Проекція

Проекція
Джерело матеріалу:

Проекція.
Як бачити свою колоду в чужому оці


Всі люди діють, виходячи з оцінки ситуації та свого стану. Тобто, дія наполовину визначається середовищем. Тим, що людина бачить перед собою.

Якщо людина бачить що на неї кричать — вона діятиме відповідно до цього: кричатиме у відповідь, закриватиметься, тікатиме, битиме, підкреслено спокійно говоритиме, намагатиметься заспокоїти, винитиметься і киватиме — на смак.


Однак потрібно пам'ятати, що сприйняття світу є суб'єктивним. Ми ніколи не знаємо, що відбувається в світі об'єктивно. Ми бачимо через призму свого досвіду. Зокрема, дитина бачить зелену незвичайну штуку, доросла жінка бачить кактус, її чоловік бачить не просто кактус, а Ferocactus pilosus, а верблюд бачить їжу.

Тим складніше визначити, що «на думці» у іншої людини. Її почуття, реакції. Іноді вона сама про це каже. Часто — не приховує. Іноді ми здогадуємося про все це за невербальними проявами. Але все це — непрямі ознаки. Людина може збрехати, може щось вдати, ми можемо помилитися в трактуванні невербальних сигналів.

Людина не терпить невідомості й невизначеності. Якщо в поле її сприйняття утворюється інформаційний вакуум, вона прагне його заповнити. Хтось лізе вперед і досліджує, хтось вигадує, що там може бути, хтось екстраполює свій минулий досвід, а хтось — проектує.

Що таке проекції?

Проекція — це захисний механізм, при якому суб'єктивний зміст присвоюється зовнішньому об'єкту.

Приклад: Єфросинія їде в метро. Всі поглядають на неї й вона просто відчуває, як всі засуджують її за дешевий одяг. Вона ненавидить їх усіх, бо це — найдорожчий одяг, що вона може собі дозволити, і виглядає вона цілком охайно. І взагалі, що такого!? Ота тітка виглядає ще гірше і одягнена ще дешевше, а теж має нахабство осудливо поглядати!

Після бесіди з психологом може з'ясуватися, що Єфросинія сама оцінює свій одяг як дешевий. Вона дуже хотіла б одягатися дорожче. Для неї це важливо. Вона незадоволена своїм одягом, але переживати за це сором їй дуже неприємно. Отут саме вмикається захисна реакція — вона проектує звинувачення й оцінку власної зовнішності назовні. Таким чином вона, по-перше, отримує можливість сперечатися з ними і наводити контраргументи: «Що такого?», «Не в ціні суть, а в стилі!», «Ти одягаєшся ще дешевше!». По-друге, вона знімає з себе відповідальність за свою ж оцінку себе, що дозволяє їй не визнавати фактів. Якщо всі її вважають «дешевкою», а вона лютиться на це, то виходить, що нібито і не дешевка вона зовсім.

Ще раз: 

Проекція — це коли людина свої власні почуття, думки, емоції, наміри, досвід переносить на інших людей.

Всім знайомий проектор. Вміст проектора знаходиться всередині, але зображення ми бачимо там, куди проектор спрямований.

Саме так працює механізм проекції. Куди б не подивилася людина — вона бачить свій же вміст. Повертаючись до початку статті, можна зрозуміти, чому проекції заважають діяти адекватно ситуації. Людина, що проектує свої переживання на довколишніх, реагуватиме не на самих довколишніх ([бо] їх вона не побачить), а на свої власні вмісти. Що, звісно, не полегшить їй взаємодію і не додасть чарівності.

Проекції в житті

Навчившись розуміти проекції в житті, людина отримує цікаві кути зору. Вона менше непокоїться про оцінки довколишніх. При цьому контакт з цими довколишніми поліпшується. Почасти від того, що людина сама зменшує кількість своїх проекцій, навчившись їх розпізнавати, частково — тому що навчається бачити зміст проекцій інших людей.

Поведінка інших стає для неї більш об'ємною, рельєфною. Вона отримує можливість будувати більше здогадок про довколишніх і краще їх розуміти. Наприклад, запідозривши проекцію катарсису у когось із оточення, можна зробити припущення, що те, що проектується, присутнє, але відкидається самою людиною. Звісно, це не 100% гарантія, але все ж, це інформація, яку можна спробувати враховувати при взаємодії з людиною.

Проекція дає багато матеріалу для гарного опрацювання на усвідомлення і прийняття деяких своїх частин. Людина, яка спромоглася визначити у себе проекцію і володіє деякими навичками, зможе набути для себе з цього користь.

Часто проекції є одним з механізмів, що підтримують невпевненість в собі, страх оцінки і низьку самооцінку.

Виділяють безліч проекцій. Суть у них усіх одна — винесення чогось внутрішнього назовні й сприйняття як зовнішнього. Але є певні шаблони того, як можна це зробити. Оці шаблони й виділяють в типи. Я розгляну найбільш, на мій погляд, часті й видовищні.

Які бувають проекції?

Проекція катарсису

Це найяскравіший вид проекції. «Не подобається в інших те, що не подобається в собі», — це прислів'я про проекцію катарсису.

Катарсис — це процес вивільнення, полегшення. Він спрямований зсередини — назовні.

Проекція катарсису — це коли «Мені важко прийняти щось в собі, але воно вимагає моєї уваги і тому ввижається в оточенні».

Скажімо, мені важко визнати свою лінь, тому я впевнений, що всі навколо мене — ліниві донезмоги.

Дзеркальна проекція

Теж частий вид проекції. Це коли я суджу по собі й виходячи зі свого особистого минулого досвіду. Я дивлюся на своє минуле і міркую в стилі: «Якщо того разу було так, то і в цей раз буде так само», — хоча це може бути і не так. Також до дзеркальних відносять проекції, змістом яких людина хотіла б володіти. Скажімо, вона хотіла б бути чеснішою і фантазує про безмежну чесність інших.

Часто дзеркальній проекції піддаються ті якості й частини себе, які людиною приймаються. В іншому разі, людина усвідомлює їхню нестачу.

«Я ношу окуляри і вважаю себе розумним. Я бачу окуляри на тобі — отже, ти теж розумний».

«Я знаю, що мене завжди тягне наліво. Отже, і тебе завжди тягне наліво. А якщо ти зі мною не згоден, то просто викручуєшся».

«Ти легко все опановуєш, тобі легко говорити». (В ситуації, коли ніщо не вказує на те, що людина легко опановує щось. Тобто, судження не стосується людини, а є лише фантазією).

Додаткова проекція

Це дуже витончений, на мій погляд, вид проекції, який особисто мене тішить.

Це коли: «Я бачу в оточенні те, що зробить мою поведінку адекватною».

«Ти хочеш мене залякати», — вимовляє людина, яка боїться. Хоча ніхто її не залякує і навіть не збирався, просто від початку страх вже є.

«Ти заграєш зі мною і хочеш мене спокусити, розпусниця». Хоча це може бути зовсім не так, а первинним є саме збудження і сексуальний інтерес, які відкидаються і маскуються під адекватну реакцію на «спокусу».

Інші види проекцій

Залежно від парадигми або скрупульозності, виділяють багато інших видів проекцій. Наприклад, позитивна проекція (це щось середнє між дзеркальною і катарсисом. Коли я проектую ті якості, які оцінюю як позитивні, але не можу собі привласнити). Але все це — вже окремі випадки.

Експеримент для виявлення проекцій

Вам знадобиться напарник Василь. Василь є у кожного, гадаю, тому нудьгуючи на зустрічі з ним (взагалі, досить нудний тип), можна спробувати провести експеримент на проекції.

Крім Василя, вам знадобиться два аркуші паперу і дві ручки або олівця. Кожному по комплекту.

Умови: Сядьте навпроти один одного в спокійній обстановці. Покладіть перед собою папір і ручку. Домовтеся, хто веде першим. Запам'ятайте правило — не можна ні про що говорити. Взагалі, забудьте, що ви вмієте говорити. Під час всього експерименту обидва учасники тільки мовчки розглядають один одного. 

Припустимо, ведучий — ви.

Ви як ведучий, протягом 2-3 хвилин посилено про щось думаєте. Це може бути що завгодно. Ви можете спробувати навіяти щось Василеві або передати йому почуття. Можете спробувати підірвати його голову силою думки. При цьому, вам забороняється якось активно невербалізувати. Не робіть кам'яне обличчя, але не намагайтеся, щоб Василь вас неодмінно зрозумів. Просто транслюйте.

Завдання Василя — спостерігати за вами і відловлювати свої відчуття й почуття. Вони будуть доволі тонкими, так що доведеться постаратися. Ще він повинен спробувати вловити, про що ви думаєте і що йому транслюєте. Всі свої здогади і почуття Василь фіксує на папері. По можливості, зберігайте контакт очима.

Через 2-3 хвилини ролі міняються. Тепер ваша черга читати думки.

По завершенні часу поділіться один з одним тим, що ви відчували і прочитали.

Майже напевно розбіжності будуть кардинальними. Причому зверніть увагу — те, що ви «прочитали» з голови Василя — це насправді ваші власні думки і почуття. Тепер ви знаєте, як працює проекція.

Як упізнати проекцію?

Вона ірраціональна. Ви можете знати, що людина абсолютно мерзенна, хоча жодного разу з нею не спілкувалися. Виразних аргументів не зможете навести.

Проекція дуже полюбляє брак інформації. Спілкування через інтернет сприяє проекції, як і спілкування телефоном.

Зазвичай проекція негативна. Тобто, ви схильні відчувати дискомфорт, коли спілкуєтеся з людиною, на яку проектуєте. Але буває і позитивна, коли вам важко прийняти свої власні позитивні якості. Не варто пояснювати, чому цей випадок є рідшим.

Роль проекцій в терапії

У терапії проекції часто вирощуються самим терапевтом для того, щоб отримати простий і ясний доступ до несвідомого клієнта. Адже зміст проекції завжди не усвідомлюється і так чи інакше відкидається. Але при цьому, абсолютно точно, є частиною особистості самого клієнта. Так що провокуючи проекцію, можна отримати дані для роботи легко і швидко.

Існує безліч технік, які стимулюють проекції. Це весь арсенал арт-терапевтичних методів, всякі малюнки, скульптура, фотографія, вибір карток, асоціативні карти, спектрокарти і тому подібне. Пісочна, казкова терапія будується на проекції. Спрямована медитація — це також варіант спрямованої проекції.

Особливо яскраво проекції можна спостерігати в терапевтичних групах. Учасники починають проектувати один на одного і на терапевта. Це практично неминуче. Дослідження цих проекцій може бути корисно для всіх учасників процесу.

Сергій Смирнов,
психолог, гештальт-терапевт


UPD. Також теми проекції безпосередньо стосується оця чудова притча про Омара Хайяма:

+2
602
RSS
05:54
+2
Тема проекції має пряме відношення до антистратагеми №8 «Дивитися на світ крізь рожеві окуляри», або до недооцінки, про яку я колись писав на Світочі докладно.
06:35
+2
Додав ще відео про Омара Хайяма.
17:28
+2
Відомий вислів: людина міряє світ собою. Якщо я щось присвоюю, наприклад, навичку шиття на машинці, то це є присвоєння чужого досвіду через навчання. А якщо людина, навпаки, обдаровує когось потайки, наділяючи іншого якимись рисами характеру, то як це називається?
Мабуть, це називається впливом на іншого.

Випадкові Дописи