Погані риси характеру, які нам допомагають

Погані риси характеру, які нам допомагають
Джерело матеріалу:

Пояснюємо, чим лінь, заздрість та інші засуджувані людські якості можуть бути корисними в звичайному житті

Лінь

Це тільки на перший погляд здається, що лінь — шкідлива риса характеру. Насправді ж вона може служити непоганим маркером для людини. Наприклад, лінь здатна допомогти визначити, що ж для вас дійсно важливо в житті, а що — ні. Якщо вставати щоранку на роботу вам жахливо ліньки, то це привід задуматися про її зміну. Те ж саме стосується і відносин: коли людині важко щось зробити для своєї другої половини (скажімо, сходити за продуктами), це сигнал про втому від партнера. Таким чином, лінь є своєрідним підсвідомим фільтром, що відокремлює важливе від неважливого. До речі, знання цього принципу стане в нагоді не тільки в самоаналізі, але і в спілкуванні з дітьми. Якщо дитина, наприклад, мріє стати актором і лінується йти в школу на літературу, то мотивувати її потрібно не високою оцінкою на самому уроці, а простим зв'язком: якщо не знатимеш добре літературу і будеш прагнути до найвищих балів на іспиті, то і в театральний інститут навряд чи вступиш.

Гордість

Зарозумілість і гордість часто піддаються критиці, проте нерідко гордість допомагає людям дотримуватися й обстоювати свої моральні правила і принципи в життя. Якщо згадати античні трагедії, то багато їхніх героїв у своїх діях керувалися саме нею: вона давала їм сил не здаватися перед ворогами і боротися за свої ідеали до кінця. З урахуванням розмитості етичних меж в сучасному світі, гордість — в цьому ключі — вже не здається настільки поганою якістю.

Інфантильність

В ситуації, коли думки про кризи, потік новин та невиплачену іпотеку псують життя величезній кількості людей, не так вже й соромно позаздрити людям з дещицею інфантилізму. Можливо, вони не досягають тих кар'єрних висот, яких домагаються інші, зате багато життєвих труднощів сприймаються і переживаються ними легше, і цьому непогано б повчитися — або, наприклад, можна завести собі друга з цією рисою характеру, щоб можна було в його компанії розслабитися і відволіктися від нескінченної суєти.

Егоїзм

Самовідданість — це добре, однак нерідко допомога іншим, та ще й на шкоду собі, погано закінчується, причому для обох сторін. Нав'язана допомога або зайва турбота часто викликає роздратування приймаючої сторони, і, звісно, все це вимагає величезних сил з боку людини, яка хоче «допомогти ближньому»: особливо часто подібні ситуації виникають у відносинах матері та її дитини (або, навпаки, дитини та її батьків). І тут рятувати людину повинен той самий здоровий егоїзм — чи інстинкт самозбереження: не можна забувати про себе, віддаючись родичам без залишку. По-перше, у вас швидко закінчаться сили і ви вже не зможете допомагати ближнім, а по-друге, власне життя — велика цінність, про що не можна забувати.

Легкий цинізм

Психіка — унікальна річ, яка в багатьох випадках в змозі сама виробляти механізми по адаптації людини до реальності. Так, наприклад, легкий цинізм, який з'являється у людей ближче до 30 років, допомагає пристосуватися до навколишньої дійсності. Без цього навряд чи було можливо існувати в сучасному інформаційному просторі, коли кожен день ми чуємо про трагічні події по всьому світу. Тому не варто так вже лаяти циніків: як правило, це всього лише захист, що з'явився зі страху перед навколишньою дійсністю.

Заздрість

Далеко не завжди рухатися вперед спонукає просте бажання стати трішки кращим: часто куди більше до дій спонукає заздрість, як це не дивно. Наприклад, якщо людину дратує, що іншого співробітника незаслужено просувають по кар'єрних сходах, заздрість цілком може змусити її піти в іншу корпорацію і зробити все, щоб досягти бажаного високого поста на новому місці. Саме ця риса характеру, до речі кажучи, властива і багатьом творчим людям: скільки романів було написано класиками, які заздрили своїм конкурентам, навіть уявити собі важко. Зокрема, Володимир Набоков (хоч і приховував це) заздрив славі та впливовості Федора Достоєвського і в своїх книгах регулярно вступав з ним у заочну дискусію. І це прекрасно: в результаті світ отримав кілька блискучих книг, хоча, як ми знаємо, заздрість — не найкраща людська риса.

Максималізм

Ще одна якість, яку заведено засуджувати в суспільстві: звісно, максималізм буває і небезпечним, проте без цієї якості неможливо собі уявити жодну по-справжньому талановиту людину. Якщо взяти будь-якого видатного діяча мистецтва або науки, то ми побачимо, що він був максималістом — в крайньому разі, в питаннях, що стосуються справи його життя. Ця риса характеру допомагає бути цілеспрямованим і домагатися свого будь-що; відстоювати свої моральні й життєві принципи, не звертаючи уваги на небезпеку і невигідність обраної позиції. Загалом, не найгірша риса, хоч нею нас і лякають, погодьтеся.

Запальність

Так, із запальними людьми непросто в спілкуванні, але, як правило, вони відхідливі в своїй злості й ніколи довго не приховують образу — на відміну від багатьох інших, до речі кажучи. Крім того, запальність є ознакою нестійкої нервової системи, і вона допомагає людині зберігати себе в рівновазі й уникати емоційного перенапруження. Взагалі, умінню «випускати пару» і навіть відкрито злитися не завадило б повчитися багатьом людям — в рамках розумного, звісно, — адже довго стримувані емоції можуть призвести до сумних для емоційного здоров'я людини наслідків.

+1
1238
RSS
20:57
+1
З розряду «шкідливих порад»…
05:41
+1
Тут про те, як у видимому негативі несподівано можна знайти частку позитиву, наприклад, в запальності.

Випадкові Дописи