Когнітивне спотворення

Когнітивне спотворення
Джерело матеріалу:

Когнітивне спотворення, яке заважає вам отримати те, чого заслуговуєте


Ілюзія контролю — це когнітивне спотворення, яке змушує вас вважати, що ваші дії збільшують шанс успіху сильніше, ніж це є в реальності. Чому ми прагнемо все в житті тримати під контролем? І чи можливо це взагалі?


Неможливо все в житті тримати під контролем. Все одно щось вирішує сліпий випадок, але ми боїмося визнати цей факт. Ось приклад з життя. Ви з колегою по роботі цілитесь на більш престижну посаду. Шанси отримати її у вас начебто рівні. Але у вирішальний день, коли все має статися, у вас починається напад виразки шлунку і вас на кілька днів лікарі ушпиталюють. Ось ви виходите на роботу після лікування, і з'ясовується, що колега отримав це саме підвищення. Що це: рок, доля, несправедливий випадок?

Нам здається, що можна контролювати все

Важко в подібній ситуації спокійно і байдуже прийняти поразку. Ви, можливо, навіть будете розлючені, станете злитися на самого себе і весь світ на додачу.

Це все повчальні наслідки так званої ілюзії контролю: в реальності всі ваші далекосяжні плани просто зламав випадок.

Що означає ілюзія контролю

Ілюзія контролю — так зване когнітивне спотворення, яке змушує вас вважати, що ваші дії збільшують шанс успіху сильніше, ніж це є в реальності.

Наведемо класичний приклад: гра в кості. Спостерігаючи за гравцями, вчені простежили, що, коли людина мріє отримати більшу цифру, вона кидає кістки сильно, а коли меншу — м'яко і слабко. Якщо подумати, то сила кидка взагалі не вплине на те, як саме випадуть кістки, але люди несвідомо намагаються докласти зусиль, щоб кістки «лягли» тим боком, який їм потрібен.

Чому ми намагаємося все контролювати

Така наша звичка діяти і в звичайному житті. Існує два типи ситуацій: ті, які вимагають докладання наших певних навичок, — професія, спорт, особисті та офіційні відносини, і ті, де панує випадок, — будь-яка лотерея, всілякі азартні ігри, ставки на спорт.

Якщо ви прагнете отримати позитивний результат в ситуації, де чимало залежить від вас самих, вам знадобиться робити правильний вибір, можливо, змагатися, аналізувати ситуацію, вибудовувати алгоритм дій. Коли все вирішує випадок, перераховані дії просто не приносять користі. Але, оскільки ви звикли щось робити, то за вкоріненою звичкою робите якісь непотрібні дії. І перебуваєте в полоні ілюзії, що ці ваші дії якось збільшують ймовірність успіху.

Наведемо приклад. Людина більш готова до ризику, якщо вона не вірить, що все вже вирішено наперед. Був проведений наступний експеримент: учасникам запропонували два різновиди парі. У першому випадку люди робили ставку перед тим, як вчені кинуть кістки і оприлюднять результат, в іншому — після кидка, але до оприлюднення результату.

Зрозуміло, що учасники експерименту жодним чином не могли вплинути на результат справи: адже не існує різниці, коли саме вгадувати, якщо ми все одно не бачимо кістки? Однак, в першому випадку випробуваним здавалося, що вони якимось чином керують подіями, водночас у другому все було вирішено — кістки впали на стіл.

Зазвичай це поведінка простежується тільки в тих ситуаціях, де людина може ще щось зробити. Наприклад, витягнути лотерейний квиток або впровадити придуману нею стратегію гри в покер. Однак, якщо суб'єкт взагалі жодним чином не може вплинути на кінцевий результат, він попри все винаходить способи контролю: звертається до гороскопів і всіляких пророкувань та «знаків згори».

Але це ще не все: віра в безумовну рівновагу дії і наслідку змушує нас вірити в загальну справедливість світу й чекати якоїсь винагороди за наші заслуги.

Чому ми віримо в справедливість

Люди вважають за краще вірити, що в житті все заслужено повертається: з гідними людьми трапляються щасливі, сприятливі події, а погані люди отримують (рано чи пізно) по заслугах.

Розповімо ще про одне дослідження. Учасникам запропонували дати оцінку навичкам двох працівників, один з яких випадково отримав винагороду. І випробовувані завжди оцінювали нагородженого як більш здібного.

В іншому експерименті учасники спостерігали, як незнайомі їм люди отримували слабкий розряд струму за зроблені ними помилки в завданнях. Щоб не відчувати дискомфорт від того, що вони не можуть жодним чином вплинути на події, що відбуваються, учасники експерименту починали заперечувати фізичні страждання «жертв»: людям зручно було вважати, що ті заслужили розряд струму, щоб тільки не руйнувати власну віру в справедливість світу.

Подібна віра виключає ймовірність випадку. Але він все одно присутній в реальному житті. Хороші й розумні люди теж страждають від невиліковних недуг, гинуть в ДТП, жадібні й егоїстичні отримують виграш у лотереї, дурні займають престижні посади, талановиті мають потребу у фінансах. Випадковість може наздогнати нас всюди, але вміти визнати це — означає набути постійне відчуття тривожності або відчувати страх перед невідомістю.

Коли ілюзія контролю нам заважає в житті

Так, ілюзія контролю, з одного боку, необхідна, щоб не впадати у відчай і продовжувати діяти, попри той, факт, що в будь-яку хвилину все може «впасти в прірву». Але негативним боком ілюзії контролю є те, що вона змушує нас робити хибні кроки, дурощі, вірити в якусь загальну космічну справедливість і приписувати собі провину за те, де ми відповідальності не несемо.

Ось приклад. Працюючи в команді, навіть обдарований і досвідчений керівник все одно залежить так чи інакше від дій інших співробітників: як люди зрозуміють поставлене перед ними завдання, які виникнуть проблеми в процесі виконання певних дій. Передбачити все неможливо. Особливо там, де грає значну роль людський фактор. Але після поразки ви можете, знецінивши свою роботу, взяти на себе всю відповідальність за невдачу і пізніше відчувати страх перед майбутнім.

Спробувати не потрапити в цю пастку

Що потрібно робити, щоб не залежати від цієї самої ілюзії контролю:

  • Перед початком будь-яких важливих дій треба проаналізувати, що залежить саме від вас, а що — від людей, а що неможливо буде передбачити. Це може допомогти уникнути певних ситуацій і в разі поразки не втрачати душевну рівновагу.
  • Припиніть винаходити «системи» там, де їх немає. Азартні ігри, гороскопи, прогнози, талісмани, обереги… Усі мріють про захищеності та гарантії, але всесвіт живе за іншими законами (нам невідомим). Якщо в даний момент все залежить від випадку, і ви хочете мати страховку від втрат — не беріть участі в справі.
  • Не поспішайте звинувачувати себе, спочатку дайте об'єктивну оцінку ситуації. Якщо вас спіткала невдача, проаналізуйте, що було зроблено не так. Якщо в тому, що сталося, є і ваша провина — не догледіли чи не перевірили, забули, — витягніть для себе урок на майбутнє. Якщо ж все-таки на події вплинув випадок — визнайте, що таке трапляється.

Не в нашій владі контролювати абсолютно всі події в житті. Часто в звичайний хід справи втручається сліпий випадок і все ставить буквально з ніг на голову. Потрібно бути до цього готовим. І замість того, щоб забобонно прораховувати і вгадувати можливі варіанти фіналу, рекомендується не втрачати самовладання і душевну рівновагу ні за яких обставин. І тоді ситуація, можливо, ще спрацює на вашу користь. Адже життя таке мінливе...

+2
188
RSS
21:39
+1
Якщо в даний момент все залежить від випадку, і ви хочете мати страховку від втрат — не беріть участі в справі.


В радянські часи лотерейні квитки під час видачі зарплати купувати було обов'язково. Можна було піти на конфлікт і відмовитися, але конфлікт обходився дорожче, ніж 30-50 коп за квиток.
Тому я завжди брав один обов'язковий квиток і ніколи не грав в лотерею!

Випадкові Дописи