Темний бік нашої Особистості

Темний бік нашої Особистості
Джерело матеріалу:

Наша особистість завжди має дві сторони — явну (видиму) і приховану (часто навіть від нас самих). Розібратися зі своїм Темним Я допоможе ця стаття.


Темне Я, або те, що Юнг називав Тінню, — це та наша частина, яка змушує відчувати дискомфорт від самих себе, оскільки включає в себе такі якості, які хотілося б приховати. Або взагалі зробити вигляд, що їх немає. Прийняти темний бік свого Я так складно саме тому, що він є протилежністю всьому тому, що нам хотілося б думати про себе. І це порушує наше відчуття Я, яке є зручним. Часто ми приховуємо від себе деякі частини своєї особистості, оскільки за них соромно, побачити їх страшно, а зізнатися собі що: «Так, це про мене», — практично неможливо.

Темне Я

Зазвичай ми схильні заперечувати в собі такі якості як гнів, заздрість, брехливість, ревнощі, марнославство, емоційну залежність тощо. Часто таким чином Тінь стає джерелом самообману, оскільки те, що ми заперечуємо в собі, починаємо бачити в інших. І тоді ми починаємо вішати ярлики на інших людей: брехун, маніпулятор, скнара, невдаха, слабак та ін.

Свої тіньові аспекти психіки ми часто проектуємо на інших людей, тому що так простіше. І починаємо звинувачувати, нещадно критикувати і підозрювати інших в тих якостях і мотивах, які насправді притаманні саме нам.

У кожному звинуваченні іншого, є те, що адресовано собі. Те, що ми відкидаємо в собі, ми можемо з легкістю зневажати в інших. Те, що ненавидимо в інших, ненавидимо і в собі. Не болить і не викликає емоційної реакції тільки те, чого немає в нас самих, воно нас просто не «чіпляє». Тому дуже просто поблажливо ставитися до тих недоліків у інших людей, яких немає у нас.

Просто взяти і відкинути в собі щось не вийде. Так чи інакше воно слідуватиме за нами по п'ятах. Тому залишається одне — прийняти. Скільки б ми не намагалися ігнорувати свої актуальні проблеми, вони так чи інакше знайдуть несвідомий вихід. Ці якості проявлять себе в застереженнях, в спонтанних емоціях, в тих діях, про які зазвичай говорять: «Я не знаю що на мене найшло...».

Коли ми не знаємо своїх темних сторін, це часто обертається ще й тим, що іншим стає простіше маніпулювати нами. Вони можуть сипати обвинуваченнями про те, що ви погана мати, жахлива дочка, нікудишній співробітник тощо. Це зброя, яка завжди влучає в ціль і дозволяє вити з вас мотузки, поки ви будете доводити іншим свою «хорошість». Ті якості, які витісняються, — роблять нас вразливими.

Як говорив Юнг: «… все, що ми відкидаємо в собі, повертається до нас у зовнішньому світі у вигляді долі».

Це про те, що не визнаючи в собі того, що немає готовності прийняти, ми починаємо звинувачувати зовнішні обставини у всьому, що відбувається з нами.

Самопізнання в руслі пізнання власної тіні дається дуже непросто. Адже завжди простіше звинувачувати в своїх бідах когось іншого. Чоловіка, дітей, начальника, сусідів, інших людей, уряд, злий рок — цей список можна продовжувати нескінченно. Однак те, від чого ми тікаємо таким чином, продовжує жити в нас і залишатися неусвідомленим. У цьому полягає основна причина того, що ми потрапляємо часто в схожі ситуації, щиро вірячи в те, що це прийшло з зовнішнього світу.

І тоді зміни можуть статися, якщо взяти на себе відповідальність. Змінити ідею з: «Життя й інші роблять це зі мною» на «Я роблю це з собою і своїм життям». Це дуже протвережує. І сприяє змінам в житті.

Тільки дозволяючи собі побачити і привласнити свою Тінь, ми знаходимо можливість її трансформувати, зцілити свої вразливі місця. І що найважливіше — прийняття своїх відкинутих частин дозволяє нам стати більш цілісними. А отже — більш впевненими в собі, стійкими, рішучими і здатними жити своє життя так, як хочеться.

З одного боку, Тінь містить в собі все те, що ми вважаємо негідним себе, але водночас і те, що ми хотіли б отримати, але з якихось причин не дозволяємо собі цього.

Прийняття темної сторони свого Я допомагає виявити ту потребу, яку необхідно задовольнити. Оскільки марнославство може приховувати потребу у визнанні. Схильність маніпулювати іншими може виявитися страхом втратити контроль, під холодністю може виявитися потреба в близькості тощо.

Вся річ в тому, що в тінь йдуть не тільки негативні якості, але і позитивні, які з певних причин ми звикли вважати поганими. Наприклад, для дівчини, яку виховували в суворості, тіньовою якістю може стати сексуальність. Для чоловіка, якого в дитинстві соромили за прояв емоції, в «тінь» підуть чутливість і здатність до емпатії, ну і таке інше.

Коли ми дозволяємо собі прийняти свою Тінь — ми дуже полегшуємо собі життя, тому що:

  • Перестаємо витрачати енергію на утримування в несвідомому того, що не можемо чи не хочемо прийняти в собі.
  • Дістаємо можливість задовольнити свою ключову потребу і стати щасливішими.
  • Можемо дозволити собі стати собою і виявити нові ресурси, про які раніше не мали уявлення.

Тінь проявляє себе:

  • У нашому бурхливому реагуванні на якості інших людей: коли нас щось надто дратує в інших або коли щось надмірно захоплює.
  • У наших угодах із самим собою, коли: «Я більше не буду лютитися!», — а потім «Сам не знаю, чому кричу на всіх, зляться тільки злі, а я не такий...».
  • У наших болючих і вразливих місцях, доторкатися до яких не дозволено навіть самому собі.
  • У мріях, які вважаємо нездійсненними.
  • У сновидіннях, коли ви бачите неприємних людей своєї статі й вони викликають гнів, відразу, страх та ін. Ці люди — і є ваше темне Я.

Вчитися бачити в собі й визнавати наявність різних сторін — це перший крок. Другий і найважливіший — це навчитися любити ці свої сторони й дати їм право на існування. Якщо ці якості є руйнівними — розібратися в тому, яка потреба за ними ховається. Дозволити собі задовольнити цю потребу.

Визнання свого темного Я дозволяє зцілити не тільки себе, але так само й відносини з іншими людьми.

+2
801
RSS
18:48
+1
Продовження теми…
22:30
+2
Тінь стає джерелом самообману, оскільки те, що ми заперечуємо в собі, починаємо бачити в інших. І тоді ми починаємо вішати ярлики на інших людей: брехун, маніпулятор, скнара, невдаха, слабак та ін.


А якщо аналіз підтверджує, що інша людина, яка тобі не подобається, дійсно брехун, маніпулятор, скнара, невдаха, слабак або злодій!?
Перш ніж записати себе в божевільні, переконайся, що тебе не оточують суцільні ідіоти.
(приписується Зіґмунду Фройду)
_сміюсь

Випадкові Дописи