ВОЛОДИМИР – значення імені і відомі носії // «Погляд у минуле…» Ч_б/н

ВОЛОДИМИР – значення імені і відомі носії // «Погляд у минуле…» Ч_б/н

Володи́мир— слов'янське чоловіче особове ім’я. Поширене серед слов’янських народів, після канонізації Володимира Святого стало канонічним православним, а також католицьким ім'ям. Жіноча форма — Володими́ра.

Українські зменшені форми: Володя, Володька, Володько, Володик, Володичок, Володенька, Володечка, Володко, Влодко, Вова, Вовка, Вовонька, Вовочка, Вовуля, Вовуня, Вовуся, Вовчик, Володимирко.

Етимологія

Поширена етимологія імені «Володимир» виводить його від слів «володіти» + «мир» (у значенні «світ», «всесвіт»). Але слід мати на увазі, що у давньоруських пам'ятках воно писалося як Володимѣръ, а не *Володимиръ (через «ять»), що ставить під сумнів його первісний зв'язок з «мир» (на колишню наявність «ятя» вказує і польська форма імені — Włodzimierz). Більш ймовірною уявляється версія, що виводить прасл. *Voldiměrъ від основи йменника *voldъ («влада») + морфеми *měrъ («великий»). Друга частина імені порівнюється з лексемами у споріднених індоєвропейських мовах: гот. -mērs («великий»), дав.-в.-нім. mâri («знаменитий»), ірл. mór, már («великий»), дав.-гр. ἐγχεσίμωρος («знаменитий списом»). Структуру, аналогічну слов'янському *Voldiměrъ, має і галльське ім'я Nertomarus — від nerto («сила», «міць», «влада») + maro- («великий»). Надалі, після забуття значення цієї праслов'янської лексеми, ім'я «Володимѣръ», «Володимір» було переосмислене за народною етимологією як похідне від «володіти» і «мир» — «Володимир».

(У сучасній російській мові прийнятий церковнослов’янський варіант імені з неповноголоссям — Владимир, нагадуванням про застарілу форму «Володимир» є зменшена форма — Володя.)

Існує ще одна версія, згідно з якою Володимир — слов'янізована форма давньоскандинавського імені Valdimárr або германського Waldomar, Valdemar («Вальдемар») утвореного від wald, walt («влада», «сила») + mari («знаменитий», «славний») [1]. Втім, висувається версія, що германське ім'я, навпаки, походить від слов'янського «Володимир». На користь її наводять те, що данський король Вальдемар I, бувши правнуком київського князя Володимира Мономаха, міг бути названий на честь прадіда.

Первісно ім'я Володимир було язичницьким, але було включене Церквою до християнських переліків імен, оскільки його носили князь Київський Володимир Святославович, що хрестив Русь і був згодом проголошений святим, та князь Дуклі (сучасної Чорногорії) Йован Володимир, перший сербській святий, який був канонізований ще в XI столітті.

Іменини

За православним календарем (новий стиль) — 31 січня, 10 лютого, 7 березня, 6 квітня, 20 червня, 28 липня, 27 серпня, 15 вересня, 17 жовтня, 5 листопада, 26 грудня.

Відомі носії

Руські князі

Володимир Великий — великий князь Київський (з 980 р. до 15 липня 1015 року), хреститель Русі, канонізований православною церквою в рангу рівноапостольних.

Володимир Ярославич — князь Новгородський (1034—1052), син великого князя Ярослава I Мудрого і дочки короля Швеції Улофа III Шетконунга Інгігерди (Ірини).

Володимир Мономах — великий князь київський (1113—1125), державний і політичний діяч, письменник. Син князя Всеволода I і візантійської княжни Марії (за іншими даними — Анни) з роду Мономахів.

Володимир Мстиславич — великий князь київський (1171), син Мстислава Великого.

Володимирко Володарович — звенигородський князь (з 1124 року), князь галицький (1141—1153), син Володаря Ростиславича.

Володимир Мстиславич — князь берестейський (?—1170), син Мстислава Ізяславича.

Володимир Ігорович — князь Путивльський (1185—1198), Новгород-Сіверський (1198—1206), князь Галицький (1206—1207, 1208—1211). Старший син легендарного героя «Слова о полку Ігоревим» князя Ігоря Святославича.

Володимир Полоцький — князь полоцький (1184—1216 рр.)

Володимир Рюрикович — князь Переяславський (1206—1214 рр.), Смоленський (1214—1219 рр.), Овруцький (1219—1223, 1235—1239 рр.), великий князь Київський (16.06.1223 — бл.05. 1235; бл.07.1236 — бл.02.1238 рр.).

Володимир-Іван Василькович — князь волинський, син Василька Романовича, зять князя Чернігова і Брянська Романа I Старого.

Володимир Ольгердович — князь Київський (1362—1394 рр.), князь Копильський (1395 — після 1398 рр.).

Слов'янські правителі

Володимир Болгарський (болг. Владимир Расате) — князь Болгарії (889—893).

Йован Володимир (чорн. Јован Владимир; *бл.990 — †22 травня 1016) — князь Дуклі (сучасна Чорногорія) у 1000—1016 роках. Святий православної церкви.

Володимир Оломоуцький (чеськ. Vladimír Olomoucký) — князь Оломоуцький (Моравський) в 1189—1192 і в 1194—1200 рр.

Церковні діячі

Володимир Священомученик — київський митрополит протягом 1915–1918 рр., новомученик, вбитий більшовиками.

Володимир (Малець) — ієрарх УАПЦ

Володимир (патріарх Київський) — український православний релігійний діяч, богослов, Патріарх Київський і всієї Руси-України УПЦ-КП.

***

Два святих з ім'ям Володимир шануються і Католицькою церквою: руський князь Володимир і Володимир Прийма – блаженний Української греко0католицької церкви. Латинізована форма імені — Wladimirus, Vladimirus.

Українські світські діячі

Володимир Вернадський — український філософ, природознавець, мислитель, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму.

Володимир Шухевич — український громадський діяч, етнограф, педагог і публіцист, дійсний член НТШ.

Володимир Левицький — український математик. Доктор філософії. Професор Львівського університету. Дійсний член НТШ.

Володимир Винниченко — український прозаїк, драматург, художник, а також політичний та державний діяч.

Володимир Івасюк — український композитор і поет. Герой України (2009, посмертно).

Володимир Дрозд — український письменник.

Володимир Єшкілєв — український прозаїк, поет, есеїст.

Володимир Резун(Віктор Суворов) — військовий історик, видатний літератор і публіцист;

Російські світські діячі

Володимир Даль — російський та український письменник, лексикограф, етнограф.

Володимир Даватцросійський військово-громадський діяч, активний учасник Білого руху.

Володимир Набоков — російський і американський (писав англійською мовою з 1940) письменник.

Володимир Висоцький — видатний актор, співак і поет (бард), класик жанру авторської пісні, автор низки прозаїчних творів.

Володимир Буковський— дисидент, політв'язень СРСР, публіцист, вчений.

Негативні світські діячі – носії імені

Володимир Ульянов(Ленін) – російський марксист і більшовик, організатор Жовтневого антидержавного перевороту в Росії, ідеолог терористичної «диктатури пролетаріату».

Володимир Маяковський– російський радянський поет, публіцист, драматург і громадський діяч;

Володимир Щербицький— ідеолог і керівник Комуністичної партії України (філія КПРС).

Володимир Путін– екс-офіцер КДБ СРСР (підполковник), президент РФ.

[Список видатних і негативних носіїв імені Володимирдалеко не повний, але я працюю над його поповненням…]

Посилання:

[1]. Дідусь Іринки, чех за національністю, так і називав мене – Вальдемар.+4
677
RSS
19:43
+4
Цікаве дослідження. Десь я зустрічав ім'я Вольдемар… От цікаво, ті державні діячі Володимири часом не козероги?
Картинка на завершення статті гарна. Де ви такі знаходите?
Картинки в стилі Бориса Вальєхо. _вибачаюсьЙому (Вальєхо) часто позує дружина, він — дружині. Обидва поведені на бодібілдінґу.
23:21 (відредаговано)
+3
Це ще з давніх часів, коли брав участь у проекті «Перехід — IV» _радий

Арійський стандарт!
17:42 (відредаговано)
+3
Колись на київському ювелірному заводі італійці встановлювали аффінажний комплекс, та навчали головного металурга заводу, якого звали Володимир, як проводити цей хімічний процес.
Так от вони ніяк не могли вимовити ім’я “Владимир”, для них надважке сполучення приголосних “ВЛ” невимовне. То вони його звали “юнак з важким ім’ям”. І завжди мене просили: “скажи тому юнакові з важким ім’ям...” _посмішка Однак самі зверталися до нього просто «сеньйор».
А в які роки це було, цікаво?! Бо мій покійний тато працював на КЮЗі… _соромлюсь
23:26
+1
Пане Тимуре, це було у вересні 2005 року.
10:09
+2
Отримав електронною поштою наступний коментар від одного знайомого:

«Усі, хто носить імя Володимир — агенти Путіна».
_здивований І князь Володимир Святославович — теж агент ВВХ?! _здивований

Випадкові Дописи