Чоловік оспівує жінку (2)

- Чоловік оспівує жінку (1)
- Чоловік оспівує жінку (2)
- Чоловік оспівує жінку (3)
- Чоловік оспівує жінку (висновок)
Анатолій Протопопов.
Трактат про кохання,
як його розуміє жахливий зануда
Про розмаїття й ризик
Без народжених плазувати —
літати не можуть.
(Приписується М.Горькому)
Як було сказано вище, для ефективного вибору необхідний не тільки надлишок обираних і дефіцит тих, які вибирають, але й розмаїття. Якщо всі особини виду будуть схожі одна на іншу, як гайки на конвеєрі, то вся метушня з вибором буде позбавлена сенсу. Звісно, за сотні і тисячі поколінь цілком можна сформувати деякий оптимум якостей, який забезпечить найбільшу життєздатність кожної особини, а отже і виду в цілому, але...
Річ у тім, що умови, в яких існує вид, аж ніяк не постійні, і в який бік вони зміняться завтра, природа, хоч вона і мудра матір наша, передбачити ніяк не може. Саме для цього необхідні особини з набором якостей, в даних умовах неоптимальних, не потрібних, і можливо шкідливих. Адже якщо умови зміняться, то якісь із цих якостей можуть виявитися дуже доречними. Породжуючи таких особин, природа ризикує — такі особини в даний момент менш життєздатні, але ризикувати потрібно, бо хто не ризикує, той не виграє. Іншого способу «передбачати майбутнє», крім сліпого пошуку навмання, природа не знає, що б їй не приписували.
А як би ще звести до мінімуму небажані наслідки цього ризику? Як зробити так, щоб наслідки цих хаотичних експериментів, здебільшого недоречні, не загрожували життєздатності всього виду в цілому?
Елементарно! Потрібно тільки, щоб самиці по можливості від оптимуму не відхилялися, а об'єктами експериментів були самці. Адже невідповідних самців можна сміливо відкинути, не побоюючись, що це зменшить кількість нащадків у всій популяції. І навпаки, деякі видатні самці можуть в принципі стати батьками всього молодого покоління популяції.
Біологам давно відомо, що співвідношення новонароджених самців і самиць дуже залежить від умов існування виду. За несприятливих умов збільшується частка самців, таким чином збільшується розмаїття, прискорюється і посилюється відбір, а тим самим і адаптація виду до нових умов. У сприятливих — частка самиць, що створює умови швидкого зростання чисельності виду. Детально з цими залежностями можна ознайомитися зокрема в «Еволюційній теорії статі» В.Геодакяна [4], але для нашої теми досить знання найзагальніших закономірностей.
Коротше кажучи:
- Для підвищення ефективності статевого відбору самці, як об'єкти вибору, повинні володіти великим розмаїттям властивостей і якостей, аж до явної неоптимальности окремих особин, щоб покрити якомога ширший спектр можливих потреб виду.
- Це розмаїття, через неможливість для стихійної еволюції осмисленого передбачення майбутнього, може бути тільки хаотично випадковим.
- Самицям же надмірне розмаїття ні до чого — це ризиковано, а реалізувати переваги цього розмаїття не вдасться (через невелику кількість нащадків однієї самиці).
(Далі буде)
Це автор — Анатолій Протопопов таким чином жартує, а ти не зрозумів жарту… Він же написав: "Приписується М.Горькому", а не «М.Горький». Себто, він навмисно трохи перекрутив оригінальний вислів. Сенс: без тих, хто народжений приземленим (без «плазунів») не буде людей «високого польоту» («птахів»).