Ріхард Яри – друга людина після Євгена Коновальця у реальній ієрархії ОУН (+ відео)

Ріхард Яри – друга людина після Євгена Коновальця у реальній ієрархії ОУН (+ відео)

Про Ріхарда Яри написано багато… І, в той же час, його особа залишається до кінця непізнаною. Це і спонукало наш творчий колектив [1] у 2018 році провести власне розслідування, яке вилилося у фільм «Ріхард Яри – агент Сталіна, засновник бандерівської ОУН, багатий землевласник».

Оскільки Ріхард Яри мав пряме відношення до створення українських військових підрозділів, напередодні Німецько-радянської війни, то я вважаю необхідним ознайомити світочан з нашим фільмом.Ріхард Яри служив в Українській Галицькій Армії. Був під слідством за спекуляції кіньми. У 1922 році одружився з єврейкою на ім’я Рейзель Шпильфогель. Вступив до УВО, у 1923 р. переїхав у Берлін. Забезпечував зв’язок УВО-ОУН з німецькими військовими, через його руки йшло німецьке фінансування. Монополізував своє становище посередника і згодом став «незамінним». Підозрювався у присвоєнні значних сум.

Викликав підозри і роздратування своїм багатством невідомого походження, коли всі інші члени ОУН жили скромно і навіть бідно.

Ось що пише про нього Микола Сціборський у «Білій Книзі ОУН»:

«Після І Конґресу Українських Націоналістів, механічно станув членом ОУН, хоч по істоті своїй нічого спільного з українським націоналізмом не мав, його не знав і не виявляв до нього жодного глибшого інтересу… Відчуваючи хиткість своїх позицій у Русі, Ярий з тим більшою настирливістю й систематичністю намагався їх скріпити — ввесь час витворюючи ситуації, розв'язка яких обов'язково вимагала б його безпосередньої співучасти, а одночасно враження, ніби він незаступний на своєму пості.

Для того він віддавна застосував методу відсепарування від акції, а то й цілковитої ліквідації тих членів ОУН, прикмети й дані яких давали йому підставу до побоювання, що вони можуть бути видвигнені організацією на його місце. Водночас з тим старався підбирати собі людей, матеріяльно узалежнюючи їх від себе і послуговуючися ними в своїх цілях не так у характері членів ОУН, як своїх особистих аґентів».

Своє розслідування щодо особи Ріхарда Яри провів і тодішній шеф розвідки ОУН – Федір Яцура. Він встановив, що «Німці звільнили Львів від большевиків. Щойно недавно зголосилися до нашого Проводу два українці, що були колись комуністами, а тепер досить мали уже большевизму й були щасливі, що вирвалися звідти з цілою шкурою. Розказували вони багато зо своєї давнішої діяльности — вони були кур'єрами Комінтерну — між іншим подали, що контактувалися і з Ярим і з жінкою Ярого, що жінка Ярого була агенткою Комінтерну ще від 1924 року, а через неї дібралися большевики і до Ярого, що став таким же агентом від 1926 року»[2].

У квітні 1940 року, в результаті розколу материнської ОУН, була створена ОУН(б) – бандерівці. Членом РП ОУН(б) і керівником зовнішньополітичної референтури став Ріхард Яри. Ключову роль у новій організації відігравали 4 особи: «Бандері припало «очолення», цебто загальне ведення і репрезентація. Ріхард Ярий перебрав зовнішні справи, що в конкретному випадку і в даному часі зводилися до німецьких зв'язків. Роман Шухевич став властивим інженером — організатором кадрів диверсії, а на долю Стецька припало ідеологічне підмурування всієї акції» [3].

Яри переконав німецьку військову розвідку у березні–квітні 1941 р. створити батальйони «Нахтігаль» і «Роланд» у складі полку спеціального призначення Абверу «Бранденбург-800».

«Нахтігалем» командували з німецької сторони Ганс-Альбрехт Герцнер і професор Теодор Оберлендер, від бандерівців – Роман Шухевич. «Нахтігаль» комплектувався добровольцями тільки з числа бандерівців.

На чолі «Роланда» стояв колишній підстаршина УГА і капітан польської армії Євген Побігущий, а від бандерівців – вже згадуваний Ріхард Яри.


Після окупації Австрії військами антигітлерівської коаліції в 1945 році справу Ярого розглядав австрійський народний суд, який він благополучно пройшов, отримав довідку, що є «жертвою нацизму», підтвердження в правах на нерухомість і навіть компенсацію.

Пізніше Ярий оселився в Гльогніце, в садибі площею більше 220 га, де займався господарством, створив конеферму і школу верхової їзди. Помер Р. Ярий в лікарні м. Ноекірхен 20.05.1969 року на 71 році життя і був похований на місцевому кладовищі за римсько-католицьким обрядом».


Посилання:

[1]. Склад творчої групи на жовтень 2018 року:

  • Ігор Каганець – футуролог, письменник. Коло інтересів: еволюція, постіндустріальний перехід
  • Володимир Федько – директор НДІ Третього Райху, військовий історик, генерал-майор. Коло інтересів: політична історія, ідеологія, екологія.
  • Віктор Макаренко – режисер і оператор. Коло інтересів: Україна, світогляд, кіно, історія, дизайн, музика.

[2]. Зиновій Книш. Розбрат. Спогади й матеріали до розколу в ОУН у 1940-1941 роках. – Срібна Сурма. Торонто, 1960. – Розділ 11.

[3].Там само.
+1
450
RSS
14:51
+2
Ріхард Яри — темна постать в ОУН. Хто він за національністю?
20:14 (відредаговано)
+1
Як у всіх авантюристів, у нього помісь в крові. _сміюсь

Багато деталей біографії Ріхарда Яри залишаються не з'ясованими і дотепер. Наприклад, невідома етнічна приналежність Яри. Висуваються версії, що він був чехом, євреєм, німцем, українцем і т.д. Будь-які достовірні вказівки на цей рахунок відсутні.
22:00
Жах! Весь фільм – це копирсання у грязній білизні ОУН. Фільм викликає відразу і огиду до ОУН і її керівників, чого, очевидно, і добивались автори фільму. Особливо мене здивував Ігор Каганець, з яким я мав нагоду колись познайомитись. Боже! Борони нас від таких патріотів, як Ігор Каганець і Володимир Федько!

Випадкові Дописи