До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Чоловік оспівує жінку (2)

Чоловік оспівує жінку (2)

Анатолій Протопопов.
Трактат про кохання,
як його розуміє жахливий зануда

Про розмаїття й ризик

Без народжених плазувати —
літати не можуть.

(Приписується М.Горькому)

Як було сказано вище, для ефективного вибору необхідний не тільки надлишок обираних і дефіцит тих, які вибирають, але й розмаїття. Якщо всі особини виду будуть схожі одна на іншу, як гайки на конвеєрі, то вся метушня з вибором буде позбавлена сенсу. Звісно, за сотні і тисячі поколінь цілком можна сформувати деякий оптимум якостей, який забезпечить найбільшу життєздатність кожної особини, а отже і виду в цілому, але...

Річ у тім, що умови, в яких існує вид, аж ніяк не постійні, і в який бік вони зміняться завтра, природа, хоч вона і мудра матір наша, передбачити ніяк не може. Саме для цього необхідні особини з набором якостей, в даних умовах неоптимальних, не потрібних, і можливо шкідливих. Адже якщо умови зміняться, то якісь із цих якостей можуть виявитися дуже доречними. Породжуючи таких особин, природа ризикує — такі особини в даний момент менш життєздатні, але ризикувати потрібно, бо хто не ризикує, той не виграє. Іншого способу «передбачати майбутнє», крім сліпого пошуку навмання, природа не знає, що б їй не приписували.

А як би ще звести до мінімуму небажані наслідки цього ризику? Як зробити так, щоб наслідки цих хаотичних експериментів, здебільшого недоречні, не загрожували життєздатності всього виду в цілому?

Елементарно! Потрібно тільки, щоб самиці по можливості від оптимуму не відхилялися, а об'єктами експериментів були самці. Адже невідповідних самців можна сміливо відкинути, не побоюючись, що це зменшить кількість нащадків у всій популяції. І навпаки, деякі видатні самці можуть в принципі стати батьками всього молодого покоління популяції.

Біологам давно відомо, що співвідношення новонароджених самців і самиць дуже залежить від умов існування виду. За несприятливих умов збільшується частка самців, таким чином збільшується розмаїття, прискорюється і посилюється відбір, а тим самим і адаптація виду до нових умов. У сприятливих — частка самиць, що створює умови швидкого зростання чисельності виду. Детально з цими залежностями можна ознайомитися зокрема в «Еволюційній теорії статі» В.Геодакяна [4], але для нашої теми досить знання найзагальніших закономірностей.

Коротше кажучи:

  • Для підвищення ефективності статевого відбору самці, як об'єкти вибору, повинні володіти великим розмаїттям властивостей і якостей, аж до явної неоптимальности окремих особин, щоб покрити якомога ширший спектр можливих потреб виду.
  • Це розмаїття, через неможливість для стихійної еволюції осмисленого передбачення майбутнього, може бути тільки хаотично випадковим.
  • Самицям же надмірне розмаїття ні до чого — це ризиковано, а реалізувати переваги цього розмаїття не вдасться (через невелику кількість нащадків однієї самиці).

(Далі буде)
+3
46
RSS
01:27
+2
Тут вже слід було б взяти до уваги інший мій етологічний матеріал — "Білі ворони"… Однак до нього я в будь-якому разі звертатимусь у висновку.
01:46
+2
І ще підказую, що варто переглянути один з відеоуроків психолога Олексія Капранова
14:59
+2
Так це ж чисто матералістичний підхід: сліпий пошук навмання, випадково. Це людський спосіб пояснити відтворення живого. Жінка за життя виробляє до 400 яйцеклітин, а в чоловіка за одне сім'явиверження появляється до 100 мільйонів сперматозоїдів, кожний з яких, схоже, що індивідуальний і має осмислену поведінку. Нащо «природі» така надмірність?
Навпаки, тут відчувається присутність Великого Планувальника: адже без планомірних зусиль еволюція відбувалась би значно повільніше, ніж зараз! А планомірні зусилля її прискорюють…
_чудово
15:00
+2
Друже, виправ описку в епіграфі.
Яку саме?..
23:11
+2
Треба: Народжені плазувати… Це на початку допису.
_сміюсь Ні-ні, друже, я переклав так, як і було в оригіналі! _сміюсьЦе автор — Анатолій Протопопов таким чином жартує, а ти не зрозумів жарту… Він же написав: "Приписується М.Горькому", а не «М.Горький». Себто, він навмисно трохи перекрутив оригінальний вислів. Сенс: без тих, хто народжений приземленим (без «плазунів») не буде людей «високого польоту» («птахів»).

Випадкові Дописи