Епічне засмічення мозку

Епічне засмічення мозку
Джерело матеріалу:

Деструктивні люди — носії злоякісного нарцисизму, психопатії та антисоціальних рис — часто демонструють неадекватну поведінку в стосунках, в результаті експлуатуючи, принижуючи і ображаючи своїх партнерів або партнерок, рідних і близьких.

Вони використовують безліч відволікаючих маневрів, що мають не меті дезінформувати жертву і перекласти на неї відповідальність за те, що відбувається. Цими прийомами користуються нарцисичні особистості, як-от психопати і соціопати, щоб уникнути відповідальності за свої дії.

Перерахуємо два десятка декілька не дуже чистих прийомів, за допомогою яких неадекватні люди принижують інших і затикають їм рота.

Газлайтінг

Газлайтінг — це маніпулятивний прийом, який найпростіше проілюструвати такими типовими фразами: «Не було такого», «Тобі здалося» і «Ти з глузду з'їхала?».

Газлайтінг — мабуть, один з найпідступніших прийомів маніпуляції, оскільки спрямований на те, щоб спотворити і підірвати ваше почуття реальності; він роз'їдає вашу здатність довіряти собі, і в результаті ви починаєте сумніватися в правомірності своїх скарг на образи і погане поводження.

Коли нарцис, соціопат або психопат використовує цю тактику проти вас, ви автоматично стаєте на його бік, щоб залагодити когнітивний дисонанс. У вашій душі борються дві непримиренні реакції: або він помиляється, або мої власні почуття. Маніпулятор спробує переконати вас, що перше абсолютно виключено, а останнє — чиста правда, яка свідчить про вашу неадекватності.

Щоб успішно протистояти газлайтінгу, дуже важливо знайти опору у власній реальності: іноді буває достатньо записати те, що відбувається в щоденник, розповісти друзям або поділитися з групою підтримки. Цінність підтримки збоку в тому, що вона може допомогти вам вирватися з перекрученої реальності маніпулятора і подивитися на речі самостійно.

Проекція

Одна з вірних ознак деструктивності — це коли людина хронічно не бажає бачити свої власні недоліки і використовує все, що в його силах, щоб уникнути відповідальності за них. Це називається проекцією.

Проекція являє собою захисний механізм, який використовується для витіснення відповідальності за свої негативні риси характеру і поведінку шляхом приписування їх іншому. Таким чином маніпулятор ухиляється від визнання своєї провини і відповідальності за наслідки.

Хоча всі ми в тій чи іншій мірі вдаємося до проекції, клінічний фахівець з нарцисичного розладу д-р Мартінес-Леві зазначає, що у нарцисів проекції часто стають формою психологічного насильства.

Замість того, щоб визнати власні недоліки, вади і проступки, нарциси та соціопати воліють звалювати свої власні вади на своїх нічого не підозрюючих жертв, причому у найбільш неприємний і жорстокий спосіб.

Замість того, щоб визнати, що їм не завадило б зайнятися собою, вони вважають за краще навіювати почуття сорому своїм жертвам, перекладаючи на них відповідальність за свою поведінку. Таким чином нарцис змушує інших відчувати той гіркий сором, який відчуває по відношенню до самого себе.

Наприклад, патологічний брехун може звинуватити свою партнерку в брехні; дружина, яка потребує [підтримки,] може назвати свого чоловіка «прилипливим» в спробі виставити залежним саме його; поганий працівник може назвати начальника неефективним, щоб уникнути правдивої розмови про власну продуктивність.

Самозакохані садисти обожнюють грати в «перекладання провини». Цілі гри: вони виграють, ви програєте, підсумок — ви або весь світ в цілому винні у всьому, що сталося з ними. Таким чином, вам доводиться пестити їхнє крихке ego, а у відповідь вас штовхають в море невпевненості й самокритики. Класно придумано, чи не так?

Рішення? Не «проектуйте» власне почуття жалю або співчуття на деструктивну людину і не приймайте його отруйних проекцій на себе. Як пише фахівець із маніпуляціям д-р Джордж Саймон в своїй книзі «В овечій шкурі» (2010), проектування власної совісності й системи цінностей на інших може заохотити подальшу експлуатацію.

Нарциси на крайньому кінці спектра, як правило, зовсім не зацікавлені в самоаналізі та змінах. Важливо якнайшвидше розірвати будь-які стосунки і зв'язки з деструктивними людьми, щоб спертися на власну реальність і почати цінувати себе. Ви не зобов'язані жити в клоаці чужих дисфункцій.

Пекельно безглузді розмови

Якщо ви сподіваєтеся на вдумливе спілкування з деструктивною особистістю, на вас чекає розчарування: замість уважного співрозмовника ви отримаєте епічне засмічення мозку.

Нарциси і соціопати використовують потік свідомості, розмови по колу, перехід на особистості, проекцію і газлайтінг, щоб спантеличити вас і заплутати, варто вам тільки в чомусь не погодитися або оскаржити їх.

Це робиться для того, щоб дискредитувати, відвернути і засмутити вас, відвести вбік від головної теми і змусити відчувати провину за те, що ви — жива людина з реальними думками і почуттями, які сміють відрізнятися від їхніх власних. В їхніх очах вся проблема — в вашому існуванні.

Достатньо десяти хвилин сперечання з нарцисом — і ви вже гадаєте, як взагалі в це вплуталися. Ви всього лише висловили незгоду з його безглуздим твердженням, нібито небо — червоне, а тепер все ваше дитинство, сім'я, друзі, кар'єра і спосіб життя змішані з брудом. Це тому, що ваша незгода суперечить його помилковим переконання, ніби він всесильний і всезнаючий, що спричиняє так звану нарцисичну травму.

Пам'ятайте: деструктивні люди сперечаються не з вами, вони, по суті, сперечаються самі з собою, ви — лише співучасник тривалого, виснажливого монологу. Вони обожнюють драматизм і живуть заради нього. Намагаючись підібрати аргумент, який спростовує їхні безглузді твердження, ви лише підкидаєте дровець у вогонь.

Не годуйте нарцисів — краще згодувати собі розуміння того, що проблема не в вас, а в їхній образливій поведінці. Припиніть спілкування, тільки-но відчуєте перші ознаки нарцисизму, і витратьте цей час на щось приємне.

Узагальнення та голослівні твердження

Нарциси не завжди можуть похвалитися видатним інтелектом — багато хто з них загалом не звикнув думати. Замість того, щоб витрачати час і розбиратися в різних точках зору, вони роблять узагальнення на підставі будь-яких ваших слів, ігноруючи нюанси вашої аргументації і ваші спроби взяти до уваги різні думки.

А ще простіше навішати на вас якийсь ярлик — це автоматично перекреслює цінність будь-якої вашої заяви.

У ширших масштабах узагальнення і голослівні твердження часто застосовуються для знецінення явищ, які не вписуються в безпідставні суспільні забобони, схеми і стереотипи; вони також використовуються для підтримки статусу-кво.

Таким чином, якийсь один аспект проблеми роздувається настільки, що серйозна розмова стає неможливою. Наприклад, коли популярних особистостей звинувачують в зґвалтуванні, багато хто негайно починає волати про те, що подібні звинувачення іноді виявляються помилковими.

І, хоча помилкові звинувачення справді стаються, все ж вони доволі-таки рідкісні, а в даному випадку дії однієї людини приписуються більшості, тоді як конкретне обвинувачення ігнорується.

Такі повсякденні прояви мікроагресії є типовими для деструктивних відносин. Наприклад, ви говорите нарцису, що його поведінка є неприйнятною, а у відповідь він негайно робить голослівне твердження щодо вашої надчутливості або узагальнення типу: «Ти вічно всім незадоволена» або «Тебе взагалі нічого не влаштовує», замість того, щоб звернути увагу на реально проблему.

Так, можливо, ви іноді проявляєте надчутливість — але не менш імовірно, що ваш кривдник проявляє нечутливість і черствість більшу частину часу.

Не відступайте від правди і намагайтеся протистояти необґрунтованим узагальненням, адже це лише форма абсолютно нелогічного чорно-білого мислення. За деструктивними людьми, які розкидаються голослівними узагальненнями, не стоїть все багатство людського досвіду — лише їхній власний обмежений досвід укупі з роздутим почуттям власної гідності.

+2
1403
RSS
21:50
+1
Підозрюю (судячи за закресленим словосполученням), що в оригінальній статті описано в 5 разів більше прийомів деструктивного впливу на людей. Але я за те, щоб знати бодай перераховані. Бо ще навесні Анатолій Висота був дуже засмучений прийомами, застосованими проти нього на відомому сайті. А між тим, всі вони описані в наведеному матеріалі…
08:05
+2
Багато чого не знаю, багато чого не вмію. Гадаю, що ця публікація не могла б появитися на головній сторінці відомого сайту. А якби появилася, то в мене б розкрилися очі і я б побачив нарциса і моя б поведінка була іншою. На відомому сайті мене дивувала поведінка завсідників. Я прямо тоді звертався до деяких: ось ви бачите, що мене топлять, чому ж ви мовчите? А мені відповідали (Зірка, Світлана Вакуленко): подивіться на себе, може ви не праві? Висновок: неморальні люди не здатні на щось велике.

Випадкові Дописи