УВАГА! Сайт буде працювати до 11.04.2021. Якщо тут є якісь важливі для вас публікації, будь ласка, збережіть їх собі, або перенесіть на інший сайт до вище вказаної дати.

Чоловік оспівує жінку (2)

Чоловік оспівує жінку (2)

Анатолій Протопопов.
Трактат про кохання,
як його розуміє жахливий зануда

Про розмаїття й ризик

Без народжених плазувати —
літати не можуть.

(Приписується М.Горькому)

Як було сказано вище, для ефективного вибору необхідний не тільки надлишок обираних і дефіцит тих, які вибирають, але й розмаїття. Якщо всі особини виду будуть схожі одна на іншу, як гайки на конвеєрі, то вся метушня з вибором буде позбавлена сенсу. Звісно, за сотні і тисячі поколінь цілком можна сформувати деякий оптимум якостей, який забезпечить найбільшу життєздатність кожної особини, а отже і виду в цілому, але...

Річ у тім, що умови, в яких існує вид, аж ніяк не постійні, і в який бік вони зміняться завтра, природа, хоч вона і мудра матір наша, передбачити ніяк не може. Саме для цього необхідні особини з набором якостей, в даних умовах неоптимальних, не потрібних, і можливо шкідливих. Адже якщо умови зміняться, то якісь із цих якостей можуть виявитися дуже доречними. Породжуючи таких особин, природа ризикує — такі особини в даний момент менш життєздатні, але ризикувати потрібно, бо хто не ризикує, той не виграє. Іншого способу «передбачати майбутнє», крім сліпого пошуку навмання, природа не знає, що б їй не приписували.

А як би ще звести до мінімуму небажані наслідки цього ризику? Як зробити так, щоб наслідки цих хаотичних експериментів, здебільшого недоречні, не загрожували життєздатності всього виду в цілому?

Елементарно! Потрібно тільки, щоб самиці по можливості від оптимуму не відхилялися, а об'єктами експериментів були самці. Адже невідповідних самців можна сміливо відкинути, не побоюючись, що це зменшить кількість нащадків у всій популяції. І навпаки, деякі видатні самці можуть в принципі стати батьками всього молодого покоління популяції.

Біологам давно відомо, що співвідношення новонароджених самців і самиць дуже залежить від умов існування виду. За несприятливих умов збільшується частка самців, таким чином збільшується розмаїття, прискорюється і посилюється відбір, а тим самим і адаптація виду до нових умов. У сприятливих — частка самиць, що створює умови швидкого зростання чисельності виду. Детально з цими залежностями можна ознайомитися зокрема в «Еволюційній теорії статі» В.Геодакяна [4], але для нашої теми досить знання найзагальніших закономірностей.

Коротше кажучи:

  • Для підвищення ефективності статевого відбору самці, як об'єкти вибору, повинні володіти великим розмаїттям властивостей і якостей, аж до явної неоптимальности окремих особин, щоб покрити якомога ширший спектр можливих потреб виду.
  • Це розмаїття, через неможливість для стихійної еволюції осмисленого передбачення майбутнього, може бути тільки хаотично випадковим.
  • Самицям же надмірне розмаїття ні до чого — це ризиковано, а реалізувати переваги цього розмаїття не вдасться (через невелику кількість нащадків однієї самиці).

(Далі буде)
+3
317
RSS
01:27
+2
Тут вже слід було б взяти до уваги інший мій етологічний матеріал — "Білі ворони"… Однак до нього я в будь-якому разі звертатимусь у висновку.
01:46
+2
І ще підказую, що варто переглянути один з відеоуроків психолога Олексія Капранова
14:59
+2
Так це ж чисто матералістичний підхід: сліпий пошук навмання, випадково. Це людський спосіб пояснити відтворення живого. Жінка за життя виробляє до 400 яйцеклітин, а в чоловіка за одне сім'явиверження появляється до 100 мільйонів сперматозоїдів, кожний з яких, схоже, що індивідуальний і має осмислену поведінку. Нащо «природі» така надмірність?
Навпаки, тут відчувається присутність Великого Планувальника: адже без планомірних зусиль еволюція відбувалась би значно повільніше, ніж зараз! А планомірні зусилля її прискорюють…
_чудово
15:00
+2
Друже, виправ описку в епіграфі.
Яку саме?..
23:11
+2
Треба: Народжені плазувати… Це на початку допису.
_сміюсь Ні-ні, друже, я переклав так, як і було в оригіналі! _сміюсьЦе автор — Анатолій Протопопов таким чином жартує, а ти не зрозумів жарту… Він же написав: "Приписується М.Горькому", а не «М.Горький». Себто, він навмисно трохи перекрутив оригінальний вислів. Сенс: без тих, хто народжений приземленим (без «плазунів») не буде людей «високого польоту» («птахів»).

Випадкові Дописи