Відкриття планети Нептун

Відкриття планети Нептун
Джерело матеріалу:

Працюючи в Берлінській обсерваторії, 24 вересня 1846 року німецький астроном Йоганн Готфрід Галле на підставі теоретичних розрахунків французького математика Урбена Левер'є відкрив восьму планету Сонячної системи, названу за традицією іменем античного бога, — Нептун.

Невдовзі після відкриття в 1781 році Урану англійцем Вільямом Гершелем астрономи звернули увагу на аномалії в її орбітальному русі, проте тривалий час не могли пояснити їх. Лише в 1834 році англійський астроном-любитель Томас Хассі висловив гіпотезу, що це може бути результатом гравітаційного впливу ще однієї, досі невідомої планети. Вона знайшла підтримку не зразу і лише в 1843 році студент Кембріджського університету Джон Адамс зайнявся розрахунками орбіти гіпотетичної планети на підставі даних спостережень за Ураном, систематизованих директором Грінвічської обсерваторії Джорджем Ейрі. Зроблені за два роки розрахунки Адамс передав Ейрі 30 вересня 1845 року, проте вони не викликали ніякого інтересу.

Урбен Жан Жозеф Левер'є

Паралельно пошуки зауранової планети велись і у Франції, де влітку-восени 1845 року математик Урбен Левер'є виконав розрахунки для пояснення невідповідності руху Урану від орбіти, яка мала б бути згідно з законам Кеплера. З листопада 1845-го по червень 1846-го він опублікував дві статті на цю тему, проте ніхто з французьких астрономів не зацікавився розрахунками Левер'є і 28 червня він звернувся до Ейрі з проханням почати пошуки нової планети. Незважаючи на те, що Левер'є у відповідь отримав відмову, пошуки невідомої планети почалися в Англії 29 липня на підставі не досить точних розрахунків Джона Адамса.

Йоганн Готфрід Галле

Не знаючи про це,18 вересня Левер'є написав листа асистенту Берлінської лабораторії Йоганну Галле, який разом зі студентом Генріхом д'Арестом розпочав спостереження 23 вересня, у вечір того ж дня, коли отримав листа. Через кілька годин, зразу після опівночі, вони виявили у вказаному Левер'є сегменті неба зірку, яка була відсутня в найновішому атласі зоряного неба. Продовживши спостереження наступного вечора, 24 вересня 1846 року, з допомогою більш потужного телескопа, Галле і д'Арест пересвідчилися, що нове небесне світило має видимий диск і рухається згідно розрахунками Левер'є, про що Галле 25 вересняповідомив його листом.

За пропозицією Левер'є нова планета була названа Нептун. Всього лише через 17 днів був відкритий і його перший супутник — Тритон. Нептун став першою планетою, відкритою завдяки математичним розрахункам, а не шляхом регулярних спостережень і це остаточно підтвердило правильність геліоцентричної системи Коперника і універсальність закону всесвітнього тяжіння Ньютона.

За своє відкриття Урбен Левер'є був обраний членом Паризької академії наук і в 1854 році став пожиттєвим директором Паризької обсерваторії. В його честь були названі кратери на Марсі і Місяці, кільце Нептуна і астероїд. Такої ж честі удостоївся і Йоганн Галле, який у 1851 році став директором обсерваторії і професором університету в Бреслау (нині — Вроцлав). Генріх д'Арест, якому належить методологія пошуку Нептуна шляхом порівнювання поточного неба з його атласним зображенням, в 1858 році став професором і директором обсерваторії Копенгагенського університету; на його честь названі кратери на Місяці, Фобосі (супутник Марса) і астероїд.

+3
448
RSS
Це мій 400 допис на Світочі.
Це мій 400 допис на Світочі.


ВІТАЮ!
Чи планується прийом з фуршетом? _підморгування
08:09
+4
Вітаю, Дзвінко! У Львові відзначте з Тимуром цю подію!
На жаль, не вийшло відзначити. Цього року я на Форум не попала.
Вітаю!!!
19:31 (відредаговано)
+4
Невдовзі після відкриття в 1781 році Урану англійцем Вільямом Гершелем астрономи звернули увагу на аномалії в її орбітальному русі, проте тривалий час не могли пояснити їх. Лише в 1834 році англійський астроном-любитель Томас Хассі висловив гіпотезу, що це може бути результатом гравітаційного впливу ще однієї, досі невідомої планети.


Астроном-любитель і студент фактично ініціювали пошуки, виконали чорнову роботу, а професіонали отримали лаври!

А ми дивуємося, чому професійна наука ігнорує інформацію про інопланетян _посмішка
Професійній науці невигідно визнавати інформацію про інопланетян, бо тоді виявиться, що наша земна наука не є вершиною мудрості. Інопланетян визнають тільки у випадку масового десанту в центрі якогось мегаполісу.
20:53 (відредаговано)
+4
Я бачила, тридцять років тому в Києві над Печерськом пролітав в небі якийсь дивний об'єкт: сріблястий, яйцеподібний, рухався догори, потім вбік, потім знову до гори, зупинявся (тобто зависав непорушно), і без жодного звуку. Я була не сама а з керівником, потім ми покликали ще й інших колег, подивитися на цю дивину. Може інопланетний корабель, хтозна.
06:45
+3
А коли це було, Оленко? Вдень, чи вночі?
Я бачила, тридцять років тому в Києві над Печерськом пролітав в небі якийсь дивний об'єкт:


Я чув і читав про цю подію. Об'єкт бачили багато людей і приховати це було неможливо. Але окрім опису події більше жодних матеріалів не було опубліковано.
15:45
+2
Вдень. В ясний сонячний день. Це була чи весна, чи літо, не можу згадати. Пан Володимир стверджує, що про цю подію писалося, однак я не читала.
08:07
+4
Китай же офіційно визнав інопланетян і не завалився від паніки.
А можна детальніше? Я про це від вас лише тепер почула.
11:41
+3
Про це ЗМІ повідомляли кілька років тому. На жаль, не залишив посилання.
12:48 (відредаговано)
+2
Не знаючи про це,18 вересня Левер'є написав листа асистенту Берлінської лабораторії Йоганну Галле, який разом зі студентом Генріхом д'Арестом розпочав спостереження 23 вересня...

А яка доля Генріха д'Ареста?
_стежу
UPD. Ага! Дякую, побачив наприкінці матеріалу…

Випадкові Дописи