Емоційна логіка

Емоційна логіка
Джерело матеріалу:

Що таке емоційна логіка і коли ми її використовуємо


Кілька прикладів популярного когнітивного спотворення.


Навіть психологам з багаторічним досвідом може бути важко уникати когнітивних спотворень, які заважають розвитку та прийняттю рішень. Одне з найбільш популярних помилок — емоційна логіка — процес, при якому людина думає, що його емоційна реакція на подію доводить щось незалежно від фактів. Ми вирішили розібратися в тому, як помічати за собою ланцюжок думок, які ускладнюють прийняття реальності.

Що таке емоційна логіка?

Термін «емоційна логіка» ще в 70-х вперше використав Аарон Бек, засновник когнітивної терапії. За словами Бека, щоразу, коли хтось приходить до висновку, що його емоційна реакція якось визначає реальність, він використовує емоційну логіку. Будь-які інші факти та підтвердження ситуації ігноруються або відхиляються на користь емоційно «правдивих» почуттів.

Емоційна логіка посилює ефекти інших когнітивних спотворень. Наприклад, ви можете відчувати себе невпевнено на іспиті, навіть якщо добре знаєте матеріал. Чим емоційніше ви ставитеся до якості своїх знань, тим імовірніше почнете розставляти відповіді в тесті випадковим чином, що призводить до невдачі саме через справджуване пророцтво.

Бек стверджував, що подібні міркування виходять з негативних думок, які краще розглядати як некеровані та невільні.

Приклади емоційної логіки:

  • Ви відчуваєте себе самотньою, тому робите висновок, що про вас ніхто не дбає.
  • Ви робите висновок, що повинні бути винними, хоча немає жодних доказів того, що ви зробили щось не так, і близькі це підтверджують.
  • Ви не можете позбавитися від зайвої ваги, хоча ваш лікар і оточуючі кажуть, що він знаходиться в межах норми.
  • Ви постійно демонструєте, наскільки ви цінна і корисна для колективу, але при цьому відчуваєте, що ви нічого не варті, — тому що не можете позбутися відчуття непотрібності.
  • Ви постійно боретеся з почуттям ревнощів. Ви не можете перестати звинувачувати свого партнера у зради, навіть якщо жодних доказів цього немає.
  • Ви відчуваєте себе недостатньо розумною, навіть якщо ваші оцінки завжди були гарні, а преміальні регулярно зростають.
  • Ви відчуваєте страх, тому вважаєте, що вам загрожує небезпека.

Дуже часто всі ці думки пов'язані з тривожним розладом або депресією, тому жити з цим викривленням не варто.

Що робити, якщо ти живеш емоціями?

Якщо ви думаєте, що ваша емоція що-небудь «доводить — в першу чергу це означає, що вам важко перебувати в поточній обстановці. Це ускладнює ваш рух вперед: якщо ви відчуваєте, що не можете чогось досягти, то напевно відкладете це і навіть не спробуєте.

Можна звернутися за допомогою до психотерапевта, який допоможе подолати цикл негативних думок. Крім того, ви можете самостійно виробити звичку поділу факту і домислу.

Коли ваші емоції захоплюють всю вашу свідомість, запитайте себе: це те, що відбувається в реальності, чи це той стан, який я сама собі створила? Спробуйте зупинитися і подумати, що б ви сказали своїй подрузі або члену сім'ї, якби він відчував щось подібне.

Аналізуйте свої емоції, задаючи собі питання:

  • чи можуть мої почуття керуватися моєї упередженістю?
  • чи можу я знецінити свої відчуття в цій ситуації та покладатися тільки на факти?
  • що підтверджує мої емоції в дану хвилину?

Пам'ятайте, що ваші почуття не зображають вашу цінність. Те, що ви відчуваєте себе певним чином, не означає, що ви повинні звинувачувати себе в чому-небудь. Хоч ваші відчуття і мають значення, вони не повинні диктувати, як сприймати реальність.

+1
361
RSS
17:31
+2
Звертаю увагу на те, що це передрук з україномовного ресурсу!.. _вибачаюсь
04:40
+1
Корисний допис. Пропаганда працює на негатив і це знаходить відгук в емоціях людей. Нам скрізь не вистачає позитиву.
23:04
+1
Так, емоції потрібно аналізувати, запитувати себе звідки вони в мене і чому. Потім — чи подобається мені ця емоція і чи хочу я залишити її в своєму житті. Може не подобається, тоді пропрацювати ситуацію або власну модель поведінки, яка зав'язана на цій емоції і щось змінити, щоб не відчувати дану емоцію.
Емоції корисні, допомагають зрозуміти себе, але нам вирішувати, що з ними робити, а не бути залежними від них.

Випадкові Дописи