла його цим хлопчакам, як вірш. Мабуть, це було дуже емоційно і переконливо, тому що після цього ми з тими хлопчиськами з альтанки стали прекрасними друзями, і більше вони мене не зачіпали.

А якщо після цього при мені хтось починав лаятися матом, я говорила: «Знаєш, якщо у нас тут змагання, хто знає більше матюків, давай я швиденько виграю, і ми будемо спілкуватися як цивілізовані культурні люди». На цьому неприємну ситуацію можна було вважати вичерпаною. Але спочатку я повинна була навчитися чітко, не соромлячись, вимовляти всі необхідні слова.

Заздалегідь завчені фрази знадобляться дитині в найрізноманітніших ситуаціях. Наприклад, якщо ви боїтеся, що їй запропонують наркотики, отже, вона має навчитися відповідати: «Ні, це не для мене — я не хочу зруйнувати своє здоров'я і перетворитися на овоч». Ви можете придумати такі фрази для різних ситуацій, головне, щоб діти могли вимовляти їх природно, невимушено і впевнено. Після таких попередніх репетицій ймовірність не розгубитися в реальному житті й відстояти правильний вибір стане для вашої дитини набагато вищою.

До речі, цей метод підходить не тільки для дітей, а й для дорослих. Наприклад, одна з найнапруженіших ситуацій в дорослому житті — співбесіда. Якщо людина хоче отримати роботу мрії в якійсь певній компанії, я завжди рекомендую піти в три-чотири інші компанії, де вона не хоче працювати, і зробити там максимум можливих помилок: забути, переплутати, не знати відповідь на запитання, сказати, що соромиться, — допустима будь-яка, навіть найбільш неадекватна поведінка.

Після цього п'ята співбесіда (вже в компанії мрії) стане для кандидата звичною активністю: після кількох репетицій в реальній ситуації він почуватиметься спокійно і розслаблено, тому зможе легко відповісти на запитання чи виконати необхідні дії. До п'ятої співбесіди людина вже на власному досвіді розуміє, що всі її помилки й огріхи не такі вже й жахливі. Ба навіть навпаки: вона бачить, що природна поведінка викликає довіру і симпатію, а її шанси поводитися природно після таких тренувань зросли в кілька разів.

Коли потрібно реагувати швидко, і дитині, і навіть дорослому може забракнути впевненості. Ми часто, що називається, заднім розумом міцні, й опісля конфлікту починаємо вигадувати, що я ще міг би сказати! Тож нехай дитина оце «що я міг би сказати» репетирує заздалегідь, нехай вона вивчить напам'ять смішні або їдкі фрази, і тоді є великий шанс, що в складній ситуації вона не розгубиться.

Ольга Юрковська — спеціально для журналу Partner №8/2018

+2
402
RSS
17:44
+2
Так, адекватна самооцінка — це найкраще! _чудово
11:51
+2
Мій щоденник успіху — прекрасна порада: порівнюй себе з собою вчорашнім. І тоді можна побачити поступ і розвиток і полюбити себе Це ж стосується й України! Я дійшов до цього сам і став порівнювати успіхи України рік за роком.
Ага! А тепер почитай коментарі на свої «щорічники успіхів України» і подумай, чому дехто навіть на Світочі занадто болісно реагує на все це… _шкодую

Випадкові Дописи