Як виглядає рай в різних релігіях

Як виглядає рай в різних релігіях

Майже в кожній релігії або міфології так чи інакше присутнє таке місце, куди потрапляють душі тих, хто поводився добре і правильно в мирському житті. Ось тільки поняття про правильність у багатьох релігій надто вже різниться. Але зараз не про це, а про те, як саме виглядає те саме місце, яке можна назвати раєм в поданні різних релігій і вірувань. Далеко не завжди це просто красивий сад.


Антична міфологія — Елізій

Його називали по-різному: Елійзій, Елізіум, «інший світ» або «долина прибуття». Це особливе місце в потойбічному світі, де панує вічна весна, і де обрані герої проводять дні без смутку і турбот. Спочатку вважалося, що на Острови блаженних Зевс може поселити лише героїв четвертого покоління, які загинули в боях. Але пізніше Елізій став «доступним» для всіх блаженних душею і посвячених. Поміж тінистих алей праведники проводять блаженне життя, влаштовуючи спортивні ігрища й музичні вечори. До речі, саме від цього слова походить ім'я Єлисей і назва паризького проспекту — Єлисейські поля.


Слов'янська міфологія — Ирій

Східнослов'янська і східнопольська (так в оригіналі — перекладач) міфологія представляла рай немов якусь міфічну країну, що знаходиться на теплому морі на заході або південному заході землі, де зимують птахи і змії. Ту ж назву має райське світове дерево, біля вершини якого живуть птахи і душі померлих. Ирій — це місце на небі або під землею, куди відправляються і де живуть душі померлих предків, куди на зиму відлітають птахи і комахи, а також уповзають змії. За народними повір'ями туди першою відлітає зозуля (бо у неї зберігаються ключі), а останнім — лелека.


Вірменська міфологія — Драхтен

У давньовірменській міфології частина загробного світу — райське місце, куди потрапляють праведники, називалася Драхтен. У Драхтені розкинувся Партез — райський сад, посеред якого росте світове древо життя — Кенац цар, що є центром світу і символом абсолютної реальності. При народженні людини дух смерті Грох записує на лобі людини її долю. Протягом усього життя людини Грох відзначає в своїй книзі її гріхи і благі вчинки, які повинні бути повідомлені на Божому Суді. Грішники, йдучи по Мазі Камурджу, ковзають і потрапляють до Вогняної річки, яка веде їх в Джохк (аналог пекла), а праведники проходять по мосту і потрапляють в Драхтен.


Скандинавська міфологія — Вальгалла

Дослівно перекладається як «палац полеглих» — небесний чертог в Асгарді для полеглих в бою, рай для доблесних воїнів. Вальгаллою править сам Одін, сидячи на Хлідскьялві. За легендами, Вальгалла являє собою гігантську залу з дахом з позолочених щитів, які підпираються списами. У цієї зали 540 дверей і через кожну вийдуть 800 воїнів за покликом бога Хеймдалля під час останньої битви — Рагнарьоку. Воїни, які мешкають в Вальгаллі, звуться ейнхеріями. Кожного дня зранку вони вдягаються в обладунки і б'ються на смерть, а опісля воскресають і сідають за загальний стіл бенкетувати. Їдять вони м'ясо вепра Сехрімніра, якого забивають щодня і кожен день він воскресає. П'ють же ейнхерії мед, яким доїться коза Хейдрун, що стоїть у Вальгаллі й жує листя Світового Древа Іггдрасиль. А вночі приходять прекрасні діви і задовольняють воїнів до ранку.


Давньоєгипетська міфологія — Полях Іалу

Частина загробного світу, в якій праведники знаходять вічне життя і блаженство після суду Осіріса. В Полях Іалу, «Полях Очерету», на померлого чекало таке ж життя, яке він вів і на землі, тільки воно було щасливішим і кращим. Небіжчик ні в чому не знав нужди. Сім Хатхор, Непері, Непіт, Селкет та інші божества забезпечували його їжею, робили його замогильну ріллю родючою, що приносила пишний врожай, а його худобу — огрядною і плідною. Щоб небіжчик міг насолоджуватися відпочинком і йому не довелося б самому обробляти поля і пасти худобу, в гробницю клали ушебті — дерев'яні або глиняні фігурки людей: переписувачів, носильників, женців і т.ін. Ушебті — «відповідач». Шоста глава «Книги Мертвих» розповідає про те, «як змусити ушебті працювати»: коли в Полях Іалу боги покличуть небіжчика на роботу, назвавши його по імені, чоловічок-ушебті має вийти наперед і відгукнутися: «Тут я!», після чого він беззаперечно піде туди, куди поведуть боги, і буде робити, що накажуть. Заможним єгиптянам зазвичай клали в труну ушебті — по одному на кожен день року; біднякам же ушебті заміняв папірусний сувій зі списком 360 таких працівників. В Полях Іалу за допомогою магічних заклинань чоловічки, зазначені в списку, втілювалися в ушебті й працювали на свого господаря. Саме Поля Іалу стали прообразом Єлисейських полів (Елізіум) в давньогрецькій міфології.


Християнство (Старий Заповіт) — Едем

(З невідомих причин автор статті чомусь постидався назвати цей опис давньоєврейською легендою, яку виклав до того ж вельми схематично — перекладач.)

Райський сад, який згідно з Біблією був початковим місцем проживання людей. Його мешканці, Адам і Єва, були, відповідно до традиційного уявлення, безсмертними і безгрішними, проте, спокушені змієм, вони з'їли плід із забороненого дерева пізнання добра і зла, вчинивши гріхопадіння, внаслідок чого й отримали страждання. Бог закрив Рай для людей, вигнав їх, поставивши на сторожі Херувима з полум'яним мечем.


Християнство (Новий Заповіт) — Царство Небесне

Новий сенс раю, вже після гріхопадіння, розкривається як «Царство Небесне», куди знову відкрита дорога людям, але вже після пізнання гріха, страждань і випробувань, в яких розкриваються нескінченна милість Бога і неміч людини. Можна навіть сказати, що це рай після пекла, після досвіду зла і вільного відкидання пекла. Святі успадковують рай після земної смерті й воскресіння в новій світобулові, не знаючи ні хвороб, ні журби, ані зітхання, відчуваючи невпинну радість і блаженство.


Іслам — Джаннат

Джаннат — це таке місце, в якому після Судного дня вічно прибуватимуть мусульмани-праведники. Рай має величезні розміри і декілька рівнів для різний категорій праведників. У ньому буде не холодно й не спекотно. Він створений із срібних і золотих цегли з ароматним запахом мускусу. Для праведників в раю приготована їжа, питво, прохолода, спокій, розкішний одяг, вічно молоде подружжя з райських дів і з власних дружин. Однак, вершиною райських благ буде можливість «споглядання Аллаха». Праведники, які потрапили до раю, будуть мати вік 33 роки. В раю існуватиме подружнє життя, але діти не народжуватимуться.


Буддизм — Сукхаваті

У буддійської міфології рай керується буддою Амітабхі. Ґрунт і вода в Сукхаваті є благодатними, всі будівлі виконані із золота, срібла, коралів і коштовних каменів. Всі мешканці Сукхаваті — бодхісатви вищого рівня, які там же досягають нірвани. Вони живуть «незмірно довго» і насолоджуються безмежним щастям. Взагалі, буддисти вірять, що після смерті тіла душа померлої людини переселяється в інше тіло. Ці багаторазові переселення душі з тіла в тіло на мові буддизму називаються сансарою. Рай і пекло, щоправда, існують. Але це не місце для вічного блаженства і вічних мук, це просто одне з переселень душі. Після тимчасового перебування в раю або пеклі душі знову повертаються в земне тіло. Після тривалого, дуже тривалого перебування в сансарі душі особливо заслужених праведників потрапляють в особливе місце і в особливий стан, який називається нірваною. Нірвана схожа на рай тим, що це теж блаженство і при тому блаженство вічне. Однак на відміну від раю, в нірвані немає ніяких форм діяльності, це блаженство, схоже на сон.

+2
2124
RSS
17:26
+1
Дописи на сайті Fishki.NET нерідко роблять відверті невігласи, тож до них потрібно ставитися з достатньо великим скепсисом. Але в даному випадку сама по собі ідея видалась мені аж надто цікавою, аби тривіально проігнорувати її. Отже, хто має критичні зауваження — прошу висловлювати їх, а не тримати при собі!
20:27
+1
Читаю. Дякую, друже. Правильно ИРІЙ.
Я взагалі-то вважав, що найкраще написати "Вирій":

Леся Українка
«Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема…
Мамо, чи кожна пташина
В вирій на зиму літає?» –
В неньки спитала дитина.

(Леся Українка)

Але зазирнув до Вікіпедії й відшукав там до біса значень:

 • Вирій

 • Вирей

 • Вирай

 • Ирій

 • Рай

 • Ирай

 • Урай

 • Ір

 • Ірей

 • Ірій

 • Тепличина


Тож написав "Ірій". Але якщо тобі це не здається вірним… Гаразд, вже виправив на «Ирій» — хай буде так!
23:28
+1
До речі, я в загальних рисах знайомий з Кабалою і мушу зазначити, що в цьому вченні структура «тонкого світу» геть не схожа на старозаповітну. Згідно з Кабалою, більш «тонкі» сфірот «одягнені» на більш «грубі», немовби прошарки в цибулині:

Всередині знаходиться наш світ, вище — сфіра Асія, далі — сфіра Ецира, далі — сфіра Брія, далі — сфіра Ацилут, далі — сфіра Адам Кадмон. А вже за межами п'ятого «тонкого» світу лежить Світ Нескінченності, а це і є Сам Всемогутній.
Коли я писав роман «До комунізму...», то не мав жодного поняття про цю схему. Тим не менш, у мене описана аналогічна — різнорівнева структура «тонкого» світу. І перш ніж перевтілюватися («вертатись на землю»), більш чисті душі радять головному герою Юрі неодмінно «піднятися у вищі світи», щоб відпочити там і набратися мудрості.
Звернула увагу, що в більшості релігій Рай — це сад чи родюча земля з теплим кліматом, і тільки скандинавська Вальгалла закрите приміщення. І тільки в єгиптян в Раю доведеться працювати.
Ооо, так! Проблема райської бездіяльності, «неробства» — це направду величезна проблема для письменників, яка перешкоджає написанню художніх творів про «тонкий» світ. Бо якщо там панує суцільна бездіяльність — то як вибудовувати сюжет?! В чому полягатиме інтрига?!
12:01
Навіть не знаю, що краще — бути бездіяльним чи битися на смерть, а потім воскресати і так щодня…
00:18
+1
А мусульманський рай викликав підозрілу асоціацію із знаменитою кіноцитатою:
«Робяты-ы-ы, в крепости вино и бабы!»


04:42
+2
У ВЕЛЕСОВІЙ КНИЗІ, здається, написано, що після смертельного бою воїни потрапляють на ЛУКИ СВАРОЖІ — у своєрідний рай для наших предків аріїв.
04:45
+2
В нашій абетці так мало слів з початком на «И». Одне з них ирій. Хоч прості люди здавна кажуть таки ВИРІЙ.
14:47
+2
Сфіроти — сфери? Аж не віриться, що в ті древні часи люди мали поняття нескінченності. Виправ на СВІТ Адам…
До речі, є й інша схема співвідношення сфірот — у вигляді «світового дерева»:

Тут сфірот вже не 5, а 10. Коли ж переходимо до 5-рівневої схеми:

— то в ній сфіра Ецира розбивається на 6 проміжних сфірот.
Таким чином, схема з 10-ти сфірот у вигляді «світового дерева» є більш складною й заплутаною, там треба надавати значно більше пояснень. Тому я її не чіпав, а навів простішу 5-рівневу схему.

Годі й казати: Кабала дуже складна… Я знайомий з нею лише в загальних рисах, а люди її вивченню присвячують ціле життя!..
19:55
+1
Сфірот (в однині — сфіра) — це еманації Світу Нескінченності, або Всемогутнього. Згідно з Кабалою, Всемогутній послідовно виділяє з себе одну сфіру за іншою. Світ за світом. Так і утворюються всі «тонкі» світи. Матеріальний світ утворюється в останню чергу. Отже, етимологія тут дещо інша — від давньоєврейського кореню "с-п/ф-р" («самех» — «пей/фей» — «рейш»). Від нього утворюються такі слова, як "сефер" (книга), "сапір" (той, що світиться) і "сфор" (рахувати).
У підсумку, «сфірот» — це щось на кшталт «світів, що світяться, глибокі немов книги й мають свої порядкові номери». Все й одразу. Ось тобі наочний приклад того, які складнощі виникають при перекладі священних книг іншими мовами! Спробуй-но передати всі відтінки поняття «сфіра»/«сфірот» і спорідненість з іншими однокорінними словами…

Щодо давньогрецької «сфери», то спорідненість цих слів залишається незрозумілою. Принаймні на івриті «сфера» в значенні «кулі» (геометричної фігури) пишеться зовсім по-іншому. Як і «сфера» в значенні «межа», «область простору».
21:03
+2
Дякую за докладне пояснення. Всю складність українці зводять до двох простих категорій: матеріального й духового. А нескінченність ілюструється, як я пригадую, в казці ЯЙЦЕ-РАЙЦЕ.
22:00
+1
Анатолій Висота написав:

Аж не віриться, що в ті древні часи люди мали поняття нескінченності.

Звертаю твою увагу на міф про Світового Змія Уробороса, який оповиває Землю кільцем, при цьому вхопивши власний хвіст, пожираючи його і… постійно при цьому відроджуючись! Це і є приклад нескінченного процесу. Звідси ж походить математичний знак нескінченності. Подивись на ці малюнки — побачиш цей знак:
07:17
+2
Помітив в цього Уробороса дві пари ніг. Для чого? щоб показати рух? Гадаю, що коло було символом безперервності і нескінченності. Коло, що котиться. Цього літа я показав зятю КРОКВУ 2-метрову, якою міряю землю. Зять сказав, що в Лівані землю міряють колесом. Дзвінко, чи зодіакальне коло є символом нескінченності?

Випадкові Дописи