Як реагувати на критику

Як реагувати на критику
Джерело матеріалу:

На роботі просто необхідно вчитися приховувати вражене самолюбство під машкарою посмішки. Чим швидше ми подолаємо відстань від кривої усмішки до широкої посмішки, тим краще для нашого професійного зростання.

Психологи радять: якщо вас вичитують за щось, не намагайтеся сперечатися, прибережіть на потім пояснення, уточнення і навіть справедливий гнів. Кращий спосіб захисту — відсутність захисту.

Якщо дозволить самовладання, можете переказати висловлені вам зауваження своїми словами. Цим ви покажете, що уважно все вислухали. Скажіть начальнику: «Я розумію, що ви мали на увазі» й одразу помітите, що його роздратування розвіється. Якщо ви знаходите критику безпідставною, а факти збоченими, то мовчки вислухайте претензії. Це не означає, що ви не згодні з критикою. Цим ви покажете, що просто не суперечите начальнику. Ваші суперечки можуть викликати у начальника бажання довести свою правоту будь-що.

Насправді любителів висловлювати критичні зауваження мало (не беремо до уваги неврівноважених особистостей). Нормальній людині психологічно важко викликати на себе вогонь у відповідь на нападки й образи. Зрозумівши, що ви йому не збираєтеся заперечувати, начальник залишить вас у спокої. Однак в цьому випадку існує небезпека, що ви не зможете подолати свою образу на начальника, зациклитесь на формі, в якій висловлена критика. Або станете відчувати збентеження і гнів при думці про те, що впали в немилість.

Ви внутрішньо закипаєте з приводу упередженого ставлення до вас, перебирає всі випадки, коли улюбленцям сходило з рук те, що ставлять вам в провину? Постарайтеся подивитись на ситуацію збоку і дістати з неї користь. Але насамперед необхідно придушити в собі образу і гнів. Дайте собі пару днів на те, щоб охолонути. У цей час дозволено скаржитися близьким і друзям, лютитися на начальника. Випустивши пару, починайте розмірковувати розсудливо.

Три запитання по суті

Щоб продуктивно переробити негативний досвід, задайте собі три запитання.

  1. Чи є в критиці здорове зерно?
  2. Чи говорили мені це раніше?
  3. Чим доведеться пожертвувати, щоб змінитися?

Відповіді напевно дадуться вам нелегко, але ваші думки будуть спрямовані в позитивне русло. Важливо зрозуміти: якщо ви вже давно працюєте в даній установі, то в цілому вашою роботою задоволені! Якщо критика з'явилася одразу після вашого підвищення, то це пов'язано з тим, що і вимоги до вас зросли. Це дозволяє подолати образу.

Критика не може бути приємна за визначенням. Однак якщо ви навчитеся витягати з неї раціональне зерно, то насамкінець досягнете успіху. Навчіться також висловлювати людям якісь претензії, не завдаючи їм при цьому душевних ран. Ось декілька порад.

Як правильно критикувати

Уникайте огульних і безпідставних узагальнень, підвищеного тону, які роблять критичні зауваження принизливими і недієвими.

Пам'ятайте, що похвала — найдієвіша мотивація для будь-яких змін. Тому не робіть акценту на недоліках, зосередьтеся на перевагах. Висловлюючи зауваження, водночас відзначайте щось хороше. Наприклад: «Ви прекрасно справляєтеся з поставленими завданнями, але неуважні при оформленні документів».

Коментуйте тільки об'єктивні факти, ніколи не посилайтеся на внутрішні мотиви, про які не можете з упевненістю судити.

Будьте конкретні в описі проблеми й її вирішення.

Намагайтеся згладити неприємний осад. Отримавши порцію критики, людина зазвичай замикається. Тому не закінчуйте на цьому бесіду. Поговоріть з критикованим ще трохи в доброзичливому тоні.

Автор — Галина Чіркіна

+2
795
RSS
18:04
+1
Може стати в нагоді насамперед тим, хто працює. Хоча порцію критичних зауважень, в принципі, може отримати будь-хто з будь-якого приводу…
Маю знайомого, який відразу погоджується з будь-якою критикою. «Так, так, я такий, то моя вина, то я зробив», каже він, коли його критикують. А потім приходить до мене жалітися.
22:56
+1
Критика справжня направлена на зміну поведінки людини. Якщо ця зміна піде на користь ще й цій людині, то критика є доброзичливою. Інше — критиканство і воно направлене на приниження гідності. Найкраща поведінка — не встрявати.

Випадкові Дописи