Анатолій ВИСОТА: Що я побачив на китайському ПАРАДІ-19 (2, 10.19)

Анатолій ВИСОТА: Що я побачив на китайському ПАРАДІ-19 (2, 10.19)


Китайська Народна Республіка (КНР) була заснована у 1949 р. Отож в жовтні 2019 р. виповнилося 70 років КНР. На відзнаку цієї дати в Пекіні відбувся грандіозний парад-демострація. Тривав він 2 години 48 хвилин. Я набрався терпіння подивитися його повністю, правда, з перепочинком у два заходи. Зараз я розкажу, що побачив.

      Але спочатку 
Що ми знаємо про Китай? Всі знають, що це найчисельніший народ на Землі, бо китайців давно вже більше мільярда. Знаємо, що це жовта раса. Територія Китаю вимірюється мільйонами квадратних кілометрів. Хто старший, той знає, що в шестидесяті роки минулого століття китайці так бідували, що поїли всіх горобців.
А що ми знаємо про китайський прапор? 

Червоне полотнище означає революцію і комунізм; велика жовта зірка означає Комуністичну партію Китаю (КПК), а чотири маленькі зірочки півколом коло великої зірки означають чотири класи, на які опирається КПК, це – робітники, селяни, інтелігенція і патріотична буржуазія.

      Тепер про побачене 
Спочатку показують Пекін з висоти пташиного польоту і нема ні сонця, ні хмар, а все в імлі смогу. Ось тисячні трибуни для глядачів і разом артистів. Вони мають нахил до площі, щоб глядачі щось побачили. Трибуна переможців соцзмагання. Самі переможці мають на грудях навскоси широку червону лєнту. Секунду пропливає суворе лице постарілого хунвейбіна; на грудях у нього ордени і медалі. На трибуну під дахом пагоди виходять вожді. Вони середнього віку, але є й старці. Одного ведуть по-під руки. Головного вождя можна впізнати по френчу – це Сін-Дзян-Пін. Лиш у нього затаєна усмішка Будди, а в інших вождів кам’яні обличчя. Далі на трибуні генерали і маршали. І не пузаті, й не пикаті.
Ось воїни підіймають на височенну щоглу державний прапор під гуркіт сотні гармат. 

Я уважно разом з китайцями вислуховую промову товариша Сіна і навіть кілька слів розумію. Ці слова в перекладі означають «Хай живе!». Я з подивом відзначаю собі, що китайська мова ласкава і в ній нема звуку р-р-р.
Показують коло трибуни з тисячу хористів-дівчат у красивому лимонно-жовтому вбранні. Їм буде дозволено народити по одній дитині. Поруч така ж потужна маса вишикуваних хористів із юнаків і дівчат. Їхній одяг трохи темніший. Ось гостьова трибуна активістів із прапорцями. У жінок на щоках червона пляма прапора. Всі простоволосі. Всі взуті і гарно одягнені, бо прийшли на свято.
Товариш Сін на машині об’їжджає вишикувані на узбіччі війська і вітається з ними. 

Це кілька кілометрів і триває до десяти хвилин. Помічаю під колесами, що широченна площа (Тяньаньмень?) викладена метровими плитами. Так, це таки площа Тяньаньмень!
Аж раптом небо заповняють літаки. Перша група летить клином, а друга великим колом. Ага! Це ж вони утворили в небі величезне 7 і 0. Встигаю подумати, що молодці араби з своїми цифрами, бо якби в небі літаки зображали цифри ієрогліфами, то без аварії не обійшлося б.
Таки нарешті закрокували військові. 

Тут я відмічаю собі, що в Китаї є кілька видів стройового кроку і навіть стройовий біг, коли всі біжать вногу!
Перша тисячна коробка наближається до трибуни. Попереду двоє: мабуть, командир і комісар. 

Перший кричить: Сіо!, а потім разом: Хуа! І чітко злагоджено, залюбуєшся, повертають голови праворуч і викидають правиці до козирка. Встигаю подумати, що ці слова означають: Рівняйсь! і Струнко!, як тисячоголосо солдати вигукують вітання вождям на трибуні. Таких тисячних колон проходить з десяток, бо й родів військ таки багато. 

Окремо йде колона жінок-воїнів у спідницях, а за нею й друга така ж. Лзвінкоголосо лине над майданом слава вождям. Помахами правої руки їх вітає головний вождь. Виблискують короткі багнети, в кожному помічаю дірочку.

Поїхала техніка. Танки, бронемашини, 

як і на параді в Києві, а де ж артилерія? Потужні тягачі, в яких з кожного боку з десяток коліс, тягнуть чотирма рядами гостроносі, як наші «Буки», зенітні ракети. Окремо їдуть на величезних причепах тупоносі балістичні, мабуть, ядерні ракети. Ось ракети, приховані в прямокутних контейнерах. Ось вантажівки везуть літаки різної форми і розміру. Це мабуть, бойові дрони. А це що? На кількох машинах знаходяться невеличкі літачки-гелікоптери, схожі на колиски, в них пара пілотів сидять лицем до лиця.

Пролітає авіація. За величезним літаком з авак-антеною летять  клином дев’ятеро пташок-винищувачів. Раптом вони випускають райдужні шлейфи димів. 

З-за того диму наступні літаки видно погано і тому їх показують зверху. Це нам, а для глядачів в Пекіні все в диму і я розумію, що тут режисери помилилися. Пілоти в літаках теж кричать вітання вождю і воно розлягається над велетенським майданом.
Це нам показали військову міць Китаю, а тепер треба ж ще показати «народ, який з партією єдиний».

Справді, без перерви до площі під’їжджають закамуфльовані у червоне тягачі. На них гігантські портрети вождів. 

Потім рядами їдуть тягачі, які показують весь Китай і що виробляється в ньому: макети літаків і машин; будівельники у збудованих квартирах без двох стін; нафтовики качають нафту; у сільській комуні крутяться вітроелектростанції. І так безконечно. Ось йде синє море людей, по якому пливе корабель, а з моря вискакують і пірнають дельфіни.

Таки коло трибуни хтось зупинився. Це велосипедисти і піші дівчата у віночках. Вони разом умудряються танцювати вальс. Віночки із червоних, білих і жовтих квітів. А товариш Сін невтомно вітає ручкою дико-радісних демонстрантів. На трибуні змилосердилися і тому вождю, якого вели по-під руки, одягли затемнені окуляри. За вождями видно спини охоронців. А люди все йдуть і йдуть організованими колонами. Декому дозволено вимахувати прапорами і підстрибувати. 

Нарешті марші змінені на тихшу музику. На платформах показують майбутнє Китаю: дівчата вигнутими станами прагнуть у небо. Над ними махають крилами птахи. Стоїть біла ракета. Попереду космос, Місяць і Марс, бо землі в Китаї таки мало. Перед трибуною молодь і спортсмени із золотими медалями. Бальні танцюристи вишукано танцюють вальс. В небо вилітають тисячі голубів, як символ мирного Китаю. Вони летять і зникають в імлі. За ними над майданом підіймаються в небо тисячі тисяч різнобарвних кульок. 

Це привіт від китайців: ми скоро прийдемо до вас з комунізмом.

       Що це було? 
Я бачив прояв масового безумства. Схоже ми вже пережили в серсері. В Китаї хоч люди стали жити більш-менш заможно. Китайці он масово вже пересідають на електромобілі. Компартія дозволила економічну свободу. Є вже китайці-мільйонери. Мабуть, вже є й мільярдери. Але політичної свободи як не було, так і нема. Свободи вільно думати, говорити й чинити там нема. У 1989 році  тисячі китайських студентів вийшли на  цю ж площу Тяньаньмень. Їх тут передушили танками. Відтоді минули рівно 30 років. Виросло нове покоління пристосуванців? Може й так.
Але я не знаю нічого такого стабільного, яке зберігалося б вічно. Баальбекські храми зруйнували землетруси і їх засипало було піском. Піраміди ще стоять. У Сфінкса вже відбитий ніс. Сересеру вже нема, як і компартії. В Китаї теж будуть зміни до волі. І прийдуть тим швидче, чим стабільнішим Китай виглядатиме. Отож не обманюймося тим, що бачимо. А побачимо ми ще багато чого…

      Хай же буде! 

+5
488
RSS
16:38 (відредаговано)
+5
Дякую, друже Володимире, за допис про парад-19 в Китаї. Цей мій допис замість коментаря до нього. Публікую, щоб світочани, які цього не бачили, побачили моїми очима. Щось так мені здається, що наш генерал теж дивився відео про парад-19. Поділіться і ви своїми враженнями.
18:35 (відредаговано)
+4
Друже Анатолію, ти справжній «поет комунізму»! Жартую, не ображайся _посмішка
Дійсно, гарно і влучно описав це грандіозне дійство!

СРСР дав Китаю ядерну зброю! СРСР дав Китаю ракетні технології! Китай не знищив свої ракети і не пустив їх на металолом, як це зробили США і СРСР згідно з Договором.
Сьогодні Китай може також виставити стомільйонну армію!

Китай перенаселений і йому потрібен «життєвий простір»! Розширитися Китай може тільки за рахунок Росії! Що він і зробить!
Китай перенаселений і йому потрібен «життєвий простір»! Розширитися Китай може тільки за рахунок Росії! Що він і зробить!

Тоді нам треба дружити з Китаєм. «Ворог мого ворога — мій друг».
18:52
+4
Мій старший товариш, Антон Миколайович Варварич, полковник ГРУ, працював у Китаї в період «культурної революції». В 2005-2012 рр. ми разом працювали над його мемуарами. Крім цікавого тексту, у мене великий архів кольорових фотографій того часу, які він зробив особисто! Днями викладу!
18:59 (відредаговано)
+5
Я на книгу Антона Варварича написав був рецензію. Вона на моїй сторінці. А ось і посилання на неї:
svitoch.in.ua/905-anatoliy-vysota-shlyakh-do-natsionalizmu-1-3-18-r.html
Я на книгу Антона Варварича написав був рецензію.


Анатолію, будь ласка, дай пряме посилання.
Рецензію прочитав. Гарно написано, хоча не з усім, що стосується Варварича, можу погодитися. Досить часто ми дивимося в минуле очима сьогоднішнього «я», маючи інформацію про ті часи, яка нам стала доступною.
19:49
+5
Навіть не знаю, чи Антон Варварич знає про мій відгук на його книгу. Мабуть, не знає… А газету з публікацією рецензії треба буде пошукати.
Навіть не знаю, чи Антон Варварич знає про мій відгук на його книгу.


Анатолію, я йому скину посилання на твою рецензію. Ми в контакті. _радий
22:05
+4
Красива комуністична показуха — ось що я побачив.
_соромлюсь
Єдина беззаперечна перевага китайців — у чисельності. Це у них не відняти…
22:17 (відредаговано)
+3
Встигаю подумати, що молодці араби з своїми цифрами, бо якби в небі літаки зображали цифри ієрогліфами, то без аварії не обійшлося б.

Загалом-то, цю систему з десяти цифр придумали індуси. Навіть саме слово «цифра» походить від індійського "сіфр", що означає… "нуль"!
_стежу
Ось тобі для порівняння — вигляд цифр в Індії, Персії (Ірані) та арабських країнах:Трохи збільшено:Я бував і в Єгипті, і в Тунісі, отож підтверджую: в арабських країнах цифри записуються саме так, як в другому рядку!
07:01
+3
І в Лівані пишуть цифри, як у другому рядку. А цифру 3 називають тлеті, 4 — арба.
Все залежить від конкретного діалекту арабської мови, яких насправді море.
В Єгипті:
— «тлеті» — «телятА»;
— «арба» — теж «арба».
10:14
+3
Що цікаво «сифр»-«0» саме арабські цифри, якими ми в світі користуємось
1,2,3...9
А самі араби зараз користуються індійськими цифрами(що у другому рядку)
От так сталося віддали своє- взяли чуже
22:42
+5
Феномен Китаю показує, друже Анатолію, чого може досягти країна, коли її не розкрадають. Але для цього їм прийшлося розстріляти 10 тисяч корупціонерів і в рази більше ув'язнити. Вони таки наздоженуть Америку, бо збагачення Китаю базується на тяжкій праці, вони не беруть кредитів, маючи свої гроші, а Америка у великій мірі — на бізнесових оборудках. Правда, теперішній президент зробив різкий поворот у сторону повернення бізнесу в Америку, створення нових підприємств і робочих місць, яких нараховують уже біля шести мільйонів. Нам би таких керівників!
Феномен Китаю показує, друже Анатолію, чого може досягти країна, коли її не розкрадають.


З цим я погоджуюся!

Щодо розстрілів… На мій погляд, корупціонерів треба ув'язнювати пожиттєво. І щоб вони самостійно заробляли на своє утримання. Не хоче працювати — харчування на мінімумі: каша, хліб, вода!
07:11 (відредаговано)
+4
Друже Миколо, феномен Китаю, як ти пишеш, постав не завдяки репресіям. Економічний підйом відбувся тому, що була допущена конкуренція, відбулося поєднання соціалізму і капіталізму — своєрідний НЕП. Запрацювала четверта зірочка — патріотичка буржуазія (=куркулі).
Сталін знищував і садив на порядки більше, але все без толку. Плюс необмежена фінансова підтримка США.
21:47
+4
Сталін знищував і садив на порядки більше, але все без толку.
Сталін знищував і ув'язнював, друже Анатолію, невинних людей: вчених, інженерів, письменників — інтелігенцію, цвіт нації, і від цього аж ніяк не можна було чекати поступу вперед, розвитку економіки. А китайці знищували крадіїв і корупціонерів і цим створювали сприятливий клімат для розвитку економіки, стимулюючи цей розвиток відповідними законодавчими актами, в яких, знову ж таки, не було корупційної складової, чим дуже грішать наші закони. А ще гірше — їх взагалі не приймають, наприклад — закон про видобуток бурштину. Їм так легше красти.
А Китай мав свого Сталіна — Мао. Він теж знищував своїх громадян мільйонами, але довів країну до крайньої бідності. І теж знищував кращих. І, знову ж таки, не в ім'я розбудови країни, а в ім'я збереження своєї влади.
03:33
+2
Друже Миколо, ну це ж загально-відомо: в серсері було заборонено ПРИВАТНУ ВЛАСНІСТЬ. А скільки було перестріляно шкідників і «шкідників» — це не перелічити.
10:16
+3
Так
22:53 (відредаговано)
+3
Гарно написано, пане Анатолію. Навіть і не буду передивлятися той парад, щоб не витрачати майже три години часу. Я його вже «уявно побачила», читаючи цей допис.
03:28
+2
От і добре, Оленко. Дякую за відгук!
10:18
+3
Дякую за цікавий репортаж
Згодна, що поєднання приватної власності і соціалізму можливе на користь.
Згодна, що поєднання приватної власності і соціалізму можливе на користь.


Фактично, першим поєднав капіталізм та приватну власність з соціалістичними принципами Адольф Гітлер.
10:51 (відредаговано)
+2
А тепер, шановні друзі, скажіть мені, хто знав раніше, що означають 4 зірочки на китайському прапорі?. Я колись щось може і знав про це, а потім надійно забув.
А тепер, шановні друзі, скажіть мені, хто знав раніше, що означають 4 зірочки на китайському прапорі?.


Друже Анатолію, я переборов бажання набрати в Гуглі «що означають 4 зірочки на китайському прапорі», щоб потім зробити вигляд «розумника» _сміюсь і чесно зізнаюся: НЕ знаю!
12:01
+2
Друже Володимире, ти й досі не знаєш? А я ж написав у цьому дописі, що означають 4 зірочки півколом на китайському прапорі!
А я ж написав у цьому дописі, що означають 4 зірочки півколом на китайському прапорі!


Я подумав, що є ще якесь пояснення… _засмучений
Я гадав раніше, що велика зірка — це КНР, а 4 малі зірки — щось типу «зовнішніх земель» на кшталт Тайваню, Маньчжурії, Монголії й Казахстану, який колись теж частково був китайським.
15:30
+2
Ну і як вам, друзі, четверта зірка — патріотична буржуазія? Китайські комуністи таки мудріші від московських!
Ну як, як?.. НЕП — от як!.. В СРСР «нову економічну політику» задавили, в Китаї — творчо розвинули. За що ще й американськими кредитами «похарчувалися»…

Випадкові Дописи