До Гармонії - Разом!      Детальніше про сайт

Ефект Форера

Ефект Форера
Джерело матеріалу:

У далекому 1948 році професор-психолог Бертрам Форер провів цікавий психологічний експеримент. Він роздав своїм студентам спеціальний тест, щоб за допомогою отриманих результатів проаналізувати їхні особистості. Родзинкою експерименту було те, що професор насправді навіть не збирався проводити ніякого аналізу. Замість справжнього аналізу професор роздав всім студентам один і той самий текст, який був узятий зі звичайного гороскопу.

Текст був приблизно такого змісту: «Ви потребуєте, щоб люди вас любили і захоплювалися вами. Ви досить самокритичні, у вас є багато прихованих можливостей, які ви так і не використали собі на благо. Хоча у вас є деякі особисті слабкості, Ви дисципліновані, на вигляд впевнені, але насправді схильні хвилюватися і відчувати невпевненість. Часто вас охоплюють серйозні сумніви у правильності ухваленого рішення, чи вірно ви вчинили. Ви віддаєте перевагу деякій різноманітності, обмеження у вас викликають обурення. Також ви пишаєтеся тим, що мислите незалежно, ви не погоджуєтеся з чужими судженнями без достатніх доказів. Іноді ви привітні й доброзичливі, а іноді обережні та стримані. Деякі з ваших прагнень досить нереалістичні. Одна з головних цілей — стабільність».

Потім він запропонував кожному студентові за п'ятибальною шкалою оцінити відповідність опису їхній особистості. Середньою оцінкою було 4,26. Даний експеримент був повторений сотні разів. Тим самим Бертрам Форер довів, що зовсім необов'язково володіти якимись знаннями для того, щоб вгадати характер людини, головне сказати, що прогноз готували особисто для нього, потрібно додати йому авторитету, сказавши, що його готували вчені-психологи, і наповнити фразами, які підходять практично до всіх. Вони обов'язково мають бути позитивними, без негативу і конкретики. Цього досить, щоб люди повірили і психологам, і астрологам.

0
366
RSS
Звісно, 4,26 — це «усереднена по шпиталю» оцінка. Проте заради інтересу я спробував оцінити текст Форера «як для себе» — й отримав тверду, круглу «3». Без плюсів і мінусів. Себто, доволі посередньо. Не знаю, як у інших…
06:43
+1
Загальні речі, друже, підходять для більшості. Це так. Але є ще одне: схожість людей між собою. Ми в своїй більшості потребуємо: безпеки, достатку, доброзичливої оцінки+. Ніби консервативне болото. А насправді — це умова виживання народу.
Ти б іще «піраміду Маслоу» згадав!
Хоча… чом би не згадати?!
Це ідея…
А в тому тексті саме вона і описана в завуальованій формі.

Випадкові Дописи